Amsterdam’da Şeb-i Arus programı

Amsterdam’da Şeb-i Arus programı

Mevlâna Celâleddin Rûmî, 746. Vuslat yıldömünde Hollanda/Amsterdam’da yapılan bir programla yâd edildi.

Mevlâna Celâleddin Rûmî, 746. Vuslat yıldömünde Hollanda/Amsterdam’da yapılan bir programla yâd edildi. Amsterdam Halk Kütüphanesinde organize edilen programın konuşmacısı Mevlana’nın en tanınmış eseri Mesnevi’yi Hollandacaya tercüme eden Abdulwahid van Bommel oldu.

Ayşegül Tirgil’in sunduǧu Amsterdam Şeb-i Arus programı, Belçika’da Mevlana düşüncesi üzerine araştırmalar yapan Afganistanlı bayan Saleha Waheb Wassel’ın Mesnevi’nin ilk onsekiz beyitini Frasça okumasıyla başladı. Amsterdam’da yaşayan genç neyzen Hakan Uyrum’um Ney dinletisinin eşlik ettiǧi Mesnevi okumasının Türkçe ve Hollandacası büyük ekrana yansıtıldı.

Türk İslam düşünürleri; Piri Türkistan Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Ahi Evran, Evliya Çelebi, Sarı Saltuk gibi Hollandaca eserlerin sahibi araştırmacı yazar Abdulwahid van Bommel, “İki Okyanusun Birleşmesi: Mevlana ve Şems’i Tebrizi’nin Buluşması” konulu konuşmasında Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin düşünce hayatının dönüm noktası olarak görülen bu anlamlı buluşma ve Şems’in Mevlana’ya sorduǧu ilk soruya dikkat çekti. Bu diyalogdan sonra Mevlana’nın hayatının, düzeninin, ontolojisinin tamamen yeniden şekillendiǧini söyleyen Bommel, üç yıl gece gündüz süren Mesnevi terümesinde, her sayfada Kur’an-ı Kerim’den pasajları gördüǧünü, esasen ‘Mesnevi’nin başlı başına bir Kur’an tefsiri’ olduǧuna dikkat çekti.

Programın ikinci bölümünde, Amsterdam merkezli Derviş Vakfı ve Türk Tasavvuf Musikisi Tevazu Grubu tarafından, oturarak (kuûden), ayakta (kıyâmî) ve dâire hâlinde yürüyerek(devrân ederek) yapılan Halveti ve Cerrahi Devranı icra edildi. Yoǧun katılımın gözlendiǧi Amsterdam Şeb-i Arus programı, Hollanda Türkevi Topluluǧu, Derviş Vakfı ve Türk Tasavvuf Musikisi Tevazu Grubu tarafından organize edildi. Katılımcılar açılan kitap reyonlarından Hollandaca ve Türkçe tasavvuf kitapları edindiler. 

c3854c3b-a2f7-431f-8595-bb201e4430e6.jpg2af98cb0-be3e-49be-8121-1a5239432aa7.jpg

Kaynak:HABER MERKEZİ

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler