• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • Konya 15 °C
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • AK Parti'nin 27. dönem milletvekili aday listesi
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • AK Parti'nin 27. dönem milletvekili aday listesi

Yabancı dil açılımı

Doç. Dr. Murat Kayacan

Türkiye’de eğitimde başarısızlıktan söz edileceğinde şamar oğlanı muamelesi gören ders yabancı dil dersidir. “Mesela kaç yıldır yabancı dil öğreniyor çocuklarımız okulda? Üniversiteyi bitirdiklerinde bile ikinci bir dil konuşabilir hale gelemiyorlar? Bu eğitim sistemi işlevini yerine getiremiyor.” cümlelerini herhangi bir ilimizde duymak işten bile değildir. Halbuki çocuklarımız yıllarca Matematik, Fen, Türkçe eğitimi de almaktadır ama onlardan dört işlemin, su dolu ve ağzı kâğıtla kaplı bardağın ters çevrildiğinde dökülmeyeceği deneyinin ve temel birkaç dilbilgisi kuralı bilmenin ötesinde pek bir şey beklemeyiz varsa yoksa yabancı dil öğretimindeki eksiklik gündeme gelir. Bunda belki “Yabancı olan zaten eksiktir, kötüdür.” gibi bir milli refleks de etkilidir ama şimdilik biz oraya girmeyelim de ilimizdeki öğrencilerin dil gelişimine katkıda bulunma konusunda pratik olarak ne yapabiliriz ona gelelim.

Konya’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Avrupa Birliği projelerine ciddi vakit ayırması sonucu 78 proje çıkmıştı okullardan. Bu vesileyle kentimize AB üyesi ülkelerin okullarında görevli öğretmen ve öğrenci gruplarının biri gidiyor biri geliyor. Okulundaki öğrencilerin yabancı dil gelişimine katkıda bulunmak isteyen idareci ve öğretmenler, Avrupa’dan gelen misafirlere ev sahipliği yapan okullardan hangisiyle irtibat kursa ve o okullara gelen misafir gruplara nezih bir ortamda (Velilerden alınan desteğin miktarına göre, Kule Site’nin en üst katındaki restoranda, Meram’da düzgün bir çay bahçesinde ya da Gülbahçe’de vs.) ikramda bulunmak istediğini söylese, hayır cevabını alacağını pek sanmıyorum.

Bu yaklaşıma sahip okul, bu çabasına çalışkan ancak ihtiyaç sahibi öğrencileri dahil ederse veli desteği bulmakta da zorlanmayacaktır. Okullar gelen misafirleri en iyi mekânlarda ağırlamaya çalıştıkları için, onlarla pratik yapma imkânı sunulan yoksul öğrenciler de bu sayede “farklı bir gün” geçireceklerdir. Öğrenciler öğrendikleri bilgilerin onları aynı yabancı dili öğrenen ülkelerin öğrencileriyle diyalog kurmada işe yaradığını görme imkânı yakalayacaktır. Hatta bir günlük böyle bir etkinlik onları birkaç ülkeden akranlarıyla internet üzerinden haberleşir hale getirecektir. Ayrıca ülkemizdeki “gramer merkezli” dil öğreniminden “konuşma” merkezli olana geçiş kolaylaşacaktır. Öğrencilerin yabancı dil aracılığıyla farklı kültürleri tanımadaki cesaretlerini artacaktır. Belki Bilgisayar Formatörü gibi İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün elinde böyle bir imkân varsa Yabancı Dil Formatörü de görevlendirip bu tür “eşleştirmeleri” organize de edebilir.

Bu bağlamda katsayı farkının YÖK tarafından ortadan kaldırılmasıyla büyük rağbet gören Meslek Liselerinin idareci ve öğretmenleri toplam kalite bağlamında İş Örgütleri ile irtibat kurarak onlarla işbirliği yapıp yurtdışından iş görüşmeleri için gelen işadamlarından vakti müsait olanları okullarında ağırlayıp yabancı dil kullanımını teşvik edebilirler. Bildiğim kadarıyla yurtdışından gelip giden işadamları çokluğu açısından AKTİSAD oldukça aktif bir dernek. İmkânları oranında Meslek Liselerine sahip çıkacaklarını ve bunu bir “hizmet” olarak göreceklerini düşünüyorum.

“Yurtdışına çıkmadan yabancı dil öğrenilmez.” şeklindeki şehir efsanesinin pabucunu dama atmanın vakti geldi. “Yurtdışı” artık kentimizde. İhtiyaç, onun farkına varmakta.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Lütfiye Sözer
09 Ekim 2009 Cuma 19:51
gramer ağırlıklı dersler.
selamünaleykum. gramer ağırlıklı eğitimin yerini pratik ağırlıklı eğitime bırakması gerektiğini düşünüyorum. pratik ingilizcenin önemli olduğu ve bunun okullarda sisteme geçmesi gerektiğini düşünüyorum. bir turistle karşılaşıldığında öğrencinin tereddütler içinde kuralların aklına geldiği, fakat cümleyi tam olarak nasıl kurup, konuşacağını, bilmeyişi ve daha önce pratik yaptırılmadığından dolayı endişelenişi, sanırım gösterilen gramer ağırlıklı derslerden kaynaklanıyor. Avrupa projesi ise ciddi anlamda önem taşıyan en azından öğrenciye cesaret verecek bir proje, böyle bir etkinlige daha önce katılmamış bir öğrenci için büyük tecrübe ve iyi bir fırsat, ingilizcenin ilerlemesinde ise önemli rol oynuyor bu tür fırsatlara da destek olmak ilk önce insanlık sonrada müslümanlık görevidir. böyle iyi fikirleri öne süren yazarlarımız olduğundan Konya gelişmeye ve bazı komplekslerden uzaklaşmaya müsait diye düşünüyorum. selam ve dua ile...
88.230.159.251
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim