• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 12 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Yusuf Benli

M. Faik Özdengül

Yusuf Benli 1962 doğumlu. Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Ve Sanat Tarihi mezunu. Sivas, Akşehir, Konya ve Çanakkale müzelerinde çalıştı. Ülkemiz ve yurt dışında bir çok kazı ve restorasyon çalışmalarına imza attı. 2007 aralığından beri de Konya Mevlana Müze Müdürlüğü görevini deruhte ediyor.

Yusuf Benli beni ziyaret etti ve müze personeli ile ilgili eğitim çalışması yapmak istediğini, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden olan dergahta ziyaretçilere iyi prezantasyon yapılmasının gerekliliğini ve  bu konuda birlikte neler yapabileceğimizi konuştuk. Sanırım önümüzdeki hafta içinde bir çalışmamız olacak.

Laf lafı açtı ve kendisiyle bir çok konuyu konuştuk.

1955 yılından beri Mevlana Müzesinde teşhir ve tanzim ile ilgili hiçbir yenileme çalışmasının yapılmadığını tespit ettiğini söyledi. Laf müzeden açılınca Konya’daki ilk müzecilik çalışmalarını da konuştuk. Konya’da ilk müze 1901 yılında bugünkü Karma İlköğretim okulunun köşesinde Müzeyi Hümayun şubesi olarak açılmış. O yıllarda Anadolu’da açılan üç müzeden birisiymiş. Konya ve civarındaki tarihi eserler ve özelikle Selçuklu dönemine ait olanlar sergilenmiş. 1926 yılında da Mevlana Müzesi Asar-ı Atika Müzesi adıyla teşkil olunmuş. Zaman içerisinde Konya’da müze sayısı yediye yükseltilmiş.

Yusuf Benli öncelikle iki yıldır kapalı olan Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi’ni yeniden teşhir ve tanzimini düzenleyip halkın ziyaretine açmış. 2008 yılında Mevlana Müzesi’nin röleve ve restorasyon projesi çalışılıp hazırlanmış. Bu çalışmanın amacının Müzeyi 1925 yılındaki orijinal fiziki görünümüne kavuşturmak olduğunu söyleyen Yusuf Bey’in  bu konudaki heyecanı gözden kaçmıyordu. Ayrıca Konya il sınırları içindeki bütün kültürel mirasın envanter çalışmaları yapılıp dosyalanmış. Bunun yanı sıra Anadolu’nun tapu taşları olan Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait mezarlıklar ve mezar taşlarının tespit ve tescilleri ile ilgili çalışma yapılmaktaymış ve özellikle Ilgın bölgesindekiler öncelikli olarak hemen hemen tamamlanmış.

Mevlana Müzesindeki Yeşil Kubbe( Kubbe_i Hadra)’nin çinileri ile ilgili bilimsel danışma kurulu oluşturulmuş ve bununla birlikte müze ile ilgili de zemin etüt çalışmaları yaptırılmış.

Biraz da geleceğe yönelik projelerden söz edelim deyince: Müze bahçesine konulacak iki LCD ekranda Hz Mevlana ve dergahla ilgili tanıtım yapılacakmış. Ayrıca müze gezilirken gelenlere verilecek kulaklıklarla da elektronik ortamda birkaç dilde bilgi verilecekmiş.

Müze içindeki ihtisas kütüphanesinde Mevlevilikle ilgili çok sayıda tarihi vesika mevcutmuş. Araştırmacılara isterlerse sunuluyormuş.

Mevlana Müzesinde çalışmak ve dergahtan sorumlu olmak nasıl bir duygu diye sordum.

Bambaşka bir şey diye başladı. Zor bir görev. Bazen binanın yaşlandığını eskidiğini görmek içimi sızlatıyor. Nasıl bana kadar gelen bu yapıyı benden sonrakilere daha iyi iletirimin sorumluluğunu taşıyorum dedi.

Nelerle karşılaşıyorsunuz diye sorunca: En çok Hz Mevlana’nın kabri ile ilgili soru soruluyor dedi. Nerede metfun? Naaşı nerede? Hiç kimse gördü mü? Nisan tası. Elbiseler. Mesnevi’yi kendisinin yazıp yazmadığı. Bizzat kendi el yazısı var mı? En çok sorulan sorularmış.

Ben de merak ettim diyelim?

Gümüş merdiven veya gümüş kafesin hemen altında sivri kemerli bir kapının kemer kısmı görünüyormuş. Ancak mübarek cisminin bulunduğu hücrenin kapısı tuğlayla örülüymüş. Bu tuğlaların ne zaman ya da kimin tarafından örüldüğü ile ilgili hiçbir bilgi yok elimizde diyor. Sultan Veled’de aynı hücrede gömülüymüş ve muhtemelen onun defni sırasında birilerinin merkade ulaşmış ve görmüş olması ihtimali vardır dedi.

Başka şeyler de konuştuk. Burada yazamayacağım türden.

Güzel bir sohbet oldu teşekkür ediyorum kendisine ve başarılar diliyorum.

Önümüzdeki günlerde Müze personeli ile de tanışacağız inşallah. 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
yook
14 Mayıs 2009 Perşembe 19:42
yok
hayatı ve insanları çok ciddiye almakla ilgili düşüncelerinizi yazarmısınız faik bey?yardım lütfen!
78.164.180.107
sevil köse
07 Mayıs 2009 Perşembe 16:01
her memleket kendi değerlerine
SAYIN yazar,Ilğında envarter çalışmaları yapıldığı doğrudur,her eseri numaralandırarak,saydılar ve resimlerini çektiler.Ilgın Tarih bakımından çok zengin.Tek şikayetim müzemizin olmayışı,temennim odurki eski Askerlik şubesini MÜZE yapsınlar,hem tarihi eserlerimizi,hemde eskiden kullanılan giysiler,aletleri yani kirman,dokuma tezğahları,el makinaları,el degirmeni,radyolar,telefonlar,urbalar,heybeler,üçetekler,kılıçlar,paralar,tabaklar filan gibi saymakla bitmez.Gelecek kuşaklara bunları hem ögretmek hem anlatmak zorundayız.Her memleket kendi değerlerine sahip çıkabilmeyi bilmelidir.
saygılarımla
88.254.248.15
M.K.
06 Mayıs 2009 Çarşamba 19:35
Tebrik
Sevgili Faik Bey,Yusuf Benli Bey'i biz de tebrik ederiz.Ne de olsa 7/C 'li.Gurur duyduğumuzu,çalışmalarının devamının takipcisi olacağımızı belirtelim.Size de başarılar dilerim.Saygılar.
78.165.188.39
Mehmet Bahadır
06 Mayıs 2009 Çarşamba 18:09
ENVANTER VAR MI?
Yusuf'u "benli", "senli" hepimiz severiz! Çalışan insanı kim sevmez ki.. Yalnız, benim bir ricam olacak. Bunu sevgili müdürümüzden özellikle rica ediyorum. Mevlana Müzesi'nin önceki ve sonraki durumu ve değişik ülkelerin devlet başkanları ile vatandaşların müzeye hediye ettikleri eşya, kitap ve diğer kıymetli şeylerin bir envanterinin tutulup tutulmadığıdır. Bu konuda da büyük bir çabanın içine girerlerse çok sevineceğim.
88.247.23.49
esma tutar
05 Mayıs 2009 Salı 22:17
tebrik ve dua
Yusuf beyi tebrik ederim..bence doğru kişiyi bulmuş özellikle personel ile ilgili çalışma için...müzede yapılacak değişiklikleri görmek için de şimdiden heyecanlandım ve meraklandım..doğrusu.....kolay gelsin..emek verenlere ...
88.254.206.162
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim