• BIST 79.821
  • Altın 125,097
  • Dolar 3,0753
  • Euro 3,3492
  • Konya 19 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Yeni evimin eski kiracısı

Merve Sultan Kalaycı

Yıllarca yaptığımız birikim ile bir ev aldık, üstelik birde kredi çektik ve borçlandık...,Satın aldığımız evin bir kiracısı olmasını sorun etmememize rağmen, kiracının gayrimenkulü tahliye etmemek konusundaki ısrarı, yaşanabilecek olası bir sorun;

Bir gayrimenkulü satın alırken içerisinde kiracı bulunmakta ise, kiracı ile satıcı arasında yapılmış olan eski tarihli kira sözleşmesini, henüz gayrimenkulün satış aşamasında satıcıdan teslim almayı unutmamalıyız. Zira yazılı kira sözleşmesinin elimizde olmaması, yasal süreç başlatmamız halinde zaman kaybına neden olacaktır.

Her ne kadar gayrimenkulün satın alınması aşamasında, kiracı tarafından tahliyenin en kısa zamanda gerçekleşeceği beyan edilmekte ise de; bu taahhüdün sözde kalmaması için alabiliyor isek kiracının el yazısı ve imzasını taşıyan bir tahliye taahhüdü almakta yarar var. Elimizde kiracının tahliye tarihini açıkça belirten bir tahliye taahhüdünün olması, tahliyenin icra kanalı ile gerçekleştirilmesi halinde yani kiracının tahliye tarihinde taahhüdünü yerine getirmemesi halinde, gerek masraf ve gerekse zaman açısından yararımıza olacaktır.

Kiracıdan alınan tahliye taahhüdünün yanı sıra, gayrimenkulün satın alınma tarihinden itibaren 1 ay içerisinde noter kanalı ile kiracıya ihtarname gönderilmesi gerekmektedir. İhtarnamenin içeriğinde, gayrimenkulü tarafınızın satın aldığı bildirilmeli, ihtarnamenin tebliğinden sonraki kiraların tarafınıza ödenmesi ve gayrimenkulün ihtar tarihinden itibaren 6 ay içerisinde tahliyesinin talep edildiği belirtilmelidir. Şayet kiracının kira sözleşmesinin bitmesine 6 aydan kısa bir süre varsa, tahliyenin; kira sözleşmesinin sona erme tarihinde gerçekleştirilmesi de istenilebilir. Yani kira sözleşmesinin bitme süresi 6 aydan kısa ise , gayrimenkulü satın alan kişiye yasa tarafından emredilen 6 aylık bekleme süresi bu sayede kısalmaktadır.

Yasanın emretmiş olduğu 1 aylık ihtar süresi zorunlu bir koşuldur.Bir aylık sürenin geçmiş olmasına rağmen kiracıya gönderilmiş olan ihtarnameler, geçerli kabul edilmemektedir.Ve bu nedenle açılan davalar reddedilebilmektedir.Bekleme süresi de mutlaka beklenmeli ve davalar bu sürenin sonunda açılmalıdır.Süre dolmadan açılan davalar reddedilmektedir.

Şayet gayrimenkulün satın alınmasından itibaren 1 aylık süre içersinde kiracıya ihtarname tebliğ ettirmiş ve 6 aylık tahliye süresini de geçirmiş isek, kiracının gayrimenkulü halen tahliye etmemiş olması halinde, artık tahliye davası açma koşulları oluşmuş olur ve davamızı açabiliriz.

Tüm bu sürecin yanı sıra, kiracının vermiş olduğu yazılı tahliye taahhütnamesindeki tarihin daha erken olması halinde, bu taahhüdü icraya koyarak icra müdürlüğü kanalı ile tahliye talep etme imkanımız bulunmakla birlikte, yasada belirtilen diğer şartlarla dava açma hakkımızda bulunmaktadır.

Çok istisnai olarak karşılaşılmakla birlikte dikkat çekmek istediğim bir konudur, tapuya şerh edilmiş kira sözleşmeleri… Satın aldığımız gayrimenkulün tapu kaydında, şerh edilmiş bir kira sözleşmesi var ise, bu kira sözleşmesinin süresi bitmeden, ihtarnameden 6 ay sonrası için tahliye talebinde bulunmayız.

Tahliye taahhüdünün icra takibine konu edilerek icra müdürlüğü kanalı ile tahliyenin gerçekleştirilmesinin istenmesi genellikle daha kısa neticeye ulaşmamıza sağlamakta olduğundan tahliye taahhütnamesi alınmasının önemini bir kez daha vurguluyorum.

Yasanın aradığı ihtar ve bekleme süresi şartları yerine getirilmiş olsun ya da olmasın, kira sözleşmesinde belirtildiği şekilde kira bedelini ödemeyen kiracı hakkında, kira bedelinin ödenmesi talepli icra takibi yapılabilmektedir. Kira bedelini, icra dairesinin göndermiş olduğu ödeme emrinin kendisine tebliğine rağmen 30 gün içersinde ödemeyen kiracı hakkında, yine tahliye davası açılabilmektedir. Ancak bu davanın gerekçesi farklı olup, bu dava kira bedelinin ödenmemesi nedeni ile tahliye davasıdır. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim