• BIST 106.839
  • Altın 173,099
  • Dolar 4,0730
  • Euro 4,9572
  • Konya 23 °C
  • KDK taşeron işçiye kadro yolunu açtı
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • 'e-Devlet'te 'milletvekili aday adaylığı' yoğunluğu
  • KDK taşeron işçiye kadro yolunu açtı
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • 'e-Devlet'te 'milletvekili aday adaylığı' yoğunluğu

Padişahlar ve içki

Doç. Dr. Murat Kayacan

Show TV’de yayına giren “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizi ile gündeme gelen konulardan birisi de “padişahların içki içip içmedikleri” oldu.

NTV Tarih Dergisi'nde iki tarihçi Necdet Sakaoğlu ve Halil İnalcık’a ait; hükümdarların içki, eğlence, muhabbet ve tartışmanın olduğu 'İşret' denilen meclisleriyle ilgili yazıları yer aldı. Sakaoğlu'na göre, Osmanoğulları'nda işret meclisi kuranların ilk halkasında Yıldırım Bayezid yer almaktadır. Sakaoğlu tarihçi Bostanzade Yahya'nın Tarih-i Saf eserinden alıntı yapmakta: "Dinsiz (Sırp) kralın kızına aşkından, Allah'ın emirlerini unuttu; atalarının kullanmadığı şarabı yine o uğursuzun teşvikiyle içmeye alıştı. Öylesine içti ve safaya alıştı ki vezirleri de içip içip kendilerinden geçerek zulme başladı." Sakaoğlu, kimi tarihçilerin Yıldırım'ın başına gelenleri haremine aldığı Sırp prensesinin onu içkiye alıştırmasına bağladığını söylemektedir.

Sakaoğlu, "Sâkiya mey ver ki bir gün lâlezar elden gider" diyen Fatih Sultan Mehmed'in şiirlerinde de şarabın çokça geçtiğini ifade etmekte ve Sultan Süleyman'ın oğlu II. Selim'in içkiden öldüğünü ileri sürmektedir.

Halil İnalcık, ise Has Bağçe'de yaşananları şöyle anlatmaktadır: "Has Bağçe'de Sultan'ın huzurunda kaside ve gazeller okunur, sultanuşu'arâ seçilirdi. Aynı zamanda klasik musikînin en ağır parçalarıyla misafirler hayallere dalar veya rehavî faslıyla coşup, kalkıp dans ederlerdi. Bahçe özenle hazırlanırdı. Nahiller gezdirilir, havaya güzel kokular saçan buhardanlar yer yer konur, su kanallarının şırıltısı altında genç sâkiler şarap dolaştırır, sunarlardı. (...) Seçme sanatçılar gazel okur, neşe artınca mutâyebat (açık-saçık hikâyeler) anlatılırdı. (...) Bu meclisler sefer dönüşü yapılır, sultan çektiği meşakkati bu cennet bahçesinde unuturdu. Her şeye açık meclis sabaha doğru son bulunca tövbe duaları okunurdu."

Bu konuda Fatih Altaylı da tarihçi İlber Ortaylı’dan şu aktarımda bulunmakta: “Evet, padişahlar içerdi. Ne içerdi? Şarap içerdi. Hem de âlâsını içerdi. Adalardan gelen şarapları içerdi.” Belki de padişahların içki içtiklerini gündeme getirenler Yeni Şafak yazarı Akif Emre’nin ifadesiyle “tarihten topladıkları çakıl taşlarıyla gelecek inşa etme” niyetindeler.

Zaman Gazetesi yazarı Mustafa Armağan ise, bu tür iddiaların zaman zaman ortaya atıldığına vurgu yapmakta ve “Daha önce Hanedan Reisi Ertuğrul Efendi'nin dedesi Abdülhamid'in Porto şarabı içtiği ve şifadır diyerek kendilerine de tattırdığı iddiası basında yer almıştı. Osman Ertuğrul Efendi'nin doğum tarihi 31 Ağustos 1912. Onun görebileceği tarihlerde Abdülhamid, Beylerbeyi Sarayı'nda hapistir. Dedesini görmüşse bile, o sırada henüz 4 yaşını 11 ay geçmiş bir çocuğun şarap markasını hatırlaması gibi bir hafıza mucizesiyle karşı karşıyayız demektir.” şeklinde görüşlerini ifade etmektedir.

Yeni Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu, “Osmanlı padişahlarının içki içtiğine dair Osmanlı arşivlerinde benim ulaşabildiğim yerlerde böyle bir vesika yok. Osmanlı devleti bir arşiv, bir vesika devletidir. Saraya giren her şeyin bir kaydı var. Sadece İkinci Abdülhamid döneminde Alman İmparatoru II. Willhelm'in ziyareti esnasında saraya içki alınmış onun kaydı var. Onun dışındaki meclisler böyle hâyal hanemizde uydurduğumuz şeyler. Bazıları kendi yaşam biçimlerine referans arıyorlar diye düşünüyorum.” demektedir.

Görülüyor ki, padişahların içik içme günahını işledikleri aslında onların da “laik bir hayat tarzına sahip oldukları” iddiasını savunanlar olduğu gibi, onlardan böyle “günahlar sadır olmaz” şeklinde düşünme eğiliminde olanlar da mevcut. İnşallah Osmanlı padişahları bu “büyük günahı” işlememiş ve doğru olanı yapmışlardır. İşledilerse ahirette o konuda hesabını verirler. Belki bundan daha çok üzülmemiz, eleştirmemiz gereken şey Osmanlı Devleti tarihinde mevcut “kardeş/baba/amca katli” listesidir ki o da ayrı bir yazı konusu…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
yanar
13 Ocak 2011 Perşembe 17:19
İçki Zararlı Bir Maddedir
Tıp o kadar ileri düzeyde.İçkinin faydalarını bulmak için o kadar çaba gösterildi. Ama dünyanın hiç bir ülkesinde içiki TC de ki gibi devlet politikası olarak içilmemektedir. Batı ülkelerinde içki çok kullanılmakta ama içki içmeyenlere hem halk hem de devlet gıptayla bakmaktadır.
Hal böyleyken içkiyi sık sık gündeme taşımak anlamsızdır ve reklam niteliği taşır. Padişahlarda insandır.İçeni olabilir ama içmeyeni çoğunluktadır.İçkiye karşı olmak için onun M Kemal i 57 yaşında ölüme sürüklediğini bari hatırlayınız.
195.174.30.218
baha
13 Ocak 2011 Perşembe 12:31
demokrasi
demokrasilerde içki yasaklanamaz.içene karışılmaz.padişahlar,sultanlar, krallar,yasaklayamamış.içen günahını çeker.iranda,suudi arabistanda içki bolca içiliyor.akp.tekeli sattı 7 adet içki markası ve şirketi yarattı.
88.252.252.229
Ahmet Hadi
13 Ocak 2011 Perşembe 09:34
"Büyük Günah"
Büyük günahlar içerisinde, içki içmenin de olduğu yazarın kendi yorumudur. içki içmeyi büyük günah gören ciddi bir fıkıh alimi de yoktur. Şirk koşmak, kul hakkı yemek, gıybet, cinayet, zina gibi günahlar büyük günahtır benim bildiğimce. Kendi kendine büyük günah uydurmak hangi sınıfa girer bilemiyeceğim.
195.177.206.66
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim