82 saatlik kısıtlamada cuma namazı nasıl kılınacak? İçişleri Bakanlığı detayları açıkladı

82 saatlik kısıtlamada cuma namazı nasıl kılınacak? İçişleri Bakanlığı detayları açıkladı

İçişleri Bakanlığı, Kovid-19 ile mücadelede 'Kısmi Kapanma' sürecine ilişkin bakanlığın internet sitesinden yayımlanan sıkça sorulan sorular bölümüne vatandaşın merak ettiği bu hafta 'Cuma namazı kılınacak mı?' sorusunun yanıtını ekledi

İçişleri Bakanlığı tarafından Koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgeye göre 23 Nisan'ın resmi tatil olması dolayısıyla 82 saatlik çıkma kısıtlaması başladı. 23 Nisan cuma gününün de kısıtlama kapsamına alınması sonrasında vatandaşlar 'Bu hafta cuma namazı nasıl kılınacak?' sorusuna yanıt aramaya başladı.

İçişleri Bakanlığının, Kovid-19 ile mücadelede "Kısmi Kapanma" sürecine ilişkin bakanlığın internet sitesinden yayımlanan sıkça sorulan sorular bölümüne vatandaşın merak ettiği"Cuma namazı kılınacak mı? sorusunun yanıtı eklendi.

Araç kullanmaksızın en yakın camide kılınabilecek

"Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 23 Nisan 2021 cuma günü vatandaşlarımız cuma namazı için camilere gidebilecekler mi?" sorusunun yanıtında bakanlığın daha önceki açıklamalarında, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasının cuma günlerine denk gelmesi halinde vatandaşların araç kullanmaksızın kendilerine en yakın camiye cuma namazı için gidip gelebileceklerinin belirtildiği anımsatıldı.

Yanıtta, 22 Nisan perşembe 19.00'da başlayıp, 26 Nisan pazartesi 05.00'te tamamlanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında kalan 23 Nisan 2021'de vatandaşların araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye cuma namazı için gidebilecekleri bildirildi.

Mali müşavirler de muaf

"Mali müşavirler 23 Nisan 2021 cuma günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?" sorusuna ise verilen yanıtta, serbest mali müşavirlerin genel olarak sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi oldukları ancak kurumlar vergisi beyannamesinin 30 Nisan 2021'e kadar verilmesi gerekliliği nedeniyle, mali müşavirler ile çalışanlarının, 17-18 Nisan ile 24-25 Nisan 2021 cumartesi ve pazar günlerine mahsus olmak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklarının belirtildiği hatırlatıldı.

Cevabın devamında, 23 Nisan 2021 cuma günü de tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasının kararlaştırılması üzerine mali müşavirler ile çalışanlarının bugün de kısıtlamadan muaf tutulmaları gerektiğinin değerlendirildiği bildirildi.

Bu muafiyet hakkının sadece muafiyet nedenine bağlı olarak mali müşavirler ile çalışanlarının ikametlerinden işyerlerine gidiş ve gelişleri ile sınırlı olduğu vurgulanan cevapta, "Aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak değerlendirilerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir." ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.