Arakanlı kadınlar üretime yönlendiriliyor

Arakanlı kadınlar üretime yönlendiriliyor

Avrupa Yetim-Der, Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki kamplarda kalan Arakanlı kadınlar için dikiş nakış kursu açtı- Kursu tamamlayan 15 kadına hayırseverlerin yardımıyla alınan dikiş makinesi verildi- Bu sayede ürettikleri tekstil ürünlerinin satışından

COX'S BAZAR (AA) - ALİ TEPE - Avrupa Yetim-Der, Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki kamplarda yaşamlarını sürdüren Arakanlı kadınlar için dikiş nakış kursu açtı.

İhtiyaç sahiplerine hayırseverlerin yardımlarını ulaştırmak üzere İstanbul'dan yola çıkan Avrupa Yetim-Der ekibi, Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki Kutupalan kampına ulaştı.

Burada ülkelerindeki zulümden kaçan 3 bin Arakanlıya yardım eli uzatan dernek, kadınları üretime yönlendirmek için çeşitli projeleri uygulamaya başladı. Bu kapsamda açılan kursta kadınlara dikiş nakış öğretiliyor.

Kursu tamamlayan 15 kadına hayırseverlerin yardımıyla sağlanan dikiş makinesi verildi. Bu sayede yaptıkları tekstil ürünlerinin satışından gelir elde eden anneler, yetim çocuklarının ihtiyacını karşılıyor.

Myanmar'daki saldırılarda eşini kaybeden ve ardından iki çocuğuyla kaçmak zorunda kalan Sayma Akhter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı acıyı unutmak için kursa katıldığını söyledi.

Eşini kaybettikten sonra geçimini ancak yardımlarla sağlayabildiğini anlatan Akhter, "İki çocuğumla zulmün ortasında kaldım ve kaçmak zorunda kaldım. Yetim çocuklarıma bakabilmek için tekstil işiyle uğraşıyorum. Bize bu imkanı sağlayan Türklerden Allah razı olsun." dedi.

- "Evde oturup yardım beklemeyeceğim"

Fatima Nazma da anne ve babasının katledildiğini, yaşadığı acıyı hiçbir zaman unutamayacağını belirtti.

Kampta dikiş nakış kursu açıldığını duyduğunda mutlu olduğunu söyleyen Nazma, şunları kaydetti:

"Her gün çadırda boş boş oturup geçmişte yaşadığım acı olayları düşünüyordum. Türk vatandaşlarının kadınlara böyle bir imkan sunduğunu duydum ve çok sevindim. Hemen geldim ve kursa kaydoldum. Şu an çok mutluyum, uğraşacağım bir iş var. Evde oturup yardım beklemeyeceğim, yetim çocuklarıma bakmak için bir şeyler üreteceğim."

- "Projeler üretmeye çalışıyoruz"

Avrupa Yetim-Der Temsilcisi Hüseyin Ateş, mağdur kadınlara destek olmak için projeleri hayata geçirdiklerini belirterek "Hayırseverlerden gelen yardımlarla onlara projeler üretmeye çalışıyoruz. Myanmar'daki zulümde eşlerini kaybedip yetim çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınlar için dikiş nakış kursu açtık. Acılarını bir nebze de olsa dindirebilmişsek Türk halkı olarak mutlu oluruz. Allah yardım yapan herkesten razı olsun." diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :