Arnavutluk'ta genel seçim 25 Haziran'da yapılacak

Arnavutluk'ta genel seçim 25 Haziran'da yapılacak

TİRAN (AA) - Arnavutluk'ta daha önce 18 Haziran olarak belirlenen genel seçimlerin 25 Haziran'da düzenleneceği bildirildi.Arnavutluk Başbakanı ve iktidardaki...

TİRAN (AA) - Arnavutluk'ta daha önce 18 Haziran olarak belirlenen genel seçimlerin 25 Haziran'da düzenleneceği bildirildi.

Arnavutluk Başbakanı ve iktidardaki Sosyalist Parti (PS) Genel Başkanı Edi Rama ile ana muhalefetteki Demokrat Parti (PD) Genel Başkanı Lulzim Basha arasında dün yapılan toplantının ve gece yarısından sonra varılan anlaşmanın detayları kamuoyuyla paylaşıldı.

PS ve PD tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, ülkede genel seçimler için belirlenen 18 Haziran tarihinin 25 Haziran'a ertelenmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani'den genel seçimlerin bir hafta ertelenmesine ilişkin kararname çıkarması talep edilirken, muhalefet partilerinin 26 Mayıs'a kadar aday kaydı yaptırabileceği kaydedildi.

Anlaşma çerçevesinde muhalefetin başbakan yardımcılığı, içişleri, eğitim, sağlık, sosyal refah, maliye ve adalet bakanlıklarının yanı sıra merkez seçim komisyonu başkanlığı ve kamu denetçiliği için de adaylar göstereceği ifade edildi.

Arnavutluk'taki meclis genel seçimlerden önce prosedür gereği daha önce feshedilmişti.

Öte yandan muhalefet 18 Şubat'tan beri genel seçime geçici hükümetle gidilmesini talep ediyor ve meclis çalışmalarına katılmayıp çadırlı eylem düzenliyordu.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler