2022 model Şahin'den heyecanlandıran haber

2022 model Şahin'den heyecanlandıran haber

2022 yılında tekrardan üretileceği iddia edilen Tofaş Şahin için yeni bir karar daha ortaya çıktı. İşte konunun detayları.

Bir dönem Türkiye’de en çok kullanılan otomobillerden bir tanesi Tofaş Şahin’di. Tabi ki bir de Doğan görünümlü Şahin modelleri vardı.

Günün sonunda baktığımızda Tofaş Şahin, konfor kriterlerinin düşük olduğu, donanım yönünden zayıf ve yürüyen tabut olarak görülen bir otomobildi.

Bu otomobilin en büyük avantajı ise tabi ki ucuz olmasıydı. Günümüz standartlarından çok uzak olan bu otomobilin şasisi bile 2 parçadan oluştuğu için kazalarda otomobil ikiye ayrılıyordu.

Geçtiğimiz günlerde bu otomobilin 2022 yılında bir kez daha üretim bandına çıkacağı iddia edilmişti.

Tekrardan üretilecek olan Şahin’in dış görünümü aynı kalsa da motor ve donanım yönünden zenginleştirilmiş bir halde müşterilerin beğenisine sunulacaktı.

Otomobilde klima ve hava yastığı gibi donanımlar da olacaktı. Fakat olmadı.

Otomobili tekrardan üretme kararı aldığı iddia edilen Etiyopya yönetimi, yeni bir hamle daha yaptı.

Bilindiği üzere Etiyopya bu otomobili Holland DOCC ismiyle 2010 yılına kadar üretmeye devam etmişti.

Tofaş Şahin’in Etiyopya’da da olsa yeniden üretilecek olması, bu otomobili sevenleri heyecanlandırmıştı.

Fakat Etiyopya bu hamlesinden vazgeçti. Yani 2022 model Şahin’in bir süre daha çıkmayacağını söyleyebiliriz.

Neyse ki ülkemizde hala temiz Şahin bulmak mümkün. Fakat bunun için de hatırı sayılır paralar ödemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Türkiye’de kimilerinin baş belası olan ve kimilerinin vazgeçilmezlerinden olan hatta kulüpleri kurulan Türkiye’nin en önemli yerli otomobillerinden Şahin ve Doğan marka otomobiller 2006 yılına kadar Etiyopya’da üretimi yapıldı.

Özellikle Afrika ülkelerinin gözdesi olan ve Mısır’da hatta Dubai’de sıkça görülen Şahin ve Doğan marka otomobiller, modernizasyon kısıtlaması nedeniyle üretimine son verdi.

Holland Car Şirketi tarafından Etiyopya’da seri üretimi yapılan ve maliyet düşüklüğü nedeniyle Afrika ülkelerinin en sevilen otomobillerinden olmayı başaran kuş serisi otomobiller, modernizasyon zorlukları ve söz konusu şirketin yeni bir marka üzerinde çalışıyor olması gibi sebeplerle 2006 yılından itibaren üretimine son verdi.

Türkiye’de bazı modelleri 50 bin TL’ye kadar alıcı bulan kuş serisi otomobillerin Etiyopya’da yeniden üretildiğini duyan meraklıları ise Etiyopya’dan Türkiye’ye getirmek istemiş ancak maliyetleri sebebiyle satın almaktan vazgeçtiler.

Türkiye’de en son 2001 yılında üretilen otomobillerin ilk modeli 1988 yılında ortaya çıkmış ve yaklaşık 13 yıl üretilmişti. Talep olsa Türkiye’de yeniden seri üretimi yapılması muhtemel araçların başını çeken otomobillerin satış rekoru kırması ise yüksek olasılık olarak görülüyor.

PEKİ YURTDIŞINDAN ŞAHİN VE DOĞAN GETİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Yurtdışında kayıtlı bir araçla Türkiye'de kalma süresi eskiden 180 gün (6 ay), emekliler için 360 gün (1 yıl) ile sınırlıydı. Bu yasada geçen yıl değişiklik yapıldı ve süre 2 yıla (730 gün) çıkartıldı.

Yasal düzenleme 13 Ekim 2015'te yürürlüğe girdi. Kimler yabancı plakalı bir arabayı Türkiye'ye götürebilir?

İster Türk vatandaşı, ister yabancı uyruklu, mavi kartlı olsun. Yurtdışında yerleşik herkes, turistik kolaylıklar kapsamında yabancı plakalı aracı Türkiye'ye götürebilir. Türkiye'de arabamla ne kadar kalabilirim? Yeni yasaya göre iki yıl (730 gün) aracınızla Türkiye'de kalabilirsiniz.

Ancak Türkiye'ye giriş yaparken, geriye dönük olarak son bir yıl içinde toplam 185 gün yurtdışında kalmış olmanız gerekiyor. Eğer Türkiye'ye sık sık giriş çıkış yaptıysanız ve son bir yıl içinde yurtdışında toplam 185 gün kaldığınızdan emin değilseniz, giriş yapacağınız Türkiye gümrüğünü arayıp süreyi hesaplatın. Ona göre aracınızla yola çıkın.

Eğer yurtdışında 185 gün kalmadıysanız, aracınızla Türkiye'ye giremezsiniz.

Araçla Türkiye'de iki yıl kalma süresini bir seferde mi kullanmam gerekiyor?

Yoksa parça parça da kullanabilir miyim? Aracı Türkiye'de bırakıp iki yıl içerisinde istediğiniz kadar uçak veya başka bir vasıtayla yurt dışına çıkabilirsiniz. Döndüğünüzde tekrar aracı kullanmaya devam edersiniz. Fakat yurtdışına çıkarken, gümrüğe mutlaka haber vermeniz, aracı ya gümrüğe bırakmanız ya da bir başkasının kullanmayacağına dair taahhütname vermeniz şart.

Gümrüğe haber vermeden çıktıysanız, daha sonra aracınızla Türkiye'den çıkarken, ağır para cezası ödersiniz. Cezanın miktarı süreye ve aracın değerine göre değişiyor.

Türkiye'ye giriş yaptığım aracımla, iki yılı doldurmadan çıkış yaparsam, geri kalan hakkım saklı kalıyor mu?

Hayır. Geri kalan hakkınızı kaybediyorsunuz. Eğer giriş yaptığınız araçla çıkış yaparsanız, aynı araçla tekrar Türkiye'ye giriş yapabilmeniz için geriye doğru son bir yıl içinde yurtdışında yine 185 gün kalmanız gerekiyor.

Yurtdışından Türkiye'ye götürdüğüm aracı, Türkiye'de akrabalarım veya başkaları kullanabilir mi?

Hayır. Siz aracınızı Türkiye'ye turistik kolaylıklar kapsamında götürüyorsunuz. Türkiye'de yerleşik kişilerce, kullanılması mümkün değildir. Eğer böyle bir durum tespit edilirse, hem araç sahibi, hem aracı kullanan kişiler hakkında ayrı ayrı 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238'inci maddesi uyarınca, cezai işlem uygulanır. Araç ayrıca yurtdışı edilir.

Yabancı uyruklu eşim, yurt dışında kayıtlı aracı Türkiye'ye götürebilir mi?

Evet. Turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye'ye taşıt götürebilmek için, hangi ülke vatandaşı olduğunuz önemli değil. Yurtdışında yaşayan herkes götürebilir. Ancak Türkiye'ye giriş yaparken, kişinin geriye doğru son bir yıl içinde yurtdışında toplam 185 gün kalmış olması gerekir.

Yurt dışında kayıtlı aracımla Türkiye'ye giriş yapmam için hangi belgeler gerekli?

Ehliyetiniz, aracın yurtdışı mülkiyet belgesi. Araca ait Türkiye'de geçerli yeşil sigorta kartı. Sigortanız Türkiye'ye açık değilse, gümrükte özel sigorta yaptırmak zorundasınız.

Şirkete veya bir başka kişiye ait araçla, Türkiye'ye gidebilmem için hangi belgeler gerekli?

Geçerli vekaletname. Vekaletnameyi ADAC gibi Otomobil Kulübü, noter veya konsolosluklardan almak mümkün. Şirket sizin üzerinize bile olsa, mutlaka vekaletname gerekiyor.

Taşıtı vekaleten Türkiye'ye götürecek olan şahsın da mutlaka yurt dışında mı yaşıyor olması şart?

Evet. Taşıtı vekaleten getirecek olan kişinin de yurt dışında yaşıyor olması ve Türkiye'ye giriş yapmak istediği tarihten itibaren geriye doğru son bir yıl içinde toplam 185 gün yurt dışında kalmış olması gerekiyor.

Araçla Türkiye'ye girdim. Bu aracı başkası yurtdışına çıkarabilir mi?

Vekaletle çıkarabilir. Aracımla Türkiye'de iki yıl kaldım.

Süresi dolunca, yurtdışına giriş çıkış yapsam, tekrar 730 gün kalabilir miyim?

Hayır. Çıkış yaptıktan sonra 185 gün yurtdışında kalmadan, araçla tekrar Türkiye'ye giremezsiniz. Türkiye'de aracımla iki yıl kalıp yurtdışına çıktım.

185 gün yurtdışında kalmadan Türkiye'ye uçak, otobüs, tren veya feribotla gidebilir miyim?

Evet. 185 gün şartı sadece araçla giderken zorunlu. Kişi taşıtsız olarak istediği kadar Türkiye'ye giriş çıkış yapabilir.

Türkiye'ye götürülen araçlarda yaş sınırı aranıyor mu?

Türkiye'ye götüreceğiniz araçta yaş sınırı aranmaz. Aracımı Türkiye'de benden başka kimler kullanabilir? Yurt dışında yerleşik eşiniz, anne, baba ve çocuklarınız kullanabilir. Üçüncü kişiler, sizin aracın içinde olmanız şartıyla ve sadece acil durumlarda kullanabilir.

Aracımı Türkiye'de satabilir miyim?

Türkiye'ye geçici olarak götürdüğünüz aracınızı bir başkasına ne satabilir, ne devredebilir, ne de kiralayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.