ABD’nin gözü Antalya'nın halı tarlasında

ABD’nin gözü Antalya'nın halı tarlasında

Antalya'da her yıl binlerce el dokuması halı ve kilim, restore edilip mikroplardan arındırılmak üzere tarlalara seriliyor. Pastelleşen halılar, ABD ve Avrupa'ya ihraç edilerek büyük ilgi görüyor.

Halı Tarlalarında Görsel Şölen

Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde, kışın buğday ekilen tarlalar yaz aylarında halı işletmelerine açılıyor. Bu tarlalar, aralarında yüz yıllık tarihi olanların da bulunduğu 20 binden fazla el dokuması halı ve kilim ile doluyor. Halı ve kilimlerin tamir edilip steril havuzlarda mikroplardan arındırılmasının ardından, güneş altında pastelleşmesi sağlanıyor. Böylece, tarlalarda adeta bir görsel şölen oluşuyor.

ABD’nin gözü Antalya'nın halı tarlasında

"Yazın Halı, Kışın Buğdayda Kullanıyoruz"

Halı işletmeciliği yapan Hasan Topkara, bu yıl 15 bine yakın halıyı tarlalara sereceklerini belirtiyor. Topkara, "Tarlalarımız boş kalmıyor. Yazın halı, kışın buğdayda kullanıyoruz. İlk önce güveler temizleniyor ve sırtları yakılıyor. Ardından dezenfekte edilip güneşte renklerini pastelleştiriyoruz. Yağmur yapmadan önce ürünlerimizi topluyoruz. Sürekli meteorolojiyi takip ediyoruz," diye konuştu.

ABD’nin gözü Antalya'nın halı tarlasında

Halıların Büyük Çoğunluğu ABD'ye İhraç Ediliyor

Topkara, halıların Türkiye'nin dört bir yanından toplandığını ve işlem yapıldıktan sonra İstanbul'a gönderildiğini belirtiyor. "Halılarımızın yüzde 99'u yurt dışına, özellikle Amerika'ya satılıyor. Avrupa'dan da talep var" diyor.

ABD’nin gözü Antalya'nın halı tarlasında

ABD'li Müşterilerden Büyük İlgi

50 yıldır halıcılıkla uğraşan Halil Börekçi ise, sıcak hava ve çiğin halıları mikroplardan arındırmada etkili olduğunu belirtiyor. "Kök boya, yün halı ve kilimler kullanıyoruz. İçlerinde sentetik olan yok. Genelde ABD'ye satıyoruz. Müşteriler bu işlemleri istiyorlar. ABD ve Avrupa'daki müşteriler, güneşlenmiş halıların dekorasyona iyi uyduğunu ve daha hızlı satıldığını söylüyor" diye ekliyor.

ABD’nin gözü Antalya'nın halı tarlasında

Antalya'nın halı tarlaları, sadece Türkiye için değil, dünya pazarında da büyük bir değer taşıyor. Bu geleneksel el dokuması halılar, güneşin altında yenilenip, dekorasyon dünyasında kendine özel bir yer ediniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.