• BIST 82.013
  • Altın 147,317
  • Dolar 3,7764
  • Euro 4,0271
  • Konya 2 °C
  • Raid Salah serbest bırakıldı
  • Sürücülere kötü haber: Yüzde 30 zam geliyor
  • CHP'liler erken seçim ipine sarıldı
  • Raid Salah serbest bırakıldı
  • Sürücülere kötü haber: Yüzde 30 zam geliyor
  • CHP'liler erken seçim ipine sarıldı

Ziraat Mühendisleri Odası

Ufuk Karadavut

Ziraat Mühendisleri Odası İpotekten Kurtarılmalı

Ziraat mühendisliği kim ne derse desin ülkenin en önemli ve bana göre en stratejik mesleklerinden birisidir. Bazı sorunları vardır ve çözüm beklemektedir, ilgi beklemektedir. Yıllardan beridir ihmal edilen ve ilgi gösterilmeyen bir meslek olmuştur. İlginin oluşturulması ve mesleğe sahip çıkılması için yapılması gereken elbet örgütlenmek ve mesleği kişilere en iyi şekilde tanıtmaktır. Bu amaçla bütün mesleklerde olduğu gibi Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Bünyesinde Ziraat Mühendisleri odası kurulmuştur.  Odanın kurulmasından sonra özellikle ziraat mühendislerinde kendilerinin ülke genelinde daha iyi tanıtılacağı ve sorunlarının çözümüne daha sağlıklı yaklaşılacağı yönünde umut başladı. Oda ülke genelinde desteğini ispatlamak için belli üyeye ulaşmış olan illere şube açarak, belli sayıya ulaşamayan illere ise temsilcilik vererek çalışmalarına başladı. Buraya kadar her şey normal. Bizim burada anlatacaklarımız Ziraat Mühendisleri Odası’nın genelinden çok Konya şubesi ile ilgilidir. Çünkü biz Konya şubesinin çalışmaları ya da çalışmamaları hakkında bilgi sahibiyiz. Onun dışında bir şey söylememiz doğru olmaz.

 

Ziraat Mühendisleri Odası Konya şubesi de açılan şubeler zincirine katılmıştır. Konyamız için büyük ve güzel bir gelişme olarak değerlendirdiğimiz bu olay, daha sonra birliğin yaptığı ya da yapamadığı çalışmaları görünce tam bir hayal kırıklığı yaşadığımızı ifade etmem gereklidir. Kurulduğu günden beridir ne yaptığı belli dahi olmayan bir kurum olmuştur. Konya genelinde Ziraat Mühendisleri Odasını duyanlar kaç kişidir diye sorsak alacağımız cevap utanç vericidir. Kime sorarsanız sorun ‘öyle bir oda mı var’ diye bize şaşkın şaşkın bakıyor. Yani bırakın ziraat mühendisliğinin sorunlarını tanıtmak kendini bile tanıtamayan bir örgüt olmuştur. Yani aslında bana göre misyonunun kaybetmenin ötesinde bu misyonun sorumluluğunu hiç almamıştır. Sadece almış gözükmektedir.

 

Önümüzdeki hafta sonu TMMOB Ziraat mühendisleri odası Konya şubesinde başkanlık seçimi var. Listeleri inceleme fırsatım oldu. Aynı zamanda şubenin geçmişinde başkanlık yapanlara dikkat ettim. Şubenin sitesinde alarak veriyorum;

- 14.12.2003 tarihinde yapılan 4. Olağan Genel Kurulu ile, Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin MOTUK, II. Başkan Özkan TAŞPINAR,

5.Olağan Genel Kurulu 10–11.Aralık.2005 tarihinde gerçekleşmiş ve 11.Aralık.2008 Pazar günü yapılan seçimlerde Yönetim Kurulu Başkanlığına Hasan Hüseyin MOTUK seçilmiştir. II. Başkan  Özkan TAŞPINAR, ….olarak görev dağılımı belirlenmiştir.

19–20 Ocak.2008 tarihinde yapılan 6. Olağan Genel Kurulunda da Yönetim Kurulu Başkanı olarak yine Hasan Hüseyin MOTUK seçilmiştir. II. Başkan Özkan TAŞPINAR, …..olarak seçilmiştir.

12–13 Aralık 2009 tarihinde yine bir seçim var ve 7. Olağan Genel Kurulu yapılacak. Bakıyorsunuz aday, Hasan Hüseyin MOTUK’un açık desteğini verdiği bilinen Özkan TAŞPINAR. Bu kişi Demokrat parti Konya milletvekili adayı olan birisidir. Seçilememiştir. Ama seçilseydi şimdi bu partiye hizmet edecekti. Siyasi kimliği olan birsinin meslek odalarında görev yapmasını doğru bulmadığımı da belirtmek isterim. Uzun yılların tecrübesi bu tür yapılanmanın odaları siyasileştirdiği yönündedir.

 

Odaya üye olmak zorunda olan ilaç ve gübre bayileri dışında kimsenin bilmediği bu oda neden bu halde diye düşünmeye ve eleştirmeye sonuna kadar hakkımız var. Arkadaşlar bu böyle olmamalı. Bu iş birilerinin tekelinde olmamalı. Sivil toplum örgütleri yöneticiliği meslek değildir. Bir görevdir. Bir süre yapılır ve daha sonra bırakılır. Ama bunu meslek haline getirmeye kalkarsanız ne oda gelişir ne de meslek gelişir. Gelişmediği de yıllardır görülüyor. Unutmayalım ki, iyi bir ziraat mühendisi; kendi mesleğinin sınırlarını ve sorumluluklarını bilen, ileri görüşlü, kendi alanındaki teknik konularda donanımlı olmak zorundadır. Bugün ziraat mühendisliğinin eski hallerinin aranır olması meslekten çok diğer meselelerle ilgilenilmesinden kaynaklanmıştır. Vicdanınızın sesini dinleyin ve mesleğiniz için ipoteği kaldırın…

 

***        

    

Veteriner hekimlerle ve gıda mühendisleriyle olan kavgalar anlamsız ve zarar vericidir. Diğer meslek gruplarıyla hatta kendi meslektaşlarınızla dahi yetki çatışmalarına girmek, bilgi ve donanımını ziraat yerine başka yönlerde kullanmaya çalışmak mesleğinize duyulan saygıyı azaltmıştır. Oysa kırsal kesimin büyük bölümünün geçimini tarımdan sağladığı ülkemizde ziraatla uğraşan ziraat mühendislerine ihtiyaç vardır. Kanımca, siyaset ve uzmanlık alanı tartışmalarıyla uğraşmak yerine mesleği ilerletmeye yönelik ve tabiki ziraatle ilgili konularda çalışmak, Türkiye'nin fazlasıyla ihtiyaç duyduğu zirai bilgi ve tecrübe donanımlı Ziraat mühendisi ihtiyacını karşılayacak ve meleğinize duyulan saygıyı arttıracaktır.

 

***

 

 Not: Tokat'ta PKK saldırıları ile şehit olan askerlerimize Allahtan rahmet geride kalanlara sabırlar niyaz ediyorum. Yaralılara ise Allahtan acil şifalar diliyorum. Yapanları Allah kahhar ismiyle kahretsin…

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ben
14 Aralık 2009 Pazartesi 13:04
ben
Özkan demokrat partili ya sen ve senin adayının fikri neydi....
78.186.113.91
üye
13 Aralık 2009 Pazar 22:04
----
seçimler sonuçlandı senin adayınla özkan taşpınarın
arasında yine uçurum var yazar...
194.54.43.186
Selami Karateke
12 Aralık 2009 Cumartesi 22:53
İt ürür Kervan yürür
Sayın yazar anladığım kadarıyla sizin yazı birilerini rahatsız etmiş. Bir meslek odasının 7 kişilik yönetimden oluştuğunu yeni öğrendik. Otopark çalıştırır gibi oda yönetilmeyeceğini birilerinin bilmesi lazım.
85.110.83.154
Meslekten biri.
12 Aralık 2009 Cumartesi 19:18
Seviyesizlik
Sayın Karadavut, seviyesizliğin bu kadarına yuhhh yani. Sen önce şu bilmişlik havalarını bir kenara bırak ve lütfen, kendi geçmişinle yüzleş. Başkalarına çamur atarak kendi 'karadavutluğunu' temizleyemezsin. Bu işlere de arkadaş hatırı için derin dalma. Meslekçilik adına bölücülük yapma. İnsanları şu partili veya bu partili diye ayırma. Biz, siyasi parti lideri seçmiyoruz. Bir meslek örgütüne başkan ve yönetim kurulu seçiyoruz. Sen bu işleri seviyorsan diğer arkadaşların dediği gibi önce üye ol. Sonra aday ol ve boyunun ölçüsünü al. Öyle Konyadan kaçıp, Konyalıları karalamak sana vazife değil. Haddini bil.
78.161.146.136
ali bilir
12 Aralık 2009 Cumartesi 13:19
sen kim oda kim
özkan taşpınar ve ekibini kötülüyorsun niye ben söyleyeyim.
senin müdürün aday ve özkan taşpınara rakip.
Sırf müdürüne yaranmak için bu köşeyi kullanman hiç doğru değil.Müdürün seçilsin diye rakip adayı kötülemen doğru mu?.Seni okur ve severdim ama menfaatin ve yakınlarının çıkarını düşünen biriymişsin.(sayın yazar madem dürüstsün ...lütfen yarın ki yazında çalıştığın (eski)kurum müdürünün oda seçimlerinde aday olduğunu yaz ki millet gerçekleri öğrensin... hoş seçimde bitmiş olacak ama)
194.54.45.254
Melih
12 Aralık 2009 Cumartesi 00:43
Ne kadar ayıp!
Adaylardan birisini DP den Milletvekili adayıydı diye zannedersiniz kötü bir şey yapmış gibi lanse ediyor.Recep Konuk'un aday olduğu listede olması suç mu? Medeni cesaret göstermiş aday olmuş.Hizmet etmek isteyen kişiyi karalamaya çalışmayın!Adem Esen Saadet ve AKP den Belediye Başkanlığı yaptı diye Üniversiteye almayın demek gibi bir şey sizin yazınız!Ayıp,ayıp.
88.254.13.59
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim