5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü

SÜT-D Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Karaosmanoğlu:- "Enerji tasarrufunu başarırsak, elektrik faturamızdaki her düşüş gezegenimiz için bir kahramanlık, iklim değişikliği mücadelesinde de galibiyetimiz olur"

İSTANBUL (AA) - Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, üretirken ve tüketirken yapılan tasarrufun iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlanacağını belirtti.

SÜT-D'den 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında yapılan açıklamada, dünya en büyük sınavını, küresel ısınmayı önlemek ve iklim değişikliğiyle mücadele için veriyor. Küresel ısınmayı önlemek ve Paris Anlaşması gereği sıcaklık artışını 2 derece altında tutmak için herkesin çalışması gerekiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karaosmanoğlu, gezegenin geleceğini kurtarmak için öğrencilerden ev kadınlarına, iş adamlarından çalışanlara kadar herkesin yapabilecekleri bulunduğunu ifade etti.

Tasarrufun en kolay ve en önemli adım olduğunu aktaran Karaosmanoğlu, üretirken ve tüketirken küresel ısınmaya yapılan etkinin de düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, "İlk adımımız tasarruf olmalı. Başta enerji tüketirken olmak üzere her çeşit ürünü kullanırken tasarrufu düşünmeliyiz. Tasarruf demek cebimizden para çıkmadan, hatta harcamalarımızda azalma ile çevremizi, gezegenimizi korumak ve kollamak demektir. Enerji tasarrufunu başarırsak, elektrik faturamızdaki her düşüş gezegenimiz için bir kahramanlık, iklim değişikliği mücadelesinde de galibiyetimiz olur." değerlendirmesini yaptı.

- Tasarruf önerileri

Sanayide tasarrufun, kaynakların verimli kullanımıyla sağlanabileceğine dikkati çeken Karaosmanoğlu, "Aynı ürünü daha az enerji, daha az hammadde kullanarak üretmek mümkün diyerek tasarruf yapıp iklimle mücadele edelim." çağrısında bulundu.

Karaosmanoğlu, tasarrufla ilgili önerilerini şöyle sıraladı:

"Bilgisayar, televizyon, uydu alıcısı, müzik seti gibi ürünlerimizi kullanmadığımız zamanlarda mutlaka düğmelerinden kapatalım. Kumandayla kapatmak yetmez. Bekleme modunda elektrik tüketiliyor ve azar azar faturamız artarken, gezegenimiz de kirleniyor. Eğer cihazlarınızı kapatmayı unutuyorsanız, küçük hatırlatıcı notlar asarak bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Çamaşırlarımızı termostatlı ve buharlı ütü kullanarak az nemli durumdayken ütüleyelim. Böylelikle hem daha hızlı ütü yapmış olur hem de kırışıklıkları başarıyla yok edebiliriz. Ütüleme sonuna küçük parçaları bırakalım ve bunları ütümüzü prizden çekip ütüleyelim. Fırınımızı iyi tanıyalım. Doğru sıcaklığı seçerek yemeklerimizi pişirelim. Yemeğimiz pişerken sık sık kapağını açmayalım. Ocakta alevi tencere dışına taşırmadan pişirelim."


AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :