• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Konya 4 °C
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!

Yüz dokumasının ipliği

M. Faik Özdengül

Merhabalar hepinize.

Orada olduğunuzu bilmek haz verici. Yaz geldi geçiyor. Nice yazlar geçti. Mevsimlere ilişkin düşüncelerim ve beğenim de değişti zamanla. Giderek yaz mevsimini daha sever oldum. Lisedeyken ve üniversite başlarında sonbaharı severdim. Hala sonbahar gelince o günlere özlemim depreşir. Özellikle lise dönemi. Çocukken yaz kış çok fark etmezdi. Sabırsızlığımdan mı nedir ilkbahar hep araya kaynamıştır. Bugünkü yaşlara gelince yazı kışa tercih eder oldum. Oysa daha yüksek bir bakışla bakabilsek her günün büyük resimde farklı bir anlamı var. Bunu görebilirdik belki.

Sizlerin de mevsimlere ilişkin tercihleriniz mutlaka var.

Gelen hastalarımdan dinlerken, onların çoğu günleri ve mevsimleri hatta soğuğu ve sıcağı, yağmuru, karı hep yaşadıklarıyla ilintilemişler bunu gördüm. Aslında mevsimlerin kendisi değil de içinde yaşanılanlar onları güzel ya da çirkin yapmış insanların gözünde. Yağmur yağarken yaşadığı korkunç bir olay yağmuru ve şimşeği korkutucu yapmış bir hastamın zihninde. Bir diğerine karla kaplı bir alanda tecavüz edilmiş. Bir başkası güneşin yakan sıcağında kaybolmuş. Babasını kaybetmiş bir çocuk çiçekler açarken. Oğlunun şehit olduğu haberini almış bir anne harman zamanı.

Yaşanılanlar inanç oluyor, inançlar düşünceleri belirliyor, düşünceler de duyguları ve davranışları.

Davranışlardan yola çıkarak duyguları değiştirebilmenin yolu inançları değiştirmekten geçiyor. İnsanlara güvenilmez. Dünya adaletli değil. Sevecek kimse yok. Herkes bana düşman. Herkes benim aleyhimde. Hep kötü şeyler benim başıma gelir. Sevdiklerim beni sevmek zorunda. Daha bir sürü akla aykırı inanç. Nasıl fark ettirmeli insanlara inançlarından şüphe duymayı? Tabi ki akla aykırı yanlış oluşturulmuş inançlardan söz ediyorum. Olumsuz düşünce ve duygularının kaynağındaki yanlış inançlar. Bunlardan nasıl vazgeçer insan? Esnek olmayı nasıl başarır? Böyle düşünme ya da böyle inanma demek yeter mi? Genellikle de yetmiyor.

Her insan özel olmakla birlikte derinliğine incelediğiniz de insan davranışları belli şablonlara oturuyor. Ayrıntıları görmezden gelip içeri doğru süzüldüğünüzde çoğu davranışların beş yaşına kadar anne baba tarafından şekillendirildiği çok açık ortaya çıkıyor. İnsana ikinci bir şans veriliyor ergenlik döneminde bunları düzeltebilme adına. O dönem de kaçarsa ileriki yaşlarda bunları düzeltmek uzun zaman alıyor. Şablonlar ve şemalar genellikle benzer olduğu için de psikoterapi bir bilim dalı olarak yerine oturuyor. Temel bazı konularda insanları bilgilendirmek bile çoğu sorunu çözmek için yeterli geliyor. Eğer kendisi için bu anlamda vakit ayırmaya onu ikna edebilirseniz.

Önümüzdeki en önemli engel yine insanın erken yaşlarda edindiği kişilik ve akla aykırı inançları. Bir kez gözlerini içe döndürmeye niyetlendikten sonra işimiz kolay. Gözler hep dışarıya bakmaya odaklı. Başkalarına. Başkalarındaki yanlışlara. Diğerlerinin kusurlarına. Oysa bir kez içeri doğru dönse gözler kendi kusurlarımızdan başkasına bakacak halimiz kalmayacak. İnsanın yüzünü bir kilime benzetmişti Hz Pir ve dedi ki: yüz dokumasının ipliği düşüncelerdir. O yüzden düşüncelerine dikkat et. Güzel düşünmeye başlarsan yüzün de güzelleşecek.

Güzel günlerdeyiz. Ramazan da yaklaşıyor. Küçük bir adım sizden isteğim. Küçük bir şüphe kendimizle ilgili. Kendimiz suçlayıp paralamak adına değil sadece kendimizi düzeltip daha çok sevmek adına. İnançlarımızı yeniden gözden geçirsek diyorum. Yaşadığımız dünyaya ve hayata yüklediğimiz anlamı yeniden bir sorgulasak diyorum. Aklı erenlere sorsak. Sağlam teraziye koyup yeniden tartsak. Veda hutbesinde zaten bu sağlam terazinin ne olduğu açıkça belirtilmiş.

Belki de gözleri içeri döndürmenin zamanı çoktan geldi.

www.pozitifdegisim.com

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
zor
06 Ağustos 2008 Çarşamba 12:18
zor
güzel istek temenni ama zor çok zor
88.231.242.17
sevil köse
06 Ağustos 2008 Çarşamba 11:22
itiraf ediyorum
sayın yazar
DAVRANIŞLARDAN YOLA ÇIKARAK,DUYGULARI DEGİŞTİRMENİN YOLU İNANÇLARI DEGİŞTİRMEKTEN GEÇİYOR.yani başka bir deyişle nasıl bakarsak öyle görürsünüz diyorsunuz,karakter aıtı yaşında oluşur,ergenliktede çözemezseniz tek yapacagımız gözleri içeriye dogru çekmek.zaten zor olan bu biz iç dünyamıza dönüp pozitif düşünmeye,pozitif yaşamaya çalışırken birileri sizin bal kovanınıza çomak sokup gidiyor,buyrun size hoşgörü,sevgi,olgunluk.
sayın yazarım siz bütün yaşadıgımız olmsuzluklar karşısında bizi sukunete,sevgiye davet ediyorsunuz,ben kendi adıma sizin yazılardan sonra uzun uzun düşünüyorum,kolay inan uysal biri degilim ama yazınızın üzerinde düşündügüm zaman kendime bir başka pencere açıyorum,itiraf ediyorum çogunlukla içe bakan gözlerim zaman zaman dışa bakıyor işte o zaman iç aynamın bana kazandırdıklarınıda farkında olmadan kaybediyorum.
HAYATA YÜKLEDİGİM ANLAMIyeniden gözden geçirmek dilegi ile bu günki pozitif degişime teşekkürler.
saygılarımla
78.165.181.197
esma
06 Ağustos 2008 Çarşamba 02:53
pozitif hayat dersleri
bir pozitif hayat dersi daha...her çarşambayı iple çekiyorum ...dersini öğrenmek isteyen bir öğrenci gibi...Bu yazınızın sonlarını okurken gözlerimden akan yaşlara mani olamadım...çünkü bende yıllarca başkalarını suçlayıp hatayı başka başka yerlerde arayanlardndım..ama şükür artık içime baktım bu yolculuk çok çok iyi bir yolculuk keşke herkes size rastlasa ve kendine doğru kendini bulmaya doğru bir yolculuğa karar verse anlamaya çalışsa...öyle güzel ki kendini bilen rabbini bilir güzel görmek güzel düşünmek güzel yaşamak ...isteyin dua ile isteyin kalpten rabbim muhakkak verir...herkesin kendini yine kendinde bulacağına inanması dileğimle ....allaha emanet olunuz...ve özdengül hocam size bilgi birikimi ve özünüzdeki güzelliklri paylaşıp çoğaltğınız için ayrıca teşekkür...
88.231.213.0
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim