• BIST 79.398
  • Altın 125,724
  • Dolar 3,0853
  • Euro 3,3670
  • Konya 10 °C
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!

Zencilerin sahili : ZANZİBAR

Selim Tosun

Zanzibar, Hint okyanusunda 945,087 km kare yüzölçümüne sahip 1.5 milyon nüfusu olan iç işlerinde özerk, dışişlerinde Tanzanya'ya bağlı bir adalar topluluğudur.

Nüfusunun yüzde 95'i Müslümanlardan oluşmaktadır. Afrika tarihinde köle ve baharat ticaretinin merkezi olarak anılır.

Yüzyıl evvel Afrika'da yakalanan köleler adada toplanıp, gemilerle Amerika ve Batı'ya gönderilmiş.

Geçmiş zamanlarda dünyanın baharat deposu olarak anılan yerlerindendi.

Zanzibar, 10. yüzyılın başında adaya gelen Araplar vasıtasıyla İslam ile tanışıyor. İran'ın Şiraz ve Umman bölgesinden gelen Müslümanlar, adanın dini ve tarihi köklerini oluşturmuş.

1910 yılında Zanzibar sultanı, İstanbul'a geliyor. Yaklaşık 40 yıl Arap hakimiyeti hüküm sürüyor. Portekizlilerin, İngilizlerin adaya gelişi ve iki yüzyıllık hakimiyeti sonrasında tekrar Ummanlı Arapların, adayı hakimiyetlerine almaları sırasında geçen sürede, adada Müslüman ve Hıristiyan hakimiyet savaşı yaşanıyor. 

Sonunda 1963 yılında İngilizlerin adadan çekilmesiyle Zanzibar, 26 Nisan 1964 tarihinde özerk bölge olarak, Tanzanya'ya bağlanıyor.

Zanzibar adı, "zencilerin sahili" anlamına gelen Zangi Bar'dan geliyor. 19. yüzyıl Zanzibar adasının kara kıtayı yönettiği yıllar. 

Zenci kölelerin, esir ticaretinin inanılmaz vahşi boyutlarda yaşandığı dönem adaların köle hapishaneleri olarak kullanıldığı ve insanların Avrupa'ya satıldığı dönemlerin izlerini bazı müzelerde görebilmek mümkündür.

Zanzibar halkı, bugün baharat, karanfil ihracatı, balıkçılık ve turizm geliriyle ayakta durmaya çalışıyor. Batılı ülkelerin, adanın farklı bölgelerinde işlettikleri tatil köylerinden elde edilen gelirler ada halkının tek umudu durumundadır.

Zanzibar adasında yaşayan Müslümanların genel durumuna baktığımızda eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve ada genelindeki fakirlik insanın yüreğini acıtmaktadır. 

Tropikal bir iklime sahip adanın, zümrüt yeşil doğası, masmavı denizi, bembeyaz kumu, her türlü baharatın yetiştiği bereketli toprakların içerisinde yaşanan fakirliğin asla kabul edilecek bir durum olmadığına kanaat getiriyorsunuz.

Ada halkının ve İslam dünyasının karşılıklı olarak sosyal ve kültürel alanlarda güçlü bir ilişki kurmaya acil ihtiyacı var. 

Gelirini tamamen turizmin kaderine terketmiş olması, sosyal ve ahlaki yaşamı olumsuz etkilemektedir. 

Ada halkının tamamına yakınının Müslüman olmasına rağmen adadaki fakirlik ve sosyal kültürel geriliğin gözle görülür boyutlarda olması insanı üzmektedir.

Zanzibar adasının nüfusu ile doğal ve ekonomik imkanlarını kıyasladığımızda bu adaya yapılacak sosyal, kültürel, eğitim yardımlarıyla bu insanların çok kısa sürede yaşamlarına sağlıklı katkılarımız olabilir.

Kardeş belediyecilik statüsü ve sivil toplum kurumlarımızın, Zanzibar üzerinde sosyal ve eğitim projeleriyle ilgilenmelerini özellikle biran evvel uygulamaya koymalıyız. 

Zira Zanzibar halkı, hala İslam inancı, kültürü ve geleneğini muhafaza etme noktasında bir direnç gösteriyor fakat bu direncin siyasi, sosyal, eğitim ve tecrübe boyutu maalesef çok zayıf ve yetersiz.1.5 Milyon nüfusun yaşadığı adaya yapılacak istikrarlı yardım projeleri bu ada insanının yaşam standartlarını daha güzel bir seviyeye çıkarmamıza kafi olacaktır…

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim