Antalya'da bir kadının "FETÖ ile korkutularak" dolandırılması davası

Antalya'da bir kadının "FETÖ ile korkutularak" dolandırılması davası

ANTALYA (AA) - Antalya'da kendilerini polis olarak tanıtarak telefonla aradıkları kadını "hesaplarınız Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca...

ANTALYA (AA) - Antalya'da kendilerini polis olarak tanıtarak telefonla aradıkları kadını "hesaplarınız Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca ele geçirildi" yalanıyla korkutup 3 kez dolandırdıkları öne sürülen sanıklar hakim karşısına çıktı.

Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Rıdvan El D, Tavfık A, Mahmut G, İbrahim R, 65 yaşındaki müşteki Aynur H. ve taraf avukatları katıldı.

Söz verilen sanıklardan Mahmut G, Şanlıurfa'da ikamet ettiğini, kahvede oyun oynarken yanına gelen iki kişiye Antalya'ya gideceğini söylemesi üzerine isimlerini Şıh Aziz ve Şıh Mehmet diye bildiği bu şüphelilerin kendisinden talepte bulunduğunu iddia etti.

Bu kişilerin "Antalya'da 3 gündür bekleyen bir emanetimiz var eğer onu da alırsan senin yol masrafını karşılarız" dediklerini iddia eden sanık, emanetin ne olduğunu sorması üzerine ise "yaşlı bir kişinin vereceği emanet" yanıtını aldığını ve teklifi kabul ettiğini ileri sürdü.

Sanık Mahmut G, Antalya'da söylenen adrese gittiğinde ise çöp kutusunun yanındaki siyah torbayı aldığını ve oradan uzaklaştığı sırada polislerin kendisini yakalandığını savundu.

Sanık Rıdvan D. ise işsiz olduğunu, hastanede tanıştığı bir kişinin Antalya'da akrabası olan bir kadının kendisine para vereceğini ve alması karşılığında kendisine 5-10 bin lira arasında para teklif ettiğini öne sürdü.

Teklifi kabul ederek Antalya'ya gittiğini ve kadından parayı aldığını anlatan Rıdvan D, dönüş yolunda Mersin'de polis ekiplerinin kendilerini yakaladığını anlattı.

Suçsuz olduklarını ifade eden diğer sanıklar da kimseyi dolandırmadıklarını beyan ederek suçlamayı kabul etmedi.

- Sanıklar, 4. kez dolandırırken yakalandı

Müşteki Aynur H. de ev telefonundan arayan kişilerin kendilerini polis memuru olarak tanıttıklarını ve hesaplarının FETÖ mensuplarınca ele geçirildiğini söylediklerini aktardı.

Telefonla arayan kişilerin kendilerine yardımcı olmamaları durumunda çocuklarının sıkıntıya gireceğini söylediklerini anlatan Aynur H, şunları kaydetti:

"Kimlik bilgilerimi eksiksiz söyleyince karşıdakilerin polis olduklarına inandım. Hesabımdaki paraları ve altınları ayrı zamanlarda üç kez toplamda 94 bin lirayı çöp bidonunun yanına bıraktım. Daha sonra onların talebiyle 34 bin lira bankadan kredi çektim ve verilen talimatla evde beklemeye başladım. Bunu üzerine evime gelen gerçek polisler 'kendilerini polis olarak tanıtan birileri sizi aradı mı?' diye sordular. Ben de başımdan geçenleri anlattım, o zaman dolandırıldığımı anladım."

Müşteki Aynur H, daha sonra polislerinin yardımıyla sanıkları yakalattığını ifade etti.

Mahkeme heyeti, sanıklarını tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.


Kaynak:Haber Kaynağı