Ölmemişsen Cezası Yok

Geçenlerde bir gazetede okumuştum. İspanya'nın Barcelona şehrinde, durakta bekleyen kadına arkasından koşarak uçan tekme atan adama 60.000 EURO ceza verildi. Yani tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Peki, cezayı kime ödeyecek? Tekme atarak yere düşürdüğü kadına.

Türkiye'de böylesi bir olay, hukuki olarak nasıl neticeleniyor?

Kısaca söyleyecek olursak, ölmedikten sonra cezası yok.

Hiç mi?

Evet, hiç cezası yok. Ne kamu hukuku açısından ne de o şahsın hukuku açısından ceza yok.

Okumuşsunuzdur, on yerinden bıçaklanan, demir sopalarla dövülen, takip edilip linç edilen ve ölmüştür diye bırakılan onca vaka var.

Sonuç?

Koskoca bir hiç. Verilen en ağır ceza, adli kontrol kararı ile serbest bırakılmak.

Peki, suçsuz ve haksız yere mağdur edilen insana bir şey var mı? Yok.

Peki, bu şiddeti uygulayanı caydıracak bir önlem var mı? O da yok.

Sonuç?

Herkes, kendi hukukunu kendi tayin etsin. Kararını ve sınırlarını kendi oluşturup, cezasını da kendi kessin. O sebepledir ki, Türkiye'de başlangıcında iyi bir ceza önlemi ile çözülebilecek vakalar, çoğu zaman cinayetle sonuçlanan olaylara gebe oluyor.

Maalesef bu konuda Türkiye'deki kolluk ve adli makamlarda cezayı hak eden psikolojik üst sınır çok yüksek. O kadar ki, adamı hem de ailesinin yanında haksız yere onlarca kişi demir sopalarla dövüyor, muhtemelen öldü diye bırakıp gidiyorlar. Sonra her biri kolluk tarafından tek tek toplanıyor, sonra her biri yargı tarafından tek tek salınıyor, sonra her biri bu görüntüleri çevresine caka satmak için bir görsel aracı olarak hayâsızca kullanıyor. Sonra adli mekanizmalar ve dolayısıyla devlet, sokakta ailesinin yanında dayak yiyen şahsın bunu hazmetmesini bekliyor.

Türkiye 81 milyon. Bu kabil olaylara katılanları üst üste koysanız 81 bin kişi bile etmez. Ama bu 81 bin kişi, okuduğumuz ve dinlediğimiz haberlerin her gün kirlenmesine, toplumun mütemadiyen sokak kavgaları ve cinayet haberleri seyretmesine, bir yönüyle cinnet toplumu haline gelmesine sebep oluyor.

Peki neden?

İşledikleri hiç bir cürümde bir daha yapmalarına mani olacak ve canlarını acıtacak bir ceza sistemi olmadığı için. O kadar acıtacaksın ki, tekrarına teşebbüs etmek bir tarafa ne mali olarak ne adli olarak bir daha başını bile kaldıramayacak

Peki, bu çok mu zor?

Hiç de zor değil. Bak elin İspanyol'u bir tekmeye karşılık mağdura 60.000 EURO ceza ödetiyor. Ömrünün büyük kısmını bu cezayla geçirecek olan bu tekmeci, bak bakalım bir daha kimseye tekme atabiliyor mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.