• BIST 118.142
  • Altın 167,288
  • Dolar 3,9146
  • Euro 4,8281
  • Konya 14 °C
  • Yargı FETÖ'den "darbe"nin hesabını soruyor
  • Komandolar Afrin'de destan yazıyor
  • Erdoğan ilk kez açıkladı: Bahçeli ile konuşuyoruz
  • Yargı FETÖ'den "darbe"nin hesabını soruyor
  • Komandolar Afrin'de destan yazıyor
  • Erdoğan ilk kez açıkladı: Bahçeli ile konuşuyoruz

Konya Ansiklopedisi ve Üniversite

Ümit Savaş

Geçtiğimiz hafta Sayın Mehmet İpçioğlu bir taş attı birçok kurbağayı ürküttü. Meğer ne çok yazılması gereken varmış bu ansiklopedi konusunda. İpçioğlu yazısında öyle tafsilatlı bir eleştiri getirmemiş, yerin dibine geçirmemiştir ansiklopedi projesini. Kendi zaviyesinden ve belki olması gerekene yönelik bir fikir ileri sürmüş bunu destekleyici mahiyette de gördüğü eksiklerden bir kısmını kaleme almıştır. Buradaki temel yaklaşımın daha iyiye nasıl ulaşılabilir kaygısı olduğunu düşünüyor, bir iyi niyet temennisi olarak okunması gerektiğini düşünüyorum. Konuya tepki gösterenler, sitedeki yorumlardan anlaşıldığına göre, ya hak veriyor ya da siz bu güne kadar üniversite olarak ne yaptınızcılardan oluşan karşı tarafı oluşturuyor. Konunun benimle doğrudan ya da dolaylı hiçbir ilgisi yok Konya’ya yaşıyor olmanın dışında. Yani bir madde teklifi almış da ansiklopedinin taraftarı ya da teklif almamış da karşı tarafı gibi bir durumum yok çok şükür. Hoş, madde yazabilecek bir uzmanlığım da yok. Benimkisi biraz hariçten gazel okumak olacak.

Öncelikle şunu belirtmeli ki böyle bir girişim zamanı gelip de geçmekte olan bir projedir. Oluşturulması, yayınlanması geciken bir konudur. Girişimcileri alkışlıyorum. Gönülden destekliyorum. Bu projenin eksikliğine işaret edenleri de hemen siz bu güne kadar ne yaptınız, kendisine maddi kazanç sağlanmadığı, proje dışında tutulduğu için eleştiriyor gibi savunmaları da çam bir çiğlik olarak tanımlıyorum. Yok arkadaş, yuh arkadaş. Bir akademisyenden bu kabil bir eleştiri geliyorsa ortada da gerçekten eleştirilmeye değer bir konu vardır muhakkak. Görüldüğü gibi sayın İpçioğlu da eleştirilerinde haksız ve yalnız değil.

Benim buradan yola çıkarak ulaşmaya çalıştığım bir başka konu var. Ansiklopedinin hali pür melali ne şekil alır bilmem.

Bir şehirde yaşayan akademisyenlerin içinde yaşadıkları şehirle bağıntısının zayıf ya da güçlü olmasının üzerinde durmak istiyorum. Üniversite dershanelerinde sadece kendi öğrencilerinin ilmini ve kıymetini bildiği, onun dışında şehirle doğrudan bir bağıntısı olmayan, toplumdan uzak olmakla kolayca eleştirilebilecek çok akademisyen var. Bu tür bağıntıların kopukluğunu birçok şeye bağlayabiliriz. Kişi ilmi yeterlilikten, hitabetten, okuma ve güncel entelektüel alanlardan, uzak, tipik dersine giren, notlarından soru soran ve okuyan, eleştirel ol-a-mayan ve kendini eleştiriye aç-a-mayan bir yapıdadır. Bu tiplerin şehirden en uzak yerlerde, kürsülerde, öğrencilerinin zihinlerinde kalmasından doğal ne olabilir ki? Bir diğeri yukarıda saydığımız olumsuz niteliklerin tam zıddı niteliklere sahiptir ama kendini şehre açacak bir mekan, organik bir bağ, açılım imkanı bul-a-mamış, şehirde yaşayanlar da bu kişilerden haberdar ol-a-mamıştır, ki bu o bilim adamına da şehre de yazık olmuş demektir. Bir diğeri ise şehirle bir şekilde organik teması kurmutur. Kendini şehre açması teklif edilenler ise belki bilgilerinin zekatını vermek, şehre, insana, hayata bir katkıda bulunması için teklif sunulduğu zaman, tamam gelirim ama tarifem şu! şeklinde yaklaşımlar sergilemektedir. (Teklif getiren bir sermaye gurubu olsa hocanın böyle bir ücret talebine mahal bırakmadan bunu giderecek bir teklif inceliğine, hassasiyetine sahip olması gerekir sermaye sahiplerinin muhakkak.) Bir çırpıda üzeri çizilip, geçilmesi gereken tiplerdir onlar. Zaten çizilip geçilmektedir de. Bir başka tipoloji ise akademik, kişisel, psikolojik yetersizlik  ya da kompleksi olmayan bilimadamlarının öğrencileriyle, şehirle, insanlarla kurabildiği ve öğrencilerinin dışında şehre de katkı sağlayan, bilgisini paylaşıma açan ve şehrin üniversitesinin de medarı iftiharı olabilecek bilimadamlarıdır. Önlerinde saygıyla eğilip, gerekirse ellerinin de öpülmesi gereken, bilginin yanında karakter olarak da örnek sayılacak insanlardır. Bir şehirde ve üniversitede bunların sayısı ne kadar artarsa şehir ve üniversite o ölçüde prestij kazanır. Birbirini besler, güçlendirir. Düşüncenin üzerinde yeşerip kök salacağı, serpilip, büyüyüp gürleşeceği bir zemine, mekana, iklime ihtiyacı vardır. Bunu sağlamak da hem şehrin önde gelenlerinin hem de üniversitenin, bilim adamlarının üzerinde bir yükümlülüktür. Ama komplekse, ahbap çavuş ilişkilerine, ilmi yetersizliklere dayalı ilişkiler üzerinden yürüyen bir mekanizma istenen ürünü ortaya çıkartamaz.

Yukarıda genel eleştiriler bağlamında getirmiş olduğumuz eleştirileri gözönünde tutarak bir çok şeyin dışında şunları da belirtmek gerekir. Ansiklopedi babında eğer ki konu ile ilgili olması gereken, bilgilerine, uzmanlıklarına danışılacak kişilere ulaşılamamış ise bunda her iki tarafın da hatası, eksikliği vardır. Önemli olan komplekslerin esiri olmadan daha iyiye gitme yönünde kendimizi katılıma açmaktır. Bilgi paylaşarak çoğalır.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Üniversiteli
10 Şubat 2009 Salı 13:23
Konya Belediyesi Üniversiteye Çok mu yakın?
Konya ansiklopedisi malum olduğu üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığınca estekleniyor. Akyürek bey, şüphesiz eski yönetime göre Üniversiteyle daha yakın ilişki içindeymiş gibi gorunyor. Ancak bu yanıltıcı. Zira Sn. Akyürek ve aslında Konya merkezli pek çok firma Selçuk Üniversitesine ve bu üniversite çalışanlarına asla güvenmiyor. Uzmansa beş kat para verip İstanbul'dan getiritiyor. Nedeni nedir bilinmez ama böyle bir yanlış anlayış var bu şehirde... Oysa o kadar çok işbirliği imkanı ve forsatı var ki, sırf bu güvensizlik nedeniyle kaynaklar heba ediliyor...

Ansiklopedi işine gelince o komitede var olan heyette ilmi liyakat bakımından güvenebileceğimiz tek isim belşki de Haşim Hoca... gerisi hikaye. Bu mevcut heyetle amaca uygun, özgün bir ansiklopedi filan çıkmaz. Peki neden şimdi boyle bir işe girişiliyır? Akyürek'e seçim malzemesi lazım. Ciddi akademik bir araştırma eseri gerekmiyor ki.. ben yaptım oldu. Sadık bendeleri emre amade nasıl olsa.

Ezcümle Niyet halis olmayınca, akıbette hayır olmuyor.
78.165.189.134
Göktürk
08 Şubat 2009 Pazar 23:05
Aynen Katılıyorum
Üniverstelerimizn en büyük eksiği burada sade bir gazeteci gözüyle güzel bir şekilde dile getirilmiş. Akademiyen eleştiriye ve katkıya açık olması gerekirken en ufak eleştiriye tahammül edemiyor. Bilginin merkezinde kendisinin olduğu inancı esas doğmatizim değil mi? Kaldıki biz bu kadar küçük beyin gücümüzle tek başına her şeyi nasıl bileceğiz? Her şeyi tekelimizde toplama mantığından nezaman kurtulacağız?
88.226.48.6
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim