AGD Konya'da bu yaz da dolu dolu geçecek

AGD Konya'da bu yaz da dolu dolu geçecek

AGD tarafından gelenek haline gelen ‘Yaz Etkinlikleri’ bu yıl da Konya gençliğine hizmet vermeye devam edecek. 25 Haziran Pazartesi günü başlayacak olan kayıt çalışmaları 3 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konya Şubesi, Konya’nın geleceğini şekillendirecek, manevi değerlerini ayakta tutacak gençleri yetiştirmeye bu yıl da devam ediyor. AGD tarafından gelenek haline gelen ‘Yaz Etkinlikleri’ bu yıl da Konya gençliğine hizmet verecek. 25 Haziran pazartesi günü başlayacak olan kayıt çalışmaları 3 Temmuz tarihine kadar devam edecek. AGD-MGV Konya Şube Başkan Ceylani Kılıç, yaz etkinliklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“GENÇLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR”

Anadolu Gençlik Derneği olarak yaptığımız çalışmalar ülkemiz gençliği için sığınılabilir bir liman, uzatılmış bir dost eli olduğunu belirten Kılıç, Yaptığımız çalışmalar geleceğin aydınlık Türkiye’sini inşa edici, kararlı adımlardan biridir. Bu duygu ve düşüncelerle bu yılda Geleneksel Yaz Etkinlikleri programımızı başlattık. Yapacağımız bu programlarda gençlerimizle nitelikli vakit geçirmek suretiyle onların bireysel, sosyal ve ahlaki gelişimlerine katkıda bulunmaya gayret edeceğiz. Programlarımıza tüm genç dostlarımızı davet ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

E-YAZ ETKİNLİKLERİNİN AMAÇLARI NEDİR?

Kur’an-ı Kerim’i öğretmek ve O’na uygun yaşama bilincini geliştirmenin öncelikli hedefleri olduğunun altını çizen Kılıç, “Amacımız, Yaratıcıyı tanıyan ve O’na karşı olan sorumluluklarının bilincinde olan nesiller yetiştirmek. Gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimlerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ortaya çıkarılabildiğinde birbirinden farklı ve özel birçok yeteneklerinin olduğu hepimizin malumudur. Önemli olan bu yeteneklerin farkına varmalarını sağlayacak projeler üretirken aynı zamanda insani değer ve doğrularını unutmamalarını sağlamaktır. Ailesi, sosyal çevresi ile olan ilişkileri sağlıklı bireyler yetiştirmek bu programının başlıca amaçlarındandır.” diyerek çevresinde yaşanan olaylara karşı kayıtsız kalmayan bir gençliği yetiştirecek eğitim modelinin şifrelerini verdi.

E-YAZ ETKİNLİKLERİ KAYIT ÇALIŞMALARI

• Kayıtlar www.e-yazetkinlikleri.com sistemi üzerinden ‘’3 Temmuz Cuma’’ gününe kadar kayıt formu doldurularak yapılacaktır.

• Sisteme yalnızca ortaokul (5,6,7 ve 8. Sınıf) öğrencileri kayıt yaptırabilecektir.

HEDEF GÜZEL AHLAKLI NESİLLER 

Anne ve babaların çocuklarına bırakacağı en güzel mirasın güzel ahlak olduğunun altını çizen Kılıç, her daim ‘önce ahlak ve maneviyat’ düsturuyla ilerlediklerinin altını çizerek, “Ahlak kişinin kendi için istediğini kardeşi için de istemesidir, kişinin kendi için istemediğini kardeşi için de istememesidir. İmam Gazali der ki; ‘Eğri ağacın doğru gölgesi olmaz’. Yani netice itibarıyla bizim çocuklarımız, bizim gölgelerimizdir. Eğer biz düzgün olursak çocuklarımız da düzgün olur, eğer bizde yamukluk, bir eğrilik varsa, o eğrilikten doğru bir gölge beklememiz doğru olmaz” dedi. Kılıç, yaz etkinliklerinin hedefinin bilinçli bir nesil yetiştirmek olduğunu belirterek, “Müslüman bir ailede ebeveynlerin görevi güzel ahlaklı nesiller yetiştirmektir. Ahlak, kişinin yeryüzünde ne varsa öncelikle hepsini bir emanet olarak görmesidir. Yaz etkinliklerimizde hedefimiz bütün bu emanetlerin hakkını gözetme gayretinde nesiller yetiştirebilmektir” dedi.

FAALİYETE DAYALI MÜFREDAT

Sadece okumaya ve ezbere dayalı bir eğitim sisteminin etkili olmayacağına vurgu yapan Kılıç, iyinin, güzelin ve adaletin tesis sürecinde öğrenmenin, üretmenin ve dinlenmenin, insan olmanın gereği olduğunun altını çizerek, bu eğitimlerin asli görevlerinin bu değerleri gençlere benimsetmek olduğunu belirtti. Kılıç, “Küçük kardeşlerimiz hem yüzmeyi öğrenmeli hem ata binmeyi hem yaşadığı şehrin tarihi dokusunu tanımalı hem de ortak buluşma noktamız camilere aşina olmalı. Yaz etkinlerimizin müfredatını hep buna göre ayarladık” diyerek, gençlere verecekleri eğitimlerin müfredatlarından bahsetti.

E-YAZ ETKİNLİKLERİ NEDİR?

Yaz Etkinliklerinin yaz tatili döneminde ortaokul öğrencilerine yönelik yapıldığını ifade eden başkan Kılıç “Kur'an-ı Kerim, İlmihal, Akaid, Adab-ı Muaşeret, Peygamberler Tarihi, Örnek Şahsiyetler ve Sosyal, Kültürel ve Teknolojik faaliyetlerle öğrencilerin maddi ve manevi sorumluluklarının yanında geçmişinin, bu gününün ve yarınının farkında olan sorumlu bir fert haline dönüştürmenin gayretidir.” İfadelerini kullandı…

Kılıç, “Gününüz şartlarında ve pandemi sürecinin oluşturduğu koşullar doğrultusunda Yaz Etkinlikleri eğitimleri online olarak icra edeceğiz. E-Yaz Etkinlikleri sürecinde olabilecek normalleşmeler ile yerel şartlar da uygun olursa sosyal, sportif ve kültürel faaliyetleri gerekli önlemleri alarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Tabii bunların hepsi mevcut sürecin nasıl ilerletileceği ile doğru orantılı olacak.” dedi.