• BIST 78.854
 • Altın 125,396
 • Dolar 3,0831
 • Euro 3,3540
 • Konya 19 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Zevksiz, sefasız geçen yıllar

Hasan Özönder

Şehirleri güzelleştirip şirinleştiren, atmosferindeki dirilikler, dirilerin, ruhlu insanların nefesidir. Bunlardan mahrum olan şehirler canlılığını, cazibesini, güzelliğini kaybederler. Diri insanlar şehirdeki mekânları aydınlatan lambalar gibidir. Bu gerçek, ay yıldızlardan mahrum gökyüzünün gamlı, kasvetli kış gecelerine benzer. Şehirdeki mekânları, mevkileri dirilten, aydınlatan insanlar ilim, kültür, sanat fikir sahibi insanlar, gerçek aydınlardır. Bir şehirde ne kadar çoksalar, o şehir o kadar aydınlıktır, insanları mutludur.

Konyamız’ın yakın tarihte kaybettiği ruhlu, aydın ve aydınlatan değerli insanlarından biri de merhum Sefa Odabaşı Bey’dir. Yetişme dönemindeki yokluklara, imkânsızlıklara rağmen bütün bunların üstesinden gelerek okumuş ve kendini yetiştirmiştir. Sefa Bey, kafasını bilimle doldururken, gönlünü, görüşünü ve düşüncelerini de eğitip terbiye etmiştir. Kendisini tanıma zevk, şans ve bahtiyarlığına erenler bilirlerki Sefa Bey ilimle mücehhez güzel âhlak ve fazîletlerle müzeyyen bir kişiliğe sahipti. Bilgisini, imkânlarını kendisine başvuranlarla paylaşmaktan zevk aldığı gibi, daha önce kendisine tavır takınanların çaresizlik içerisin de medenice muamelede bulunarak onlara yardımcı olmuştur. Memuriyetten emekli olduktan sonra canlandırdığı Mevlana Caddesi Kızılay Hamamı sokağındaki (Naci Fikret Baştak Sokağı) tek göz halıcı dükkânındaki esnaflığı da komşularına karşı böyle idi. Kapısı herkese ardına kadar açıktı. Konya hakkında bilgi almak isteyen herkes ona başvurur ve muradına ererdi. Sahafların can dostu idi. Konya’ya dair ellerine geçen kitapları ona saklarlardı. Çünkü o bunları en iyi şekilde değerlendirir değerini vererek satın alırdı. Enteresandır sokak aralarında eski kitap, mecmua ve etnoğrafik, folklorik eşya toplayan eskiciler de onu vefalı dostları idiler. Bunlar buldukları bu tür materyal ve objeleri, uzak yakın demeden el arabaları ile onun dükkânına getirerek gösterirlerdi. O da bunlardan işine gelenleri en uygun fiyatla satın alırdı. Bu sayede Konya’ya ait nice değerli, malzemeleri belgeleri yanmaktan, çöpe atılmaktan kurtarmıştır. Tarih, tıp ve edebiyat konularına ait yazma eserlere meraklı idi. Çoğu unik, nadir nüshaları vardı. Kendi çapında özel arşivi, kıymetli koleksiyonu mevcuttur. Eski Konya yaşamındaki aydınlatma lambalarından tutunuz da, atlı tramvay biletine varıncaya kadar bunları büyük bir zevk ve heyecanla korumasını bilirdi. Meraklılarına da yılmadan yorulmadan açıp göstermekten onur duyardı.

            Bütün bu birikimler onu yazarlığa yönlendirmiştir. Eline geçen Babalık, Öğüt, Yenifikir gibi yüzyıl önceki Konya gazete ve dergilerinden edindiği bilgilerle, aldığı notlarla kaleme sarılmış ve Konya’ya dair son yılların eserlerini, makalelerini yazmaya koyulmuştur. Bu sayededir ki bizler sabah namazından sonra esnafın dükkânını açarken topluca yaptıkları geleneksel Ahîlik duasından haberdar olmuş; atlı tramvayın güzergâhını öğrenme imkânını elde etmiştik.

            Onun anî vefatı Konyamız için gerçekten çok büyük bir kayıptır. Konya’nın kurak ve çorak arazisine su taşıyan dönme dolap durmuştur. Kendisinden daha pek çok Konya bilgileri beklediğimiz bir dönemde bizlere veda etmiştir. Tek tesellimiz koleksiyon ve birikimlerini boşa gitmeyerek, İstanbul’daki bir kıymetli hemşehrimiz tarafından satın alınmış olmasıdır. İnşallah bütün bunlar sahiplerinin rızası alınarak kadirşinas Belediyemizin yaptıracağı Konya’mızda uygun bir mekânda sergilenilip görevlerine devam etmesi sağlanılacaktır. O zaman Sefa Bey dirilecek ve katkılarına devam edecektir.

            Onsuz zevksiz ve sefasız geçecek bu vefat yıldönümünde de onu rahmet, minnet ve şükranla anıyor, ölümsüz ruhuna Fatiha’lar ikram ediyoruz. Ruhu şâd olsun.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim