• BIST 105.380
  • Altın 271,360
  • Dolar 5,7430
  • Euro 6,3475
  • Konya 12 °C
  • Süleyman Özışık, 'Erdoğan'ın Amerika Hüsranı!!'nı yazdı
  • Hilal Kaplan, Trump'la diyaloğunu yazdı
  • Yargıtay, "ankesörlü telefonla ardışık aramaya" ilişkin 8 suç kriteri tespit etti
  • Süleyman Özışık, 'Erdoğan'ın Amerika Hüsranı!!'nı yazdı
  • Hilal Kaplan, Trump'la diyaloğunu yazdı
  • Yargıtay, "ankesörlü telefonla ardışık aramaya" ilişkin 8 suç kriteri tespit etti

AGD’den birlik açıklaması

AGD’den birlik açıklaması
Anadolu Gençlik Derneği Konya Şubesi tarafından yapılan açıklamada, tüm insanlığın huzur ve barışa ihtiyacı olduğunu ve insanları ötekileştirmeye karşı olduklarını bildirildi.

AGD Konya Şubesi tarafından yapıla açıklama şu şekilde, “Biz inanıyoruz ki hem bu coğrafyanın hem de tüm dünyanın kin ve nefrete, ötekileştirmeye değil barışa ve huzura ihtiyacı vardır. Bir Müslüman, inancı, rengi, ırkı dili farklı diye hiç kimseye karşı düşmanlık yapmaz; öteleyici, iteleyici bir tavır içerisine giremez. İnsanlara, sadece bizim gibi inanmıyor diye ya da renk, ırk ve dil farklılıklarından ötürü düşmanlık yapmanın vahiyden ve peygamberlerin yaşamından bir referansı yoktur. Biz insanların en hayırlılarının insanlara faydalı kimseler olduğuna inanırız. Biz, inancını ayırt etmeksizin komşumuz açken tok yatmaktan ar ederiz. Yeryüzünde barışı tesis etmek, insanların korkularını gidermek, açlıklarını gidermek, bunlar için her şart altında gayret etmek, inancımızın bize yüklediği vazifelerdir. Yeryüzünde barış, bütün farklılıklarına rağmen dünyadaki bütün insanlarla merhabalaşmaktan, selamlaşmaktan, tanışmaktan, konuşmaktan, kucaklaşmaktan geçer. İslam, silm, selam, Müslüman kelimeleri hep barışla ilintili kelimelerdir. İslam, özel olarak son peygamber Hz. Muhammed (sas)’in insanlığa çağırısının adıdır. Genel olarak da ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’den Efendimiz (sas)’e kadar gelen tüm dinlerin adıdır. Aliya İzzetbegoviç’in de dediği gibi yeryüzünde iyiye, güzele, hakka ve adalete dair ne varsa İslam’dan bir parçadır. İslam, Müslümanlardan yeryüzünde hiçbir baskı ve zulüm kalmayıncaya kadar gayret etmelerini ister.  İslam’da düşmanlık ancak zulme karşıdır. Efendimiz (sas)’in yaşamına ve İslam’ın ilk yıllarına bakıldığında bizim gibi inanmayan insanlara karşı bırakınız düşmanlık yapmayı, bilakis zulmün ve haksızlıkların giderilmesi için birlikte hareket edilmiştir. Hılful Fudul, Hıristiyan Necaşi’nin kral olduğu Habeşistan’a hicret, Yahudilerle ve Medine’deki diğer gayrimüslim unsurlarla yapılan Medine Sözleşmesi faklı inançlarla barışa ve huzura dair olan iş birliğinin en güzel örnekleridir. Ayrıca İslam bir dayatma değil, bir tekliftir. İnsanların İslam inancına girmemeleri onlarla iletişime, ilişkiye, yardımlaşmaya, birlikte yaşamaya engel değildir. İslam, Müslümanlardan dayatmacı ve tektipleştirmeci olmalarını değil, zulme ve kötülüğe karşı farklı inançlarla iş birliğine zemin oluşturmalarını ister. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak biz hem bu coğrafyanın hem de tüm yeryüzünün daha yaşanılabilir olmasını istiyoruz. Daha kolay ve daha güzel bir yaşam herkesin hakkıdır. Bunun da yolu zulüm ve kötülük kimden gelirse gelsin karşısında durmak, mağdur ve mazlum kim olursa olsun yanında yer almaktır. Yaşanmasını istemediğimiz bu yanlış anlaşılma ve algılanma sürecinin, bu şekilde gerçekleşmesini arzu etmediğimiz bu gündemin, her şeye rağmen, toplumun farklı kesimlerinde tartışılmasının birbirimizi daha iyi anlamamıza ve birlikte barış içerisinde yaşama zemini oluşturmaya katkı sağlayacağına inanıyoruz”

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim