Bahar Bayramı'nda 6 milyon Çinli yurt dışına gidecek

Bahar Bayramı'nda 6 milyon Çinli yurt dışına gidecek

Çinli turistlerin en çok rağbet gösterdiği ülkeler Tayland, Japonya ve Güney Kore olarak sıralanıyor

ŞANGHAY (AA) - Çin'in en önemli geleneksel bayramı "Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı)" tatilinde, 6 milyon Çinli yurt dışına seyahat edecek.

Ülke resmi medyasında yer alan habere göre Çinliler, 8-13 Şubat arasındaki Bahar Bayramı'nda tatil için yurt dışına gitmeyi de planlıyor. Bu dönemde yurt dışı seyahatine çıkacak Çinli sayısının 6 milyona ulaşması öngörülüyor.

Çinli turistlerin en çok ilgi gösterdiği ülkeler ise Tayland, Japonya ve Güney Kore şeklinde sıralanıyor. Çinliler, geçen yılki bir haftalık resmi Bahar Bayramı tatili süresince yurt içinde 67 milyar yüen (10,01 milyar dolar) tutarında tüketim yapmıştı.

Küresel turizmde de Çinliler başı çekiyor. Çin Ulusal Turizm İdaresi'nin verilerine göre, 2015'te 120 milyon Çinli uluslararası destinasyonlara seyahat etti. Bu turistlerin, dünya genelinde geçen yıl 194 milyar dolar harcadığı belirtildi. Uluslararası seyahat eden Çinli sayısında geçen yıl, 2014 yılına oranla yüzde 4,4'lük artış kaydedildi.

Yaklaşık 1 milyar 340 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, son yıllarda hızla kalkınan ekonomisine paralel olarak kendi "orta direk" sınıfını oluşturdu.

Seyahat ettikleri yurt dışı destinasyonlarında "eli açıklıkları"yla bilinen Çinli turistler, toplam seyahat bütçelerinin yüzde 57,76'ını alışverişe harcıyor. Öncelikle diğer harcama kalemleri ise konaklama, ulaşım ve yemek şeklinde sıralanıyor. Çin'den Türkiye'ye geçen yıl yaklaşık 330 bin kişi seyahat etti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı