750. Vuslat Yılı, Şeb-i Arus ile sona erdi

Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen uluslararası Şeb-i Arus programında, Türkiye'nin önemli isimleri ve vatandaşlar, Hazreti Mevlana'nın 750. vuslat yıl dönümünü coşkuyla kutladı.

Konya'da düzenlenen Hazreti Mevlana'nın 750. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri ve Şeb-i Arus programı, büyük bir katılımla gerçekleşti. Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, protokol mensupları, yerli ve yabancı çok sayıda davetli ve vatandaşlar bir araya geldi.

s1.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin dünyanın dört bir yanındaki haksızlıklara karşı duruşunu vurgulayarak, adalet ve hakkaniyet çizgisinden sapmama kararlılığını dile getirdi. Ersoy, "Hakkımızı ve tüm mazlumların hakkını savunurken celalimizi, vakarımızı koruyacağız. Bunu yaparken de muhabbeti, aşkı, dostluğu ve sevgiyi yayıp yaşatmayı da hiç ama hiç ihmal etmeyeceğiz. Mevlana Celaleddin Rumî'nin sevgi dolu öğretisini daha sık hatırlamaya, hatırlayıp yaymaya, yayıp uygulanır kılmaya dair çabalarımız sürecek" ifadelerini kullandı.

s2.jpg

Vali Vahdettin Özkan, Mevlana'nın anma törenlerinde "vuslat vakti" temasıyla ihtirastan ve adaletsizlikten uzak duracaklarını belirtirken, akıl ve kalbin buluşması, barış ve hoşgörü temelinde kâmil insan ve toplum inşasının bugünün zaruriyeti haline geldiğini vurguladı.

s3.jpg

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya’mızdan yayılan bir güneş gibi asırlardır tüm insanlığa yol gösteren Hazreti Mevlana'yı vuslatının 750. yılında rahmetle ve minnetle anıyorum. Onun öğretilerini ve değerlerini hayatımızın her alanında tatbik edebilmeyi Cenabı Allah'tan niyaz ediyorum. 2023 yılının Mevlana Yılı olarak takvimlerde yer edinmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı arz ediyorum” diye konuştu.

Programın sonunda sanatçı Ahmet Özhan, katılımcılara unutulmaz anlar yaşatan bir konser verdi. Hazreti Mevlana'nın sevgi dolu öğretileri, bir kez daha gönüllerde coşkuyla yaşatıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler