• BIST 83.243
  • Altın 149,216
  • Dolar 3,8261
  • Euro 4,1052
  • Konya -6 °C
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür

Yozlaşma ve Yoksullaşma

Ufuk Karadavut

Toplum olarak hızlı bir şekilde yozlaşmanın girdabında debelenip duruyoruz. Kimilerimiz girdapta kaybolmamak için uğraşırken kimilerimizde yozlaşmanın vermiş olduğu rahatlık, zevk, sefa ve güçle kendinden geçmiş durumda. Toplumun önemli bir kısmı o hale geldi ki tam sınır noktalarda dolaşıyor. Baksanıza eski bakanlardan birisi Ayetler ile dalga geçiyor meclis onu aklıyor ve temizlendim diye adam geziyor. Bu bile yozlaşmanın ne aşamaya geldiğini bize daha iyi gösteriyor. Müslümanız diye geziyoruz ama aslında her geçen gün Müslümanlıktan biraz daha uzaklaşıyoruz. Sadece oruç tutmak ve namaz kılmakla Müslümanlığın olmayacağını bilmek gerekir. Bunlar temel şartlardır ama yeterli değildir. Bunu zaten insanımız biliyor. O yüzden bu konuya girmeyeceğim. Ancak yozlaşmanın zirve yaptığı günümüzde her Müslümanın düşünmesi gerekir. Nereye gidiyoruz diye. Çünkü Allahu Teâlâ bizlere Yüce Kitabında sıklıkla sorar “Hiç düşünmez misiniz” diye.

Yozlaşma kelime anlamı olarak bir şeyin gerçekte var olan temel özelliklerinden uzaklaşması olarak tanımlanabilir. Daha açık bir ifade ile insanın özünden uzaklaşması olarak açıklanabilir. İnsanoğlu özünde var olanlara bağlı kalmadığında ve yaratılışındaki özellikleri terk ederek heva ve hevesine yenik düştüğünde, gözünü hırs bürüyerek bütün değerleri terk ettiğinde yozlaşmış olur. Şu an ülkemizde Müslüman toplum tam da bunu yaşıyor. Küçük ya da büyük menfaatlerin peşine koşarak aslından ve asıl değerlerinden her geçen gün uzaklaşıyor. Yani yozlaşıyor.

Yozlaşma o kadar yayıldı ki artık nereye baksanız yozlaşmayı görebilirsiniz. Kültürel alana bakarsanız kültürel yozlaşmanın, politikaya bakarsanız politik yozlaşmanın, bilim alanına bakarsanız bilimsel yozlaşmanın, yönetim açısından bakarsanız yönetimsel yozlaşmanın (adam kayırma ve yandaşlık), dini açıdan bakılınca da dini yozlaşmanın yaşandığını görebilirsiniz. Bu kadar yozlaşma içerisinde sağlam kalabilmek gerçekten oldukça zor. Çünkü insanlarımıza yön veren kişilerin yozlaşmanın başında olması sorunun büyümesini ve çözümsüzlüğü destekliyor.

Yozlaşmamak için temiz kalmak gerekir. Ancak bir tolumda temiz insanların olması o toplumun temiz ve yozlaşmamış olduğunu göstermez. Çünkü toplum içerisinde kontrol edilmeyen ve bana göre ülkemizde artık kontrolden çıkmış bir vaziyette olan yozlaşma toplumu kirletmektedir. Kirlenmiş ve yozlaşmış bir toplumda her şey yaşanır. Yozlaşma ile birlikte yolsuzluklar gündeme gelmiştir. Yolsuzluklar tüm dünyada suç olarak görülür. Ancak yozlaşmanın zirve yaptığı toplumlarda normal olarak görüldüğünden cezasız kalır. Bilimsel olarak bakıldığında yozlaşma ile diğer suçlar arasında çok yüksek oranda ilişkiler vardır. Yozlaşma arttıkça diğer suçlarda artmaktadır. Zaten ülkemizdeki suç oranları son 15 yılda %400 oranında artış göstermiştir. Özellikle uyuşturucu, hırsızlık ve adam öldürme suçlarında ise bu oran yüzde 600 gibi bir seviyeye çıkmış. Yani diyeceğimiz suçların artmasının temel sebebi aslında yozlaşma. TÜİK’in son verilerine göre ülkemizdeki yoksullaşmanın da hızla arttığını gördük. Eğer toplum olarak kendimize gelmezsek ve yozlaşmaya ve yolsuzluğa dur demezsek bu kötü sarmal hepimizi derinden etkileyecek ve çıkılmaz bir noktaya getirecektir. Yozlaşma otoriteye ve insanlar arasındaki ilişkiye dayanır. Otorite ve insanlar arasındaki ilişkiler bozulunca yozlaşma da hız kazanır. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ahi
23 Ocak 2015 Cuma 12:00
12:00
Ne güzel konulara değinmissiniz hocam yüreğinize düşüncelerinize sağlık..
88.231.153.211
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim