Asansörde kırmızı etiket görürseniz sakın binmeyin

Asansörde kırmızı etiket görürseniz sakın binmeyin

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ziya Haktan Karadeniz, "kırmızı" etiket görüldüğünde asansörlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirterek, bakım sorumluluğunun yöneticilerde olduğunu vurguladı.

Son aylarda asansörlerde yaşanan kazalar, asansörlerin bakım sıklığını tekrar gündeme getirdi. Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Haktan Karadeniz, bakımların her ay yapılması gerektiğini belirterek, eksik bakımların kazalara davetiye çıkardığını söyledi. Asansör kazalarının en büyük sebebinin bakım eksikliği olduğunu vurgulayan Karadeniz, "Asansörlerin düzenli olarak yıpranan parçalarının değiştirilmesi ve gerekli bakım prosedürlerinin uygulanması gerekiyor" dedi.

Yönetici Sorumluluğu Önemli

Karadeniz, asansörlerin bakımlarında en büyük sorumluluğun yöneticilerde olduğunu belirtti. "Apartman ve bina yöneticileri, bakım ve periyodik muayene süreçlerini takip etmekle yükümlüdür. Kırmızı etiket almış bir asansörün bakımlarını yaptırmak veya güvenli hale gelene kadar kullanılmasını engellemek yöneticilerin sorumluluğundadır" diye konuştu.

Renkli Etiketlerin Anlamı

Asansörlerdeki güvenlik etiketleri hakkında bilgi veren Karadeniz, "Kırmızı güvensiz, sarı kusurlu, mavi hafif kusurlu, yeşil ise güvenli demektir. Kırmızı etiket görüldüğünde asansörün kullanılmaması gerekir. İzmir'deki asansörlerin yüzde 80'inin mavi veya yeşil etiketli olduğunu belirtti.

İzmir'deki Asansörlerin Durumu

Karadeniz, İzmir'deki asansörlerin durumu hakkında da bilgi vererek, "İzmir'de 60 bin asansör var ve Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak yaklaşık 22 bin asansörün periyodik muayenesini yapıyoruz. Bunların yüzde 80'inin mavi veya yeşil etiketli olduğunu, kalan yüzde 20'sinin de yönetmelik değişikliğine uyum sonrası mavi veya yeşil etiket alacağını düşünüyoruz" dedi.

Kırmızı Etiket Gördüğünüzde Dikkat Edin

Asansörlerde kırmızı etiket görülmesi durumunda asansörün kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirten Karadeniz, "Kırmızı etiket görürseniz binmemek en mantıklı hareket. Eğer bulunduğunuz binadaysa, yöneticinize gerekli uyarılarda bulunarak hızlı bir şekilde bakımın tamamlanmasını sağlamalısınız" dedi.

Asansör Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Asansörlerin güvenliğini sağlamak ve kazaların önüne geçmek için bakımların düzenli olarak yapılması gerektiğini vurgulayan Karadeniz, "Asansörlerin ilk kurulumundan itibaren üretici firma, montaj yapan firma, bakım yapan firma ve periyodik muayenesini yapan kurumlar sürecin tamamını düzgün şekilde takip etmeli ve kontrol etmelidir" diye belirtti.

Asansörde kırmızı etiket görürseniz sakın binmeyin

Asansörde kırmızı etiket görürseniz sakın binmeyin

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.