"Azerbaycan doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için bir adım yol kaldı"

"Azerbaycan doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için bir adım yol kaldı"

SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev:- "Şahdeniz 2 yatağından çıkarılacak doğalgazın Türkiye'ye ulaştırılması için tüm altyapı çalışmaları tamamlandı. Dün hattın Türkiye'ye kadar olan bölümü faaliyete geçti. 12 Haziran'da ise TANAP'ın açılması bekleniyor. Bu m

BAKÜ (AA) - SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev, Şahdeniz 2 yatağından çıkarılacak doğalgazın Türkiye'ye ulaştırılması için tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Dün hattın Türkiye'ye kadar olan bölümü faaliyete geçti. 12 Haziran'da ise TANAP'ın açılması bekleniyor. Bu muhteşem proje tamamlanmak üzeredir. Yakın zamanda uzun süreli çalışmalarımızın karşılığını alacağımızdan eminim. Azerbaycan doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için bir adım yol kaldı." dedi.

Abdullayev, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 25. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Konferansı'na katıldı.

Konferans kapsamında gerçekleştirilen "Hazar'ın Azerbaycan Bölgesinde Son 25 Yılda Gerçekleştirilen Petrol ve Doğalgaz Faaliyetleri" başlıklı panelde konuşan Abdullayev, dün açılışı gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru'nun, Azerbaycan'ın Türkiye, Gürcistan ve diğer ortaklarıyla gerçekleştirdiği "mega bir proje" olduğunu söyledi.

Abdullayev, "Şahdeniz 2 yatağından çıkarılacak doğalgazın Türkiye'ye ulaştırılması için tüm altyapı çalışmaları tamamlandı. Dün hattın Türkiye'ye kadar olan bölümü faaliyete geçti. 12 Haziran'da ise TANAP'ın açılması bekleniyor. Bu muhteşem proje tamamlanmak üzeredir. Yakın zamanda uzun süreli çalışmalarımızın karşılığını alacağımızdan eminim. Azerbaycan doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için bir adım yol kaldı." şeklinde konuştu.

Bu projeden hem komşu ülkelerin hem de çeşitli şirketlerin fayda elde edeceğini belirten Abdullayev, "Bölge ülkeleri Gürcistan ve kardeş Türkiye de bu mega projeden menfaat kazanacak. Ayrıca, transit ülke olarak uluslararası konumlarını güçlendirecek." dedi.

Şahdeniz 2 yatağı, Güney Kafkasya Boru Hattı, TANAP ve Trans-Adriyatik Boru Hattı'ndan (TAP) oluşan Güney Gaz Koridoru'nun TAP dışındaki bölümleri tamamlandı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler