• BIST 93.787
  • Altın 253,146
  • Dolar 5,8301
  • Euro 6,5240
  • Konya 25 °C
  • Mursi savunmalarında neleri haykırdı?
  • Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi kimdir?
  • Muhammed Mursi vefat etti! Allah Şehadetini kabul etsin!
  • Mursi savunmalarında neleri haykırdı?
  • Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi kimdir?
  • Muhammed Mursi vefat etti! Allah Şehadetini kabul etsin!

Türkiye hem Müslüman hem güçlü...

Derviş Argun

TÜRKİYE HEM MÜSLÜMAN HEM DE GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDA

 

Türkiye Cumhuriyetinin bakiyesi olduğu devlet tam altı yüz yıl dünya idaresinde İslam toplumunun temsilciliğini yapmış. Bu günün laikçileri reddi miras yapsalar da Osmanlının bu altı yüzyılından dolayı Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle Asya ve Ortadoğu’ya karşı hem hukuki hem de duygusal sebeplerden dolayı sorumluğu vardır. Reddi miras yaparak bu sorumluluğun yükünden kaçmak ancak perde ile güneşin arzın üzerine doğuşunu engellemek gibi bir şeydir. Ne zamanki Osmanlı güneşe perde çekmek istedi ve sorumluluklarını deniz sefasıyla gölgeledi, güneş perdeyle birlikte Osmanlıyı da yaktı. Bu yük halen taşımak istemeyenleri alaşağı edip talip olanları devlet yapacak kadar önemlidir.

 

Osmanlı altı yüzyıllık idaresinin dört yüzyılında, Ortadoğu ve Asya’nın tamamını hâkimiyeti altında bulundurmuştur. Batınında aşağı yukarı bir çeyreğini yine dört yüzyıl sevk ve idare etmiş. Oradaki insanların hayatlarında etkin ve egemen olmuştur. Bunun aşağı yukarı yirmi nesle tekabül ettiğini varsayarsak Osmanlının sevk ve idaresinde kalan bu coğrafyalarda doğup ta yirmi yaşına ulaşan yirmi ayrı kuşak yaşamıştır. Bu kuşaklara rağmen Osmanlının ayrıldığı tüm batı coğrafyalarından izleri, çok hızlı silinmiştir. Oysa doğu ve Asya’da halen Osmanlının egemenliğine ait izler ve talepler mevcuttur.

 

1923’te sonuçlanan ama çalışmalarının en az bir yüzyıl geriye gittiği varsayılan ve temelde “batılılaşma ve millileşme” operasyonu olarak dayatılan bir sonuç olan Türkiye Cumhuriyeti yönetim sistemi, yüzyıldır bu yükü görmezden gelmiştir. Bu görmezden gelmenin daha uzun boylu olmayacağı tüm dünya tarafından da bu topraklarda yaşayanlar tarafından da zaten varsayılmaktadır. Hareket etmenin mecbur, durmanın da yıkım sayılacağı bir dünya sisteminde ya bir blok ya da bir güç değilseniz yaşam hakkı bulmakta zorlanmanız kaçınılmazdır. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti de bir şey olmak zorundadır. Olduğu şeyin kapsayıcılığı ise, ya Sultan Kanuni’nin Fransa’ya yazdığı mektubun gücünü oluşturan merkez kadar etkin, ya da kendisini sınır ötesinde de anlamlı hale getirecek ve dünyanın farklı coğrafyalarında gönüllü bulacak kadar ideolojik olmalıdır.

 

Her iki ihtimalinde bu günkü temsilcileri tüm dünyanın gözü önünde bir yarış içinde. İran tüm dünyada, hem de şaşırtıcı bir şekilde gönüllü ve etkinlik sahibi. ABD bu güne kadar sadece zulmünü pekiştirmek için kullandığı gücün, maliyeti altında ezilmeye başladı. Talan ve zulümden başka ideolojisinin olmaması ABD yi hem dünyanın diğer toplumları hem de kendi toplumunda sorgulanır hale getirdi. Rusya Bolşevik devrimiyle içe kapanmasını müteakip, açık toplum haline geldiğini iddia ettiği son yılların, en güçlü dönemini yaşıyor. Avrupa AB projesine rağmen parçalanmışlığın ve ilgili olması gereken alanların çok uzağında kalmaktan kendisini kurtarabilmiş değil.

 

Son yüzyıldaki ABD etkinliği, Türkiye ya da bu yüzyılın başlarında liderleri masa başı atamalarla oluşturulmuş Ortadoğu ülkelerini silikleştirdiği gibi, aynı düzeyde olmasa da siyasi refleksler açısından AB ülkelerini de etkilemiştir. Öyle ki Avrupa kendi coğrafyasındaki bir sorunda bile ABD yi göz ucuyla süzer hale gelmiştir. Gücün zafiyete dönüştüğü, organizasyon yeteneğinin bir güç haline geldiği şu dönemde, Türkiye’nin aradan sıyrılması ve sorumluluklarına sahip çıkarak bu sıyrılmışlığını güçlendiresi mümkündür. İşte bu sebeple Türkiye sorumluluk alanlarına ulaşabilmek için güçlü, sorumluluklarına sahip çıkmak içinde Müslümanlaşmak zorundadır.

 

Birinci dünya savaşında ortaya çıkıp ikinci dünya savaşında Japonya’nın saf dışı edilmesi yöntemi ile bir güç olarak belirginleşen ABD, görünen o ki suyunu tüketip karaya yaklaştı. Bunun farkına varan bu yüzyılın öncesindeki süper güçler, kıpırdanışa geçti. Rusya kendi dünyasında bir takım özel önlemler alıyor.  İran, Ortadoğu’nun belirginleşen en büyük gücü olarak daha bir meydanlarda. Hem Batının hem de Doğu ve Asya’nın uşak devletleri ise seyir halinde. Orta oyunun galipleri ile iş tutmaktan keyif alacaklarını söylemekten de geri durmuyorlar.

Bu tabloda Türkiye farkını ortaya koymak durumundadır. Doğunun ve Asya’nın geçmişe ait altı yüzyıllık sorumluluğunu hissedip, Müslüman olan milletiyle uyumunu sağlamak için devletini de Müslümanlaştırmak ama kendisini ve kendisine sığınanları koruyacak kadarda güçlenmek durumundadır. Artık ne olduğunu kendisinin de tarif edemediği şart ve durumlara göre politik, gelişmelere göre de reaksiyoner bir yapı olan laikliğe yapışmakla bu ülkenin alabileceği bir yol kalmamıştır. Şu günlerin devlet için müzikteki es günleri arayış günleri olduğunu görebiliyoruz. Yanlış bir kararın kendimizle birlikte altı yüzyıllık sorumluluğun yansıması olan coğrafyayıda mağdur edeceğini unutmayalım.

 

Muhammed (as)’ın getirdiği dinin devlet yönetim ve bürokrasisinde egemen olmadığına inandığım, belki yarı dini diyebileceğimiz bir idare olan Osmanlıdan daha dini, etkin ve egemen olduğu hatta yüzlerce yıl kaldığı coğrafyalara din ve yaşam özgürlüğünün nasıl verileceği konusunda ondan daha kitabi, bilim ve teknolojinin kullanılmasında bu günkü emsallerinden daha hırslı bir devlet olmak hayal değildir. Türkiye hem dinin yaşanılabilir bir hayat olduğunu, yaşanacak bir hayat sunduğunu, hem de ahiretini mamur edenlerin dünyasını da imar edebileceğini gösterebilir. Bunun yolu güçlü ve Müslümanlaşmış bir Türkiye’den geçiyor.  Türkiye’nin nasıl Müslümanlaşacağının yolu mu? Onu da İslam peygamberinin rahmet ve merhametiyle bezenmiş stratejisinde aramak lazım.

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
acemi
12 Mart 2008 Çarşamba 13:05
açıkla
"Onu da İslam peygamberinin rahmet ve merhametiyle bezenmiş stratejisinde aramak lazım."
Bu sözünü bir açıklada bizde öğrenelim bu stratejileri OLAN PEYGAMBERİMİZ (A.S)ı.Yeni yeni kavramlar getiriyorsun haydi hayırlısı ilginç olacak "STRATEJİST PEYGAMBER"
88.252.238.19
yedisanat
12 Mart 2008 Çarşamba 13:00
değişen hiçbirşey yok
"Türkiye sorumluluk alanlarına ulaşabilmek için güçlü, sorumluluklarına sahip çıkmak içinde Müslümanlaşmak zorundadır."Bu dini hiç öğrenemeyeceksin.Müslüman olmak Rabbimizin iradesinde olan bir şey.Evet iktidar için,güçlü olmak için islam haaa.Ortadoğu'da öyle birçok ülke var.Hepside lübnan savaşında israili destekledi.Evet onlarda kendilerini müslümanlaşmak zorunda hissediyorlardı değilse nasıl yutturacaklardı halka kendilerini.Bir yazındada müslümanlıktan ne anladığını yazda bizde öğrenelim.
88.252.238.19
alparslan
11 Mart 2008 Salı 15:35
doksanlı yaş hastalığı
dini bulaştırmadınızmı orduya mehmetçik diyemezsiniz.vatan uğruna ölene şehit diyemezsiniz bizi bizden iyi okuyanların stratejisinin neticesinde ülke bu noktada nokta olarak duruyor.hareketin olmadığı yerde ölüm ,hareketin olduğu yerde hayat vardır.osmanlının kuruluşunda din ve hareket olduğunu bizi bizden iyi okuyan stratejistler söylüyor. iyi okumak lazım
88.254.18.120
levent
11 Mart 2008 Salı 15:33
uzun, yorucu, çelişkili...
Derviş bey, uzun yazılar yazıyorsunuz. Zor okunduğu gibi bütünlük sorunu var. "ABD bu güne kadar sadece zulmünü pekiştirmek için kullandığı gücün, maliyeti altında ezilmeye başladı." hüküm cümlesi iki parağraf sonra, "...ABD, görünen o ki suyunu tüketip karaya yaklaştı." tereddütlü tesbitine dönüşüyor. Ayrıca,din kişileri bile inanmaya zorlamazken siz bir tüzel kişilik olan devlete müslüman olma mecburiyeti yüklüyorsunuz. Bu nasıl olacak? Ben demokratik laikim, bütün dinlere eşit uzaklıktayım diyen bir sistemin müslüman olma zorunluluğu nereden çıkıyor? Mirascılık konusunda da değerlendirmeleriniz gözden geçirilmeli bence. Osmanlı'nın uyguladığı sistemde herkes herkese mirascı olamıyordu değilmi? Reddi miras yapan bir evlada illa sen mirascısın diyerek avuntular çıkarmaya gerek var mı?
85.110.31.155
İsmail Hakkı CEYLAN
11 Mart 2008 Salı 14:58
Ne Güzel bir insan Ne güzel bir yazı
Sayın köşe yazarı Derviş ARGUN bey yazmış olduğunuz yazılar ile tüm müslümanları kalemi gibisiniz her zaman doğru her zaman dürüst oldunuz yazılarınızda geçmiş olduğu gibi gelecekte Allah ömür verirse inşallah yeni yazılarınız bekliyoruz sevgi ve saygılarımla
88.226.55.93
DELİ FİŞİK
11 Mart 2008 Salı 14:51
İYİKİ YAZILARINIZ İLE VARSIN
SİZİN DEĞERLİ YAZILARINIZI UZUN ZAMANDIR TAKİP ETMEKTEYİM. HERZAMAN TAKDİR ETTİĞİM NOKTANIZ İSE YAZILARINIZDA SİZİN KADAR ÇOK DEĞERLİ VE SEÇİCİDİR. İNŞALLAH DEĞERLİ YAZILARINIZ SÜREKLİ VE DAİMİ OLURKİ BİZDE BU KÜLTÜREL HAKTAN MAHRUM KALMAYIZ
88.230.156.184
Ali CEREN
11 Mart 2008 Salı 11:12
orta yaş hastalığı
Klasik orta yaş hastalığı. Millileşen ve devletleşen dindarlık anlayışının tezahürü. Ne güzel T.C. yi müslümanlaştırdık mı iş bitecek. Milli hastalıklarınıza, mer'i devletle ilgili beklentilerinize dini bulaştırmasanız diyorum. Kafa konforunu bozmak istemeyenler öncü, mirasçı devlet ayaklarından geçerli olan sistemi kutsuyorlar. Yeterki kırklı yaşlarda elde ettikleri huzur(!) bozulmasın. Bizi bizden iyi okuyanların stratejilerini okumayı öğrenmeli öncelikle.
88.254.17.227
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim