• BIST 95.421
  • Altın 262,806
  • Dolar 5,7907
  • Euro 6,5797
  • Konya 21 °C
  • Abdurrahman Dilipak'tan dikkat çeken "İstanbul seçimi" yazısı
  • "Ahlaki üstünlüğü kaybettik" AK Parti'li vekil kırmadan, dökmeden uyardı...
  • Sadece 9 gün kaldı... Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak?
  • Abdurrahman Dilipak'tan dikkat çeken "İstanbul seçimi" yazısı
  • "Ahlaki üstünlüğü kaybettik" AK Parti'li vekil kırmadan, dökmeden uyardı...
  • Sadece 9 gün kaldı... Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak?

Konyamızın akraba sporcuları-25

Muzaffer Tulukcu

KULULU YALNIZLAR

Aslen Kulu Tuzyaka kasabasından olup İhsaniye mahallesinde ikamet eden Mustafa Yalnız, Nihat Yalnız, Orhan Yalnız ile amcaoğulları Ayhan Yalnız ve Mustafa Yalnız’ın oğlu Tahir Onur, Nihat Yalnız’ın oğlu Taylan Perver Yalnız, Konya’mızın Akraba Sporcular listesinde yer almaktalar. 6 Yalnız’dan yalnızca Taylan Perver Tekwan-Do sporu yaparken diğer 5 Yalnız’ın özellikle 4 büyüğü tabir caiz ise futbol müptelasıdırlar. Tam bir amatör ruh ile yaşları müsait olmadıkları için yeşil sahaları bırakmak zorunda kalsalar da halâ hobi olarak halı sahaları boş koymuyorlar.

Mustafa, Nihat, Orhan-Ayhan Yalnızların bir diğer özellikleri de dördününde yüksek okul mezunu olmaları.

MUSTAFA YALNIZ (1958)

Yalnız soyadını taşıyıp spor yapanların en büyüğü olan Mustafa Yalnız, 1971 yılında antrenörlüğünü Hasan Altıoklar’ın yaptığı Konya Futbol Okulu’nda futbola başladı. 1974–75 sezonunda antrenörlüğünü Hatay Sarkanak’ın yaptığı Genç Karma’nın sol bekinde görev yaptı.

1975 yılında İbrahim Sdıkoğlu’nun teşvikiyle Akviran Kültürspor’da sağ bek oynamaya başladı. Antrenörlüğünü Hacı Mustafa Sorkun’un yaptığı kırmızı-siyahlı kulüpte 5 yıl görev yaptı.

Lise öğrenimini bitirip, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki eğitimi için Trabzon’a gidince futbola 5 yıl ara verdi. Mezuniyet sonrası 1981 yılında tekrar Konya’ya döndü ve tekrar Kültürspor’daki formasını ilk yıl Hüseyin Akın nezaretinde sonraki yılda kırmızı-siyah formayı antrenör Seyit Güneş’in nezaretinde giydi.

1983 sonrası askerlik görevi ve terhis sonrası Elektrik Elektronik Mühendisi olarak İzmir Sanyo Televizyon firmasında çalıştığı dönemde spor yapma imkânı bulamadı.

1987 yılında Konya’ya geri geldi ve 1992 yılına kadar antrenör Hayrettin Erkmen’in çalıştırdığı Teksinspor’un formasını giydi. Bu dönemde orta sahada görev yaptı.

1992 yılından itibaren 2000 yılına kadar İçeriçumraspor’da santrafor oynadı ve 77 gol attı. Bu dönemde 1 yıl Muzaffer Evren, 1 yıl Seyit Güneş, 5 yılı aşkın Hayrettin Erkmen, 1 yılda Zafer Göçmez anternörlerle çalıştı.

42 yaşına kadar futbol oynayan Mustafa Yalnız 2001–2004 yılları arasında İçeriçumraspor’da antrenörlük yaptı. Orta saha oyuncusu oğlu Tahir Onur ile de aynı takımda forma giyecek kadar futbol oynayan Mustafa Yalnız, Konya Başakspor’un Kurucu- Onursal Başkanı. Halı sahalarda ter atmaya devam ediyor.

DR.NİHAT YALNIZ (1964)

Halen Manavgat Özel Sevgi Hastanesi’nde Baş Hekim olarak mesleğini sürdüren Dahiliye Uzmanı Dr. Nihat Yanlız, 1976 yılında ortaokul 1.sınıf öğrencisi iken Bölge Futbol Okulu’nda spora başladı. Antrenörler Hatay Sarkanak ve Mustafa Acay’dan 3 yıl futbol eğitimi alan Nihat Yalnız, sonraki yıl henüz yeni yetişmekte olmasına rağmen Türkiye’nin 1980 ihtilali öncesi siyasi olaylarından etkilenerek Atatürk Stadı’na gitmeyip oturduğu İhsaniye Mahallesi’nde bulunan Demircilerin Bahçesinde arkadaşlarıyla futbol oynamayı sürdürdü.

İhtilal sonrası ortalık sakinleşince mahalle arkadaşı Kültürspor Genç Takımı’nda futbol oynayan ve malzemecilik yapan Mustafa Günar’ın ilgisiyle, kırmızı- siyahlı kulübe gitti ve antrenör Eyüp Sabri Erdinç’in antrenmanlarına katıldı o yıl lisansı çıkmayınca hazırlığa devam etti.

1981–82 sezonu antrenör Hüseyin Akın ile birlikte kırmızı-siyahlı takımı sahada temsile başladı.  O yıl iyi bir sezon geçiren Nihat Yalnız, kendisi gibi başarılı olan Abdullah Özyurt, Naci Uzun ve Sami Dursun ile birlikte hem genç takımda, hem de A Takım’da oynamaya başladı. Aynı gün arka arkaya oynanan maçta önce Genç Takım’da libero mevkiinde mücadele ediyor, A Takım’da da orta sahada görev yapıyordu. Ertesi yıl kulübü Sedat Ertaş’ın yönettiği 1982–83 sezonunda da Seyit Güneş’in futbolcusu olarak formayı sırtından çıkarmadı.

1982–83 sezonunda Hayrettin Erkmen, İlhan Türe, Mehmet Ercik, Kemal, B.Abdullah gibi kendinden büyük amatör kümede başarılı futbolculardan oluşan kalabalık bir kadro ile sezonun açılışı olmuştu. Hafif bir antrenman sonunda Antrenör Seyit Güneş, bir çift kale antrenman maçı ile futbolcularını görmek istemişti. Ne yazık ki henüz 10 dakika olmuştu ki Nihat’ın dalağı şişti ve oynayamayacak duruma gelmişti. Bu asların içinde oynamasının imkânsız olduğunu düşündüğü için antrenörün daha ilk günden gözünden de düşmek istemiyordu. Ama bir çare antrenörüne gelmeden hemen önce etliekmek yediğinden dolayı oynayamayacak durumda olduğunu zorda olsa korkarak söylemişti. (Tencere) Seyit Güneş, Nihat’ın sırtını sıvazladı tok sesiyle - Merak etme koçum sorun değil, bu takımın sana ihtiyacı var, ben sana güveniyorum. İfadesiyle Nihat Yalnız’ın ufku değişmişti.

1983 yılında Nihat Yalnız Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı, bu çerçevede 1983–84 sezonu ile birlikte Manavgatspor’da top koşturmaya başladı. 1986–87 sezonu hariç 5 yılı kaptan olmak üzere 6 yıl Manavgatspor formasını giydi. Libero ve orta sahada görev yaptı.

1986–1987 sezonunda antrenör Naci Renklibay’ın isteği üzerine Antalya’dan gelip giderek eski kulübü Kültürspor formasını giydi. Manavgatspordayken gol ortalaması yüksek olan Nihat Yalnız, Gazi Lisesi, Karatay Lisesi’nde ve Antalya’da Üniversite takımlarında da futboluna devam etmişti.

Karatay Lisesi futbol takımının kaptanlığını yaptığı yıl finalde Gazi Lisesi ile karşı karşıya gelmişlerdi. Üstün oynadıkları maşta Trabzonsporlu Ünal’ın frikikten attığı golle 1–0 yenilmişlerdi. Nihat Yalnız 1989 yılında bir maçta çapraz bağları koptu ve 5 sefer ameliyat oldu. Oysa performansının en yüksek olduğu bu dönemde profesyonel imza atmak için Alanyaspor, Antalyaspor ve Ispartaspor’dan birini tercih etme safhasındaydı. Sonraki yıllarda Konya’da muayenehane açan ve kendini toparlayan futbol aşığı Nihat Yalnız, İçeri Çumraspor’da futbol hobisini tatmin edip, maç sonrası acele duş alıp, muayenedeki hastalarına yetişerek bir süre daha futbola devam etti. Halen Manavgat’ta mesleğini sürdürüyor. Nihat Yalnız’ın oğlu Taylan Perver Yalnız 1.Dan Kuşak sahibi Tekwandocu, şu anda badi sporu yapıyor.

DR.AYHAN YALNIZ (1965)

Amcaoğlu Nihat Yalnız’ın teşvikiyle 1982 yılında Akviran Kültürspor Genç Takımı’nda futbola başlayan Ayhan Yalnız, antrenör Hüseyin Akın’dan aldığı eğitimle, ertesi yıl A Takım formasını giymeye başladı. 83–84 sezonunda da genç takımda olduğu gibi sol bek mevkiinde Seyit Güneş antrenörle çalıştı. O yıldan itibaren kulübün Başkanlığına geçen Sedat Ertaş her geçen gün kırmızı-siyahlı takımı her yönüyle güçlendirmişti. Ayhan Yalnız, Naci Renklibay ve Yakut Afyon antrenörler nezaretinde 1986 yılına kadar kırmızı-siyahlı takımın sol beki olarak sürekli formasını giyerek her geçen gün performansını yükseltti.

Ayhan Yalnız, 1986–87 sezonunda antrenör İlhami Coşkun ve Kulüp Başkanı Ali Gözönü’nün isteği üzerine stoper mevkiinde Demirspor’un mavi-lacivert formasını giydi. Sonraki üç sezon ise Ayhan Yalnız, yeşil-beyaz Şekerspor’da antrenör Aydın Sümeralp’in talimatıyla sol bek ve orta sahada görev yaptı.

Halen Dr. olarak görevini sürdüren Ayhan Yalnız, sonraki yıl antrenör Köksal Gürler’in çalıştırdığı süper Amatör Kümede mücadele eden Yenimeramspor’da stoper mevkiinde top koşturdu. Mesleği gereği mecburen Hizmet nedeniyle Hakkâri’de bulunduğu 1992–93 yılında spor yapma imkânı bulamayan Yalnız, 1994–2002 arasında İçeriçumraspor’da bulundu. Bunun 7 yılını antrenör-sporcu olarak değerlendirdi. Konya Başakspor yönetiminde bulunan Dr. Ayhan Yalnız 4 yılda burada antrenörlük yaptı. Şimdilerde de halı sahalarda hobisini tatmin edip sağlık için spor yapıyor.

Ayhan yalnız öğrenim döneminde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okurken de A.Niyazi İnal ve Ömer Zengin direktifleriyle Üniversite takımı formasını da giymiş ve başarılı olmuştu.

ORHAN YALNIZ (1966)

9–10 yaşlarında İhsaniye Mahallesi’nde futbol oynamaya başlayan Orhan Yalnız, 1977 yılında Konya Futbol Okulu’nda Hatay Sarkanak ve Mustafa Acay antrenörlerden futbol eğitimi alarak her geçen gün kendini geliştirdi. O yılarda İdmanyurdu ve Konyaspor maçı öncesi gösteri maçları olurdu. Bu teşvik edici organizasyondan Orhan Yalnız’da istifade etti.

            1970’li yılların sonunda televizyonda Beyaz Gölge dizisi yayın programından etkilenerek, Karma Ortaokulu’nda okuduğu dönemde Yolspor Yıldız Takımının yaz programlarında basketbol oynadı.

            1982 yazında Yolspor yöneticisi Etüt Proje Baş Mühendisi Atilla Karaçelebi’ye gitti. Bonservisini alıp, ağabeyleri gibi Kültürspor’da futbol oynamak istiyordu. Karaçelebi, Yolspor’unda genç takımı olduğunu ifade ederek ikna edince Orhan Yalnız, 1982–83 sezonunda antrenör İlhami Coşkun nezaretinde Yolspor Genç Takımı’nda stoper mevkiinde görev yaptı. Ertesi yıl ise antrenör Artuğ Soyar nezaretinde A takım’da futbola devam etti. 1985 yılında Selçuk Üniversitesi Biyoloji Bölümünü kazanınca dersleri aksamaya başladı, dolayısıyla Teyfik Türkkan nezaretinde kadroda fazla yer alamadı.

1987–1990 yılları arasında İhsaniyespor’da forma giydi. Antrenörler Faruk Ormankaya ve Ahmet ..nezaretinde çalıştı. 1990–94 yılları arasında ise Hayrettin Erkmen gözetiminde Teksinspor’da futbol mücadelesine devam etti. Son yıllarında Teksinspor’un ismi Konya Gençlerbirliği olmuştu. Son kulübü İçeriçumraspor’da antrenörler Hayrettin Erkmen, Seyit Güneş ve amcaoğlu abisi Ayhan Yalnız nezaretinde 2002 yılına kadar futbol oynayan Orhan Yalnız, Konya’da ticaretle uğraşıyor. Sağlık için halı saha hobisini sürdürüyor.

            Orhan Yalnız kale hariç, ilk yıllarında müdafaa ağırlıklı sonraki yıllarda bütün mevkilerde görev yaptı.

foto-1-064.jpg

Mustafa yalnızda Konya Futboluna birçok yıldız kazandıran Hasan Altıoklar’ın Konya Futbol Okulu’nda futbola başlamıştı

1972 Ayaktakiler: Zahir, Kaleci Varol, Zühtü, Burhan, Muammer Köseler, Ahmet, İsmail Ölmez, Reşat,..

Oturanlar: ..,Arif, Tahir, Vedat,..,Mustafa Yalnız,..

foto-2-060.jpg

1983- Üç yalnız kırmızı-siyahlı renkler için yan yana mücadele ettiler. Ayhan Yalnız, Mustafa Yalnız ve Nihat Yalnız ile Kültürspor YALNIZ değildi

foto-3-048.jpg

Akviran Kültürspor 1982–83 Mustafa ve Nihat Yalnız’lı takım

Ayaktakiler:B.Abdullah, Ahmet, Hikmet, Murat, Bekir , Mitat

Oturanlar: Mustafa Yalnız, Bülent, Nihat, Kaleci Mustafa, Erdoğan Elmalı


foto-4-034.jpg

1983- Kültürspor 0- Ereğli 0 / Nihat ve Ayhan Yalnızlı takım

Ayaktakiler: İbrahim, M.Gerçel, Sami, Özcan, Naci, Kaleci Yücel

Oturanlar: Mehmet, Arif, B.Abdullah, Nihat, Ayhan

foto-5-021.jpg

1987 Teksinspor

Ayaktakiler: Hüseyin Öner, Hikmet Çay, Mustafa Yalnız, Osman, Ferhat, İsmail, Mehmet

Oturanlar: Veysel Ataseven, …, Mustafa Çobanoğlu, Bekir Örs,.., Hayrettin Erkmen


foto-6-014.jpg

2012-Başakspor’da baba oğul Tahir Onur Yalnız - Mustafa Yalnız

foto-7-008.jpg

Ayaktakiler; Cemil, İsmail, Selim, Mehmet, Önder, Ahmet, Malzemeci (Jobi) Mustafa  Oturanlar; İbrahim, Bayram, Orhan, Bayram ve Ebazer.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim