20 Milyonu Aşkın Öğrenci 14 Haziran'da Yaz Tatiline Girecek

20 Milyonu Aşkın Öğrenci 14 Haziran'da Yaz Tatiline Girecek

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrenciler, 14 Haziran'da karnelerini alarak yaz tatiline girecek.

2023-2024 eğitim öğretim yılı, 20 milyonu aşkın öğrenci ve 1,2 milyona yakın öğretmen için 11 Eylül 2023'te 74 bin okulda başladı. Öğrenciler, 13-17 Kasım 2023 tarihlerinde birinci dönem ara tatilini, 8-12 Nisan 2024 tarihlerinde ise ikinci dönem ara tatilini yaptı. Yılın son ders zili ise 14 Haziran'da çalacak.

Derecelendirilmiş Sistemli Karneler

Milli Eğitim Bakanlığı, karnelere öğrenciye özel detaylı değerlendirmelerin yansıtılmasını istedi. Öğrencilerin sosyal etkinlikleri, bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler ve toplum hizmeti olmak üzere beş ana başlıkta değerlendirilecek. Bu değerlendirmeler karnelerde "katılım", "ürün ortaya koyma", "performans gösterme" ve "derece alma" şeklinde dört ana düzeyde işlenecek.

Sınıf Tekrarı Uygulaması ve Yeni Sınav Düzenlemeleri

Bu yıl, 50 ortalama ile sınıf geçme uygulamasına kademeli olarak son verildi. 9. sınıflarda 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Ayrıca sınıf geçmede Türkçe baraj puanı 70'e çıkarıldı. Açık öğretime geçişler zorlaştırıldı ve devamsızlık şartları yeniden düzenlendi.

Yeni Müfredat 2024-2025 Eğitim Yılında Uygulanacak

2024-2025 eğitim öğretim yılında, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat kademeli olarak uygulanacak. Okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlayarak yeni müfredat devreye girecek. Bu kapsamda 720 bin öğretmene müfredat eğitimi verilecek.

Yaz Döneminde Sözleşmeli Öğretmen Atamaları Yapılacak

Bakanlık, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için sözlü sınavları 1 Temmuz'dan itibaren gerçekleştirecek. Sözlü sınavlarda objektif kriterler uygulanacak. Ayrıca LGS ve YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleştirme süreçleri başlatılacak.

2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı 9 Eylül'de Başlayacak

Yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2024'te başlayacak. Öğrenciler ve öğretmenler, yeni müfredat ve düzenlemelerle dolu bir döneme merhaba diyecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.