Antalya'da müsilaj tehlikesi! Düden Şelalesi'nden akıyor! Nedir bu müsilaj?

İlk olarak Marmara Denizi'nde görülen müsilaja başka kıyılarımız da dahil oluyor. Antalya'da amatör bir kamera tarafından çekilen görüntülerde müsilaja benzer bir görüntü dikkat çekti.

Kıyılarımıza karabasan gibi çöken tehlike müsilaj Marmara'yı esir aldı. Temizleme çalışmalarının sürdüğü Marmara bir kenarda dururken Antalya kıyılarında da tehlike çanları çalıyor gibi.

Amatör bir kamera tarafından kaydedilen görüntülerde deniz üstünde müsilajı andıran bir görüntü ortaya çıktı.

MÜSİLAJ NEDİR?

Müsilaj, biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşan, fitoplankton olarak adlandırılan bitkisel canlıların aşırı çoğalması, deniz sıcaklığının yükselmesi ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşan sümüksü, yapışkan bir yapı.

Müsilajın oluşabilmesi için mevsim sıcaklıkları, akıntı, tuz seviyesi, kirlilik vb. birçok farklı etken var.
Müsilaj oluşumunun üç ana sebebi var:

  • Bunlardan ilki Marmara Deniz'inde bir süredir sıcaklığın normalde olması gerekenden 2-3 derece yüksek olması.
  • İkincisi azot-fosfor gibi organizmaları besleyen maddelere ihtiyaç var. Bunlarda denize verilen atıklardan yoğun şekilde sağlanıyor. Marmara'da büyük bir azot-fosfor yükü var.
  • Üçüncüsü ise iklim değişikliğine de bağlık olarak denizde yaşanan durgunluk.

VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar