• BIST 79.532
  • Altın 126,024
  • Dolar 3,0723
  • Euro 3,3519
  • Konya 8 °C
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!
  • Ahmet Taşgetiren'den Gülen'e sert sözler:Çamur deryası, ziift püskürtüsü
  • Binlerce kişi işe alınacak
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!
  • Ahmet Taşgetiren'den Gülen'e sert sözler:Çamur deryası, ziift püskürtüsü
  • Binlerce kişi işe alınacak

Zaferden Sonra

İsmet Emre

Zafer nedir? Bir kişinin, düşüncenin yahut ideolojinin önündeki engellerin kalkması, onun akışını durduran setlerin yıkılması belki… Ne işe yarar? Başlayan yolculuğun devamına… Bir zafer ne zaman anlamsızlaşır, doğasına uygun olmaktan çıkar? Kazananların zafer sarhoşluğuna kapılıp öncesinde verilen vaatleri unutmalarından… Aklın yerini duyguların almasından… Duyguların aklı besleyecek bir menba olmaktan çıkıp onun etrafını ayrık otlarıyla sarmasından… Sonrasıyla taçlandırılmazsa zafer günleri çabuk geçmekle kalmaz, ondan alınan tadın bir ötesinde acıyla karşılaştırır insanı. Bir de bakarsınız kucağınızda yığınla fatura… Yığınla, çünkü zaferden sonra etrafınıza doluşup cik cik öten kuşların yemleri de sizden tahsil edilir. O kuşlar ki zafer sonrası dalları süsler, birinden ötekine kanat çırparken en güzel şarkıları söyledikleri için hoşunuza gider ama, yenildiğinizde hangi dala tünediklerinden hiçbir zaman haberiniz olmaz.

Ak Parti, tarihinin en büyük zaferlerinden birini kazandı, Türkiye kazandı. Önünde dört yıllık muhteşem bir alan var. Planlar, rotayı çizer, iştiyak ve hevesle çalışırsa, varılan yer gerçekten varılması umulan yer olur. Plan şu olmalı: Geçmiş on iki yıl boyunca büyük bir gayret ve özveriyle devlete çöreklenmiş neredeyse bütün vesayetlerden kurtulmanın rahatlığı var artık. Özellikle paralel yapıyla mücadelede teyakkuz devam etmekle birlikte, onun bıraktığı boşluğu asla ‘bizim şarkımızı anlamayanların’ doldurmasına fırsat verilmemelidir. Yeni paraleller boy gösterdikten sonra temizliğin ne anlamı var? Elbette devlet yönetilirken uyulması gereken mutlak umde liyakat olmalıdır. Bu, devletin bütün kademelerinin asla taviz vermemesi gereken bir ilkeye dönüştürülmelidir. Ama aynı formasyonu taşıyorsa, akrabalar değil, arkadaşlar değil, eş dost değil, devletini milletini bir soluk daha sevenler öne çıkarılmalı, güç onlara tevdi edilmelidir.

Rota ise artık gözünü öteye çevirmek olmalıdır. Geminin içi büyük oranda temizlendi, su alan delikler kapatıldı. Güç, içeriye teksif edilerek harcanırsa alınacak yol kısa olur. Partinin yapacağı şey, geçmişe saplanıp kalmak, onun kıymıklarıyla uğraşmak yerine geleceğe gözlerini dikip ufukta yeni çizgiler aramak olmalıdır. Nerdeyiz, nereye gidiyoruz, nereye gitmeliyiz? Dünyanın bir akışı var, o akışta en önde olunması gereken alanlar hangileri, akışın durdurulması, başka yöne çevrilmesi gereken alanlar hangileri olmalıdır? Dünya, hızla kötüye ve kötülüğe koşuyor diye rekabet hissiyle önde olmanın anlamı ne? Önemli olan, dünyanın aktığı yönü sürekli takip, bu yöne dair sorunlar var ise oradan döndürmeye dair daimi bir iradenin ortaya koyulmasıdır. Bu, siyasetten maarife, bilimden eğitime, kültürden sanata, hayatın her alanında böyle olmalıdır ve akışı takip edecek bir entelektüel kadro Parti’ye kesintisiz veri sunmalıdır.

İştiyak ve hevesle çalışmak… Burada Davutoğlu’na büyük bir iş düşüyor: Klasiklerle modernleri, teorisyenlerle pratisyenleri, tecrübelilerle amatörleri, duygusal olanlarla işlerine duygularını hiç karıştırmayanları harmanlayacak, oradan harika bir perspektif çıkaracaktır. Yapması gereken budur. Salt mekanik akılla bir yere varılamayacağı, dünyanın bizi getirip bıraktığı yer gösteriyor. Salt fiziğin geldiği yer ortada… Sonuna kadar akıl, sonuna kadar makine, sonuna kadar faydacılık, işte trajedi… Bilim ilerlerken insanlık ölüyor… Fiziğin metafiziğe ihtiyacı var. İştiyak, heves bu yüzden gerekli; aklın yanına duygu, iş ahlakının yanına amatör ruhla çalışma bu yüzden gerekiyor. İslamcı kadrolar, Türkiye’nin yüz yıldır birikmiş sorunlarının –sosyolojik olanlarının değil ya kurumsal olanlarının- dahili kısmını hallettiler. Ancak gerçek başarı, harici kısmının da üstesinden gelmekle olur. Olacak mı, göreceğiz.

Her şeye rağmen, bugün dünden elbette daha güzel, ama yarın bugünden daha güzel olmazsa bunun ne anlamı var?

 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim