ABD'den vatandaşlarına Libya uyarısı

ABD'den vatandaşlarına Libya uyarısı

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı, Libya'da bulunan vatandaşlarına derhal bu ülkeyi terk etmeleri uyarısında bulundu.ABD Dışişleri Bakanlığı,...

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı, Libya'da bulunan vatandaşlarına derhal bu ülkeyi terk etmeleri uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, açıklama yayımlayarak güvenlik gerekçeleriyle ABD vatandaşlarını Libya'ya seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Bakanlık, şu anda Libya'da bulunan vatandaşlarından da ülkeyi acilen terk etmelerini tavsiye etti.

Libya'da güvenlik durumunun öngörülemez ve istikrarsız olduğu vurgulanan açıklamada, aşırıcı grupların ABD çıkarlarına yönelik saldırı planlarının devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, Libya'da adam kaçırma ve Batılıların kaldığı otellere yönelik saldırılar gibi olaylara dikkati çekilerek suç oranının yüksek olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına yönelik olarak "Libya'daysanız acil durum planı yapın ve sürekli güvenlik açısından duyarlı olun." ifadesi kullanıldı ve bakanlığın Libya'daki Amerikalılara yardım edebilmek için çok sınırlı imkanlara sahip olduğu hatırlatıldı.

Libya'daki büyükelçilik faaliyetlerini 26 Temmuz 2014'te durduran ABD, son olarak geçen yılın eylül ayında Libya'ya benzer bir seyahat uyarısı yayımlamıştı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı