• BIST 99.751
 • Altın 258,787
 • Dolar 5,6859
 • Euro 6,3791
 • Konya 27 °C
 • ABD'deki FETÖ şebekesi: Soner Tarım
 • ŞEBEKE: İhanetin Kodları TIKLA&İZLE
 • ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş
 • ABD'deki FETÖ şebekesi: Soner Tarım
 • ŞEBEKE: İhanetin Kodları TIKLA&İZLE
 • ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş

Zalimlere meyletmeyin!

Prof. Dr. Ali Akpınar

Rabbimiz uyarıyor ve zalimlere meyl etmeyin yoksa ateş size de dokunur. Sizin Allah'tan başka dostunuz yoktur; sonra, yardım da göremezsiniz buyuruyor. (11/113) Zulüm, bir şeyi yerli yerine koymamak, eksik yahut fazlalaştırarak koymak, yahut da onun zaman ve mekanını değiştirerek koymak demektir. Zulüm, nurdan yüz çevirip karanlıklarda kalmak demektir.

Zulüm, Allah ile insan arasında olabilir. Allah’ı inkar etmek, O’na ortak koşmak, nifak üzere olmak bu çeşit zulümdür.

İkinci olarak zulüm, insanlar arasında olabilir. İnsanların haklarını gasbetmek, onların saygınlıklarını zedelemek ve benzeri şekillerde olabilir.

Üçüncü olarak zulüm insan ile nefsi arasında olabilir. Aslında her üç çeşit zulümde de insan kendi nefsine zulmetmiş demektir. Zira zulmün ceremesi öncelikle insanın kendine döner.

Zalimlere meyletmeyin, yani herhangi bir zulüm, haksızlık yapmış olanlara yaklaşmak, yağcılık yapmak şöyle dursun, onlara en ufacık bir eğilim dahi göstermeyin. Yoksa size ateş dokunur, dünya hayatınız da cenhenneme döner, ahretiniz de cehennem olur. Çünkü zulüm, ateş; zalim ise o ateşin ocağıdır; zalime yaklaşmak ateşe yaklaşmaktır.

Peki kimdir zalimler? Kur’ân’da pek çok ayet bizlere zalimleri şöyle tanıtır:

Allah’tan başka şeyleri, Allah makamına çıkaranlar zalimlerdir. (2/51, 92)

Allah’ın belirlediği sınırları aşanlar, O’nun yasalarını çiğneyenler zalimlerdir. (2/229)

Hakikatler ortada iken, başkalarının dümen suyuna girenler zalimlerdir. (2/145)

İnkarcı kâfirler zalimlerdir. (2/254)

İnkârcıları dost edinenler zalimlerdir. (9/23)

Yahudi ve Hıristiyanları candan dost edinenler zalimlerdir. (5/51)

Gerçek müminleri küçük görenler, onlara değer vermeyenler zalimlerdir. (6/52)

Allah’ın söylemediğini O’na söyletmeye kalkanlar, Allah adına ahkam kesip din uyduranlar, Allah’ın yasalarına rağmen yasa koyanlar zalimleridir. (3/94, 5/45)

Suçsuz insanları suçlu görüp onları cezalandırmaya kalkanlar zalimlerdir. (12/79)

Allah’ın nimetlerine nankörlük edenler, Allah’ın peygamberlerini yalan sayanlar zalimlerdir. (16/113)

Nifak üzere olanlar zalimlerdir. (24/50)

Müminler arasında fitne ve fesat çıkaranlar zalimlerdir. (9/47)

Gaflet üzere olanlar zalimlerdir. (21/97)

Fakir fukaranın haklarını gasbedenler zalimlerdir. (68/29)

Allah’ın ayetlerini yalan sayanlar zalimlerdir. (6/33, 29/49)

Birbirlerine boş vaadlerde bulunan ve boş vaadlerle insanları kandırmaya çalışanlar zalimlerdir. (35/40)

Yeminlerini bozanlar, yalan yere şahitlik yapanlar zalimlerdir. (5/107)

Günah işleyip tevbe etmeyenler zalimlerdir. (49/11)

Müslüman, gidişata seyirci kalmayan, gidişatı bağlısı olduğu İslam’ın ölçülerine göre belirleyen kimsedir. O, karşılaştığı olaylara İslam’ın aydınlığında, basiret ve firasetiyle bakabilen kimsedir.

Şimdi Rabbimizin uyarısını bir kez daha okuyalım ve ne yapacağımıza karar verelim:

Zalimlere meyl etmeyin yoksa ateş size de dokunur. Sizin Allah'tan başka dostunuz yoktur; sonra, yardım da göremezsiniz.

Bir önceki ayette -ki bu ayet peygamberimizi ihtiyarlatan ayetlerdendir- de Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştu: Emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Demek ki insanın karşısında iki seçenek var: Ya doğru olacak, doğrularla beraber olacak; yahut da zalim olacak, zulme meyl edecek!

Allah’ın ölçülerine göre doğru olanlara, doğrularla beraber olanlara müjdeler olsun!

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
KAĞAN
07 Eylül 2010 Salı 17:33
ZULME RIZA GÖSTERMEK..?
Sayın Ali AKPINAR: Uzun zamandır İslam açısından yukarıdaki başlığın ne anlama geldiğini düşünüyordum. Tam da konu ile ilgili bu güzel, anlamlı yazınızdan dolayı size teşekkür ederim. İnternetin en güzel tarafı herhalde bu. Biz müslümanlar artık zalimlerden, zulmedenlerdeniz. Anlatayım: BOP kapsamında: Ellerinde en gelişmiş silahlar,çuvallar,ipler,ceplerinde prezervatiflerle '...kahraman ABD'li bay ve bayan askerlerin...' ve en müslüman! ortaklarının Irak'a 'Malum Demokrasi' ! yi götürdükleri günleri hatırlayınız: Bizdeki muadilleri gibi Saddam muhalifleri işgali demokrasi geliyor diye nasıl da alkışlıyorlardı. Şimdi ne bir vatanları nede insanların yüzüne bakabilecek cesaretleri var...
Saddam: '...Irak'ı ABD'ye teslim et, Irak'dan çık...' diyenlere '...bakalım Irak'dan sonra Türkiye ne yapacak ...' diyordu. Zannediyordu ki Türkiye ne pahasına olursa olsun çıkarlarını müdafaa edecek. Evet, akıl ve sağduyunun gereği bu idi. Fakat..., '...bizde her şeyin çaresini bulan...' sonrada '...olan oldu,yeni duruma bakalım...' diyen, diyebilen üst kimliği türk'de alt kimliği NATO'cu (müzik notası değil) kurmaylar ; özellikle havada iken tarihi fırsatları(...biz yapmassak onlar yapar cinsinden) çok uzaktan görebilen '...az kaldı istifa edecektim ...' türünden, varlığı ABD ve yönetimi için tanrı lütfû ! olan dindar ve duâen politikacılar! vardı. Sayelerinde Türkiye 'Malum Demokrasi' ! den kurtuldu...yoksa!...DERKEN: Şimdi sıra Türkiyede idi ve hatta geç kalınmıştı. Gerçi '...durumu iyi idare...' den ABD yönetimi takdirli kedibilevermez Barzani kaç kez demokrasi...demokrasi...diye uyarmıştı. Fakat kendileri aşiret reisi olduğundan...devlet idaresi bambaşka bir şey...bi çakılırsa hepimiz mahvoluruz...
Durumu bu şekilde karikatürize etmemin sebebi başkalarını söz ve davranışlarından dolayı rencide etmek değil, uzun lafın kısası vaziyetin ne kadar kaotik ve trajik olduğunu anlatmak içindir. Herkese, Hacıvatla-Karagöz misali içi boş demokrasinin yine demokrasi adına İÇİBOMBOŞ paketi TARTIŞTIRILIYOR. ABD' sinden Ermenisine el alem Türkiye'ye demokrasi geliyor diye mi bayram yapıyor?..Paketin İÇİBOMBOŞ ama MONARŞİZM - DİKTA adına arkası DOPDOLU...Bilen, anlatan var mı?..Sömügede DİKTA NE İÇİN kurulur?..
12 Eylül, gösterilmeyen yüzü 24 Ocak kararları denilen ÇUVALIN ordu kullanılarak milletin başına geçirilmesi hadisesi idi...Bugün Türkiye bir SÖMÜRGE' dir. Şimdi sıra bu sömürgenin siyasi yapısının ve sınırlarının yeniden tanımlanmasına gelmiş bulunuyor.İran'da içinde, MultiSevr planı olan BOP projesinin Türkiye ayağındaki bu düzenlemelerin, GEÇMİŞTEKİ tecrübeler ışığında (Türkiye'yi eyaletlere bölme teşebbüsü...) ordu tarafından yapılabilmesi, eşyanın tabiatına aykırı olduğundan: ordusu da, hukuku da bertaraf edilerek önündeki engeller kaldırılmış, kendini bu anlamda güvende hisseden, sadakatı test edilmiş, DİKTA 'sını kurmuş 'Siyasi Casusluk Prosesleri' nin figüranları tarafından yapılacağı ve onlara yaptırılacağı AÇIK'tır.(...)
Tarih; 31 Mart 2003, The Wall Street Journall, R.Tayyip ERDOĞAN: ' Irak'da savaşan kahraman bay ve bayan askerlere, en az zaiyatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusu ile duâ ediyoruz.'...
12 Eylül Askeri Darbesine EVET diyenlerden; resmen alay edilerek o darbenin yıl dönümünde ;O'nun tamamlayıcısı ve devamı niteliğindeki BOP tertibi(Deşifre, 16.05.2005,..Manifesto-onaylı klasör), ' ne için ' ini yukarıda izah ettiğim, Türkiye'yi Irak'laştırma projesinin 'İlk Adım' ı olarak 12 EYLÜL SİVİL DİKTASI' na da EVET demeleri istenmektedir. Irak getirilen ' Malum Demokrasi! ' sayesinde param parça oldu. ABD ve en müslüman! ortakları bilinçli olarak ne kadar bomba o kadar kâr hesabıyla tüm alt ve üst yapıları yok ettiler. Milyonlarca ölü, sakat, tecavüze uğramış kadın, kız ve çocuklar...Oruç tutup, namaz kılıp, kabeye gidip şeytan taşlarken, sınır tanımayan yalanlarla şeytanla yarışanlara, oylarıyla O malum DUÂ ! enlere bile bile amin ve EVET diyerek, cehenneme giden yolun taşlarını döşeyenlere soruyorum; O Tanrı'nın adı ne, O kitap hangi kitap?..
'...Tanrı kendini bozmamış hiçbir milletin vatanını elinden almaz...' Size göre Tanrı bizi affeder mi?..
80.239.242.62
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim