114 okul Beyaz Bayrak, 86 okul Beslenme Dostu oldu

114 okul Beyaz Bayrak, 86 okul Beslenme Dostu oldu

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri kapsamında düzenlenen projede, Konya’daki 114 okul ve kurumun Beyaz Bayrak, 86 okulun da Beslenme Dostu Okul Sertifikası aldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokolle yürürlüğe giren Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri kapsamında Konya genelinde sertifika almaya hak kazanan okullar, Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda düzenlenen bir törenle belgelerini teslim aldı. Programa Vali Cüneyit Orhan Toprak, Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Karatay Kaymakamı A. Selim Parlar, Meram Kaymakamı Resul Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri ve okul yöneticileri katıldı.  İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük programda yaptığı konuşmada Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Programları hakkında bilgi vererek okullarda mekan temizliği, hijyenik ortamın oluşturulması ve sağlıklı/dengeli beslenme konusunun büyük önem ifade ettiğini belirtti.

 İl Sağlık Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde okullarda gerekli tüm çalışmaları ve denetimleri yaptıklarını da ifade eden Büyük, törende 114 okul ve kurumun Beyaz Bayrak, 86 okulun da Beslenme Dostu Okul Sertifikası aldığını söyledi. Büyük, böylelikle il genelinde bin 8 okul ve kurumun Beyaz Bayrak, 544 okulun da Beslenme Dostu Okul Sertifikasına sahip olduğunun altını çizirek, İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte Konya’daki tüm okulların ve İl Müdürlüğü bünyesindeki kurumların bu standartları yakalamaları ve bu belgelere sahip olmalarını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

KOÇ TEMİZLİĞİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç da yaptığı konuşmada Konya’daki okulların Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Programı konusunda çok iyi düzeyde olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan Koruyucu Sağlık Hizmetlerinden de bahseden Koç, birçok hastalığın altında yatan sebebin temizlik ve beslenme konuları olduğunu sözlerine ekledi. Koç, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile örnek bir işbirliği sergilediklerini de ifade ederek teşekkürlerini iletti.

114-okul-beyaz-bayrak-(7).jpg

VALİ TOPRAK’TAN TEŞEKKÜR

Son olarak konuşma yapan Vali Cüneyit Orhan Toprak ise okullarda temizlik ve hijyenin önemine dikkat çekti. Çocuk ve gençlerimizin hareketli bir yaşam sürmelerinin gerekliliği üzerinde de duran Vali Toprak, çağa ait sağlık problemlerinin baş gösterdiğini ve bu problemlerle mücadele etmede eğitimcilere büyük görevler düştüğünü söyledi. Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası alan okulların yönetici ve öğretmenlerini tebrik eden Vali Toprak, Konya’daki tüm okulların bu belgelere sahip olmalarını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.