• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • Konya 11 °C
  • FETÖ "hücre evinde" saklanmayı ibadet saydı
  • Yargı FETÖ'den "darbe"nin hesabını soruyor
  • Komandolar Afrin'de destan yazıyor
  • FETÖ "hücre evinde" saklanmayı ibadet saydı
  • Yargı FETÖ'den "darbe"nin hesabını soruyor
  • Komandolar Afrin'de destan yazıyor

Ramazan Kur’an ayıdır (1)

Salih Sedat Ersöz

Rahmet ve Gufran Ay’ı Ramazan’ın özellikleri saymakla bitmez. O özelliklerinden birisi de, kutsal Kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’in ilk olarak bu ayda indirilmiş olmasıdır.

Ramazan Ay’ı içerisinde idrak edilen bir gece vardır ki, Yaratıcımız olan Yüce Allah, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu haber vermiştir. Bin aydan yani yaklaşık 83 yıldan daha hayırlı olan bu gece Kadir gecesidir. Kutsal Kitabımız olan Kur’an-ı Hakim, Kadir gecesinde nazil olmaya başlamıştır.

Yüce Rabbimiz, “Ramazan ayı; insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu yanlıştan ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.” (Bakara 185)

Ve “Doğrusu Biz, O’nu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.”  (Kadir 1) Buyurmaktadır.    

Bu Ayetlerden kesin olarak anlaşılıyor ki Kur’an; biz insanlara öğüt vermek, yol göstermek, doğruyu yanlıştan ayırmak ve bizleri en doğru yola iletmek üzere, Ramazan ayının içinde taşıdığı mübarek Kadir gecesinde inmeye başlamıştır.

Kur’an’ın Ramazan ayında indirilmesinin birçok hikmetleri ve sırları vardır. Kur’an’ın bu kutsal ayda indirilmeye başlanmış olması, Ramazan’ın ulviyetini, yüceliğini, kutsallığını, feyz ve bereketini daha da arttırmakta ve bu aya daha farklı anlam ve özellik kazandırmaktadır.

Bu itibarla Ramazan, Kur’an ayıdır.

Kur’an, Nur olduğuna göre, Ramazan Nur ayıdır.

Kur’an, Kerim olduğuna göre, Ramazan Kerim ayıdır.

Kur’an, Hakîm olduğuna göre, Ramazan hikmet ayıdır.

Kur’an; muazzez, mükerrem, şerefli ve izzetli bir Kitap olduğuna göre, Ramazan’da muazzez, mükerrem, şerefli ve izzetli bir aydır. Ramazan ve Kur’an iç içedir.

Kur’an; yolumuzu aydınlatan ve bize dosdoğru yolu gösteren en büyük hidayet kaynağı, Şifa, Rahmet, Hikmet, Mübîn ve Furkan olan bir Kitap’tır.

Ramazan ayı ki; Allah’ın Kur’an’da bildirdiği şekilde, yarattığı kulların Allah için yemeyi, içmeyi bıraktığı ve açlığa susuzluğa kendi arzu ve isteğiyle katlandığı, insanın Rabbi için güçlüklere, zorluklara ve sıkıntılara göğüs gerdiği, insani hasletlerden sıyrılıp melekût âlemine doğru yol almaya başladığı bir aydır.  

Kur’an; Rabbimizin doğruluğun, şaşmaz ve yanılmaz gerçeğin, iyiliğin, güzelliğin ve mutluluğun kaynağı olarak gönderdiği, içine hiçbir şekilde Allah kelâmı dışında nokta kadar da olsa yabancı bir unsur bulaşmamış arı, duru, eşsiz, bozulmamış ve bozulmayacak, koruyucusu bizzat Allah olan ilahi bir kitaptır.

Ramazan ayı ki; içinde bu yüce Kitabın indirildiği, şeytanların bağlandığı, nefslerin dizginlendiği, bizi Kur’an’ın aydınlık ve nurlu yoluna ulaştıran, sadece kendimizi ve aile efradımızı değil başkalarını da düşünmeye sevk eden sabır, şefkat, merhamet, metanet ve diğergamlık ayıdır.     

Yarın devam edelim İnşallah. 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim