• BIST 95.411
  • Altın 221,728
  • Dolar 5,3450
  • Euro 6,0975
  • Konya -6 °C
  • FETÖ/PDY "çatı davası"nın gerekçeli kararı
  • İçişleri Bakanlığı'ndan kritik 31 Mart uyarısı!
  • Zorluk çıkaran bankalar hakkında işlem yapılacak!
  • FETÖ/PDY "çatı davası"nın gerekçeli kararı
  • İçişleri Bakanlığı'ndan kritik 31 Mart uyarısı!
  • Zorluk çıkaran bankalar hakkında işlem yapılacak!

“Köylülük / şehirlilik” meselesi…

Mustafa Yiğit

Selçuk Üniversitesi ve  “köylülük/şehirlilik” meselesi…

 

Türkiye son zamanlarda sürekli seçimle yatıyor seçimle kalkıyor.

Geçtiğimiz haftaki referandumla birlikte seçim mevsimi sona erdi artık diyorduk ki,  Konya yeni bir seçim atmosferine çoktan girmiş.

Bunu da nereden çıkardın diyecek olursanız hemen söyleyeyim.

Birkaç günlüğüne Konya’daydım. Çok eskiden tanıdığım bazı akademisyen arkadaşlarla bir araya gelip hasret giderdik.

Onların gündeminde de aslında tüm ülkede olduğu gibi terör, referandum vardı ancak yaklaşan rektörlük seçimi tartışmaları da hararetlenmiş durumda.  

Hangi rektörü destekleyelim meselesi onları epey meşgul ediyor diyebilirim.

Pek çok isim dolaşıyor dillerde.

Prof. Dr. Süleyman Okudan, Prof. Dr. Mehmet Nizamlıoğlu, Prof. Dr. Ferruh Yıldız, Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu aday listesinden bazı isimler.

O kadar isim arasında ittifak edilen hocalardan biri de Prof. Dr. Giray Karalezli.

Karalezli ismini pek yakından tanımıyorum.

Ancak dostlarla konuşurken, onun gayet çalışkan,  kentli, akademik ortamda sevilen ve saygı duyulan bir hoca olduğunu öğrendim.

Anlaşılan o ki,  Giray Hoca’nın adaylığı bizim arkadaşlarımızda farklı bir heyecan yaratmış durumda.

Giray Hocayı destekleyenlerin söyledikleri bazı konular çok önemli.

Diğer hocalarımızı destekleyen akademisyenlerin onları hangi saikle desteklediklerini bilmiyorum, ancak Giray Hoca’yı destekleyen dostlar, üniversiteler özgür birer bilim yuvası olmalıdır ve bunu gerçekleştirecek olan da Giray Hoca diyorlar.

Üniversiteler “ben yaptım oldu” mantığı ile idare edilmemelidir, yönetim şeffaf ve herkesimi kucaklayan bir anlayışa sahip olmalıdır diyenler Karalezli Hoca’yı işaret ediyorlar.

Karalezli’yi destekleyenlerin başka gerekçeleri de var. “Her gruba ve düşünceye saygılı olan ve her  görüşe eşit mesafede duran kişidir Giray hoca” diyorlar.

Pek çok üniversite bugün liseden farksız, üniversiteler “köylü” mantığıyla idare ediliyor ve bilim yerine dedikodu üretilen yerler haline geldi deniliyor.

Akademisyenlerin en çok rahatsız olduğu konu bu.

Bu mantığın Türkiye’yi hiçbir yere götüremeyeceğini savunan arkadaşlar, “Yıllarca ‘Köylü’ bir Başbakanla idare edilen Türkiye (şu fötr şapkası ile tanınan ya da “baba” lakabı ile) bu zihniyet ile maalesef bu günlere geldi.” diyerek en azından üniversiteleri bu yönetim tarzından kurtarmalıyız şeklinde görüş bildiriyorlar.

Eski dostlarla konuşurken konu hep bu “köylülük” ve “şehirlilik” meselelerinde dolandı durdu aslında.

Görünen o ki, Giray Hoca şucuların bucuların adayı değil, üniversitedeki “şehirli” olabilmiş akademisyenlerin adayı.

Diğer adaylar hakkında söyleyeceğiniz yok mu diyenler olabilir. Diğer adaylar hakkında menfi ya da müspet bir şey söyleyemem, onları destekleyenlerin de önemli doneleri vardır muhakkak. Bunları bizimle paylaşırlarsa, tabii ki bu sayfalarda yer vermek isteriz. Çünkü bize ayrılan bu sütunlarda biz, halkı doğru bir şekilde aydınlatmak için çaba sarf ediyoruz. Yeterince objektif davranmak ve yeterince kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler sunmak bizim için önemli.

Ancak dostlarla yaptığımız bu sohbet bana, diğer adayları bilmem ama, şimdiki rektör Okudan’ın avantajlı olduğunu, Karalezli Hoca’nın şansının da yüksek olduğunu düşündürdü nedense.  

Anlaşılan o ki,  Selçuk Üniversitesi önümüzdeki dönemde yalnızca bir rektör seçmeyecek,  “Şehirli” bir üniversite mi “Köylü” bir üniversite mi olacağına karar verecek.

Bütün bu kadar sözden sonra işin özünü söyleyelim. Temennimiz odur ki, bilim adına, ülke adına, millet ve hakkaniyet adına kim güzel ve faydalı  işler yapacaksa o seçilsin. 

Yorumlar
böğrüdelikliler
02 Aralık 2007 Pazar 20:34
giray hoca lider kişi
giray hocamız kişiliğiyle ve liderlik vasıflarını proflukla isbat etmiş ve selçuk ünv bünyesinde yıllarca emek vermiş bir bilim adamıdır biz böğrüdelikli tatarlar olarak hocamıza olan inancımız sonsuzdur teşk
78.160.6.0
Recep
18 Kasım 2007 Pazar 16:29
Rekrörlük seçimi
Mustafa bey Selçuk Üniversitesi Rektörlük seçimi için yazdığınız yazı için teşekkür ediyorum. Üniversiteyi en iyi yönetecek olan Rektörün oylama sonucuna bakmadan seçilmesi en mantıklı yol diye düşünüyorum.Çünki bu zamana kadar gördük ki en çok oy alanların Üniversiteleri ne hale getirdikleri ortada. Seçimlerde alınan oylar bence rektörü seçmek için ölçü olmamalı. Bu güne kadar az oy alanlarda Rektör atandı ve başarılı olduklarını millet gördü. Cumhurbaşkanımız eğer az oy alan birisini Selçuk Üniversitesine Rektör olarak atarsa kimse çok oy alan seçilmeliydi diye laf salatası yapmaya kalkmasın. Bu güne kadar uygulanan yol uygulandı diye düşünmeli ve çalışmaları takip etmeli. Bu atamada bence Selçuk Üniversitesine en liyakatlı olan atanacaktır. O kişi ise Prof.Dr.Giray KARALEZLİ ' dir.
85.105.219.244
canbolat
30 Ekim 2007 Salı 21:57
Tebrikler
Mustafa bey sizi candan tebrik ediyorum. Selçuk Üniversitesinin sorunun bu kadar kısa ve anlamlı bir şekilde izah ettiğiniz için. Bizim üniversitemizin yıllardır en büyük sorunu bu "köylülük" ve gerçektende sizin tesbit ettiğiniz gibi kentli akademisyenlerin adayı Giray Bey olarak görünmekte. "Ben yaparım olur" diyen bir kafaya üniversite emanet edilemez. Durumdan memnun olanlar azınlık olsa da üniversitenin hali ortadadır. Ne önceki dönem ne de şimdiki dönemi istemeyenlerin umudu bu seçimlerde Giray Karalezli Hoca oldu. Ellerine sağlık
88.230.159.233
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim