Adana'da terör örgütü PKK/KCK davası

Adana'da terör örgütü PKK/KCK davası

Haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22'şer yıl hapis cezası istemiyle dava açılan biri tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi

ADANA (AA) - Adana'da, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22'şer yıl hapis cezası talebiyle dava açılan biri tutuklu 6 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu sanık Barış Çimen, tutuksuz yargılanan Y.D, H.K, M.D, Y.G. ve M.D. ile avukatları katıldı.

Mahkemede savunma yapan sanık Çimen, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

"Terör örgütüyle hiçbir alakam yoktur." diyen Çimen, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Savunması alınan diğer sanıklar da suçlamaları reddetti, beraatlerini istedi.

Cumhuriyet savcısı ise tutuklu sanık Çimen'in mevcut halinin devamına karar verilmesi ve eksik hususların giderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti de tutuklu sanığın mevcut halinin devamına karar vererek duruşmayı 2 Mayıs'a erteledi.

- Olay

Adana Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, 18 Nisan 2016'da 3 gün boyunca uzun namlulu silahlarla merkez Seyhan İlçesi Küçükdikili Mahallesi Şehitlik Caddesi'nde yol kesip, kimlik kontrolü yaparak sürücülerden para isteyen bir grup PKK'lıya yönelik operasyon düzenlemişti.

Bölgeye sivil araçlarla giden polis ekipleri, kendilerini durdurup kimlik soran PKK'lılarla çatışmaya girmiş, Ferdinat Yıldırım etkisiz hale getirilmiş, diğer teröristler ise kaçmıştı.

Çalışma başlatan polis, 21 Nisan 2016'da düzenliği operasyonla olaya karıştığı iddia edilen 6 kişiyi yakalamıştı.

Zanlılar hakkında "cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma, gece vakti yağma, kamu malına zarar verme ve kasten öldürme" suçlarından dava açılmıştı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı