Afyon'da bu okulda okuyan işsiz kalmıyor

Afyon'da bu okulda okuyan işsiz kalmıyor

Bu liselerden mezun olanlar yüzde 90 iş sahibi oluyor. Organize Sanayi Bölgesi Okulları Platformu Başkanı Önder Artuk: “Öğrenciler liseden sonra ara eleman değil aranan eleman oluyorlar”

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgeleri’nde kurulan ve 2012 yılından bu yana devlet tarafından ciddi anlamda desteklenen meslek liselerine ilgi her geçen gün artıyor.

Organize Sanayi Bölgesi Okulları Platformu (OSEP) Başkanı Önder Artuk, OSB meslek okullarından mezun olan öğrencilerin yüzde 90’ının işe yerleştirildiğini belirterek bu öğrencilerin ara eleman değil aranan eleman olduğunu kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın da büyük bir titizlikle üzerinde durduğu meslek okullarının kalitesinin arttırılması noktasında Organize Sanayi Bölgelerine kurulan okullara ilgi bir hayli arttı. Bu okullarda öğrenciler devlet destekli özel eğitim kalitesinde eğitim alırken hem Anadolu Lisesi hem de meslek lisesi derslerini aynı anda görüyorlar.

Organize Sanayi Bölgeleri’nde 2012 yılından itibaren açılan okullara devletin büyük bir destek verdiğini aktaran Artuk, şunları söyledi:

- Yeni bakanımızın da zaten mesleki eğitime vermiş olduğu destekten dolayı bu artarak devam ediyor.

- Mesleki eğitim aslında ülkemizin değil dünyanın bir gerçeği. Eğer bir ülkede sanayi gelişecekse ve belirli bir seviyeye ulaşmak istiyorsak mutlaka teknik eleman ihtiyacımız var.

- O yüzden meslek liselerinin çok büyük bir önemi var. 2012 yılından beri Organize Sanayi Bölgeleri’nde desteklenen bu okullar sayesinde meslek liselerine olan bakış açısı büyük nebzede değişti.

- Eskiden daha ters bakılan meslek liselerine şuan ilgi çok arttı. Şuan Organize Sanayi Bölgesi Okulları Eğitim Platformumuz var (OSEP) benimde başkanlığını yürüttüğüm.

- Okullardaki arkadaşlarımızla görüştüğümüzde yüzde yüze yakın doluluk oranları var. Tabi ki insanlar en kıymetli varlıklarını neden bu okula yolluyorlar?

- Çünkü bizim okullara geldiğinde öğrencilerimiz hem bir Anadolu Lisesi eğitimi alıyorlar, hem de bir mesleki eğitim alıyorlar.

“ÇİFT ALTIN BİLEZİKLE MEZUN OLUYORLAR”

- Çocuklarımız liseden mezun olduğunda çift altın bilezikle mezun oluyorlar.

- Bizim çocuğumuz okuldan mezun olduğunda eğer ki akademik eğitimine devam etmek isterse, mühendis olmak isterse çok büyük avantajları var.

- Örneğin çok büyük üniversitelere çok büyük avantajlarla gidebiliyorlar ve normal bir Anadolu Lisesi’nden gelen öğrenci ile bizim meslek okullarımızdan gelen, Organize Sanayi Bölgesi içinden yetişmişte üniversiteye gitmiş olan çocuklarımız üniversitedeki Mühendislik Fakültesi hocalarımızın bile göz bebeği oluyorlar.

- Çünkü o çocuklarımız liseden itibaren üretimin içinden geliyorlar. Ama çocuklarımız direk sahada iş bulmayı hedefliyorsa da bizim okullarımızda yüzde 90’a yakın işe yerleştirme var, liseden sonra mezuniyetinde ve kendi alanlarıyla alakalı.

- Aslında çocuklar için en doğru kariyer planlaması, eğer bilimle uğraşmak istemiyorlarsa tabii ki meslek okulları.

- Bir mühendis olmak istiyorlarsa tabii ki meslek okulları. O yüzden okullarımıza oldukça büyük bir teveccüh var.

“BU OKULDAN MEZUN OLAN ÖĞRENCİLER ARA ELEMAN DEĞİL ARAMAN ELEMAN OLUYORLAR"

- Çocuklarımız okullarımızda donanımlı eğitim alıyorlar. Haftada 14 saat ile 24 saate kadar mesleki eğitim alıyorlar.

- Onun dışında kendilerinin de efor sarf ederek, boş zanlarında atölyelerimizi kullandıklarını da düşünürsek öğrenciler liseden sonra okuldan mezun olduğunda aslında bir ara eleman değil aranan eleman oluyorlar ve gittikleri işletmelerde de göz bebeği gibi işverenler tarafından sahipleniliyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.