29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Manisa, Aydın, Denizli ve Uşak'ta tören düzenlendi

MANİSA (AA) - Manisa, Aydın, Denizli ve Uşak'ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Manisa'da Valilik makamında tebriklerin kabul edilmesinin ardından Hükümet Konağı önündeki kutlama törenine geçildi.

Vali Ahmet Deniz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, vatandaşların bayramını tebrik etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kürsüye çıkan Vali Deniz, Türkiye'nin son yıllardaki istikrarlı büyümesinin, milli savunma sanayisindeki gelişmelerin ve bölgesinde liderlik yapmasının bazı güçleri rahatsız ettiğini söyledi.

Bu güçlerin geçmişte Türk milletini tarih sahnesinden silmeye çalıştığını belirten Deniz, şöyle devam etti:

"Bugün de terör örgütlerini kullanarak bölmeye ve parçalamaya çalışıyor, birliğimizi ve beraberliğimizi hedef alıyor. Türkiye'yi hedef alan terör örgütlerinin ve 15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasında kimlerin olduğu herkes tarafından malum. Emperyalist güçlerin sınırımızın hemen yanında bir terör devleti kurma hayalleri ve planları şanlı ordumuzun Barış Pınarı Harekatı ile boşa çıkarılmıştır. Bu millet Çanakkale'de, Sakarya'da ve Dumlupınar'da 7 düvele karşı Gazi Mustafa Kemal'in arkasında Türk'ü, Kürt'ü, Çerkez'i, Boşnak'ı, Alevisi ve Sünnisi ile kenetlenerek nasıl bir kahramanlık destanı yazdıysa gerekirse aynı inanç ve kararlılıkla terör örgütlerine ve destekçilerine de gerekli dersi verecektir."

Öğrencilerin dans gösterileri yaptığı, şiirler okuduğu tören, askeri araç ve birliklerin de yer aldığı geçit merasimiyle son buldu.

Törene AK Parti Manisa milletvekilleri Tamer Akkal ve Semra Kaplan Kıvırcık, 1'inci Komando Eğitim Tugay Komutanı Albay Sebahattin Kalkan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, vatandaşlar, siyasi parti temsilcileriyle ilgililer katıldı.

- Aydın

Aydın'daki tören İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Garnizon Komutanı Albay Durmuş İlhan Başer ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, askeri araçtan vatandaşları selamladı.

Vali Köşger, Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiğin yanlarında olduklarını belirterek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik etti.

Konuşmanın ardından Köşger, il genelindeki yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerini takdim etti.

Ege yöresine ait halk oyunları gösterilerinin yapıldığı törende İzmir Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığından askerler gösteri sundu.

Törende CHP Aydın milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, vatandaşlar ve ilgililer hazır bulundu.

- Uşak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Uşak'ta düzenlenen törenle kutlandı.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, makamında tebrikleri kabul etti, ardından 15 Temmuz Şehitleri Meydanı'nda düzenlenen törenlere geçildi.

Vali Funda Kocabıyık ile Belediye Başkanı Mehmet Çakın, vatandaşların bayramını tebrik etti.

Vali Kocabıyık, törende, Türkiye Cumhuriyeti'nin, manda ve himaye arzusu taşıyan çevrelere, geleceği düşman boyunduruğu altında gören gaflet ve dalalete düşmüş odaklara tarihi bir cevap olarak ilan edildiğini vurguladı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin, asil milletin devletine ve iradesine sahip çıkma kararlılığı sonucu geri püskürtülerek bütün dünyaya önemli bir mesaj verildiğini anlatan Kocabıyık, "Bu hain girişime, demokrasi havarisi Batı'nın şaşırtıcı düzeyde sessiz kalmasının ve ülkemizin üst üste demokratik, ekonomik ve sosyal hayata ilişkin saldırılara maruz kalmasının arkasında, Türkiye'nin 'Dünya beşten büyüktür.' diyerek kurtlar sofrasına müdahale etmesine ve bu sofrada hem İslam coğrafyasının hem de dünya mazlumlarının temsilciliğine soyunmasına duyulan sonsuz öfke yatmaktadır." diye konuştu.

Programda halk oyunları gösterileri sunuldu ve öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Program, spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve geçit töreniyle sona erdi.

- Denizli

Denizli'deki törende Vali Hasan Karahan makamında tebrikleri kabul etti.

Gazi Bulvarı'nda devam eden kutlama programında Vali Karahan, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, halkın bayramını kutladı.

Vali Karahan, yaptığı konuşmada, Türk milletinin dün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet'e sahip çıktığını söyledi.

Türk milletinin Cumhuriyet ile geliştiğini ve güçlendiğini belirten Karahan, şunları kaydetti:

"Allah milletimizin ayağına taş değdirmesin. Coşkunuz ve heyecanınız daim olsun. Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan milletimiz her daim hakkın ve adaletin yanında. Cumhuriyet'in sağladığı barış ve huzur ortamında 96 yılda eğitimden sağlığa, sanayiden ekonomiye, tarımdan hayvancılığa hemen hemen her alanda büyük atılımlar, büyük gelişmeler sağladık ve bu gelişmeler dünya genelinde örnek teşkil etti.

Elbette ulaşmamız gereken daha nice hedefler ve sorumluluklar var. Biz daima birlik ve beraber olduğumuz sürece bu düşmanlar bizim karşımızda duramaz."

- Anaokulu öğrencilerinden asker selamı

Törene katılan Hacı Semiha Kulaklı Anaokulu öğrencileri de törende gösteri yaptı.

Türk bayrağı ve Atatürk resmi olan tişörtler giyen minik öğrencilerin asker selamı vermesi büyük alkış aldı.

Konuşmanın ardından çeşitli yarışma ve spor etkinliklerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrenciler şiir okudu, halk oyunu ve mehter takımı gösterileri sunuldu.

Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünde görevli infaz koruma memurları da halk oyunu gösterisi sundu. Kutlamalar resmi geçit töreniyle sona erdi.

Törene AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, CHP Denizli milletvekilleri Gülizar Biçer Karaca ve Teoman Sancar, vatandaşlar ile protokol üyeleri katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Kaynak:Haber Kaynağı