• BIST 110.932
  • Altın 175,102
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Konya 13 °C
  • Bozdağ: Saadet Partisi'nin oylarını yüzde 90' AK Parti'ye
  • Emeklilere müjde.... Emekli maaşına iyileştirme!
  • Yastık altından 4,4 ton altın çıktı!
  • Bozdağ: Saadet Partisi'nin oylarını yüzde 90' AK Parti'ye
  • Emeklilere müjde.... Emekli maaşına iyileştirme!
  • Yastık altından 4,4 ton altın çıktı!

Yazana değil, yazdırana bak!

Yücel Kemendi

Geçen haftaki yazımın son paragrafı; Ah Meram Ticaret, Vah Meram Ticaret, Okul müdürün bile, kendi okuluna, kendi çocuğunu yazdırmıyor. Ölmüşünde ağlayanın yok.

Geçen haftaki yazım da. Konya’nın en köklü okulunun başındaki kişinin, görev yaptığı okuluna karşı yanlış olarak gördüğüm, tavrını yazmıştım. Gel gör ki bu yazı o kadar farklı yorumlanmış ki, şaşmamak elde değil.

Birçok elektronik posta ile bana yazılan, okul müdürün yanlışlarıyla ve öğretmenleriyle olan ilişkileriyle kesinlikle ilgilenmemiştim. Sayın müdür ve çevresindeki malum insanlar, müdürü koruyacağız diye, vay efendim böyle bir yazıyı nasıl yazarsın o öyle değil böyle diye tüm kirli çamaşırları tek tek ortaya döküverdiler.

Benim yazdığım konu; Okul müdürünün “Bak hocam, bu okula öğrenci nakli için neden ısrar ediliyor bilmiyorum. Burası öyle çok iyi bir okul değil, benim çocuğum olsa vallahi buraya yazdırmam” diyerek, bu okulu bu duruma getirdiği için, başta kendisini, sonra orada görev yapan meslektaşlarımızı ve öğrencileri aşağılamasıydı.

Bir okulun müdürü, burası iyi bir okul değil der ve sonrada öğrencileri için olumsuz sözler söylerse, Allah aşkına o zaman burada senin ne işin var demezler mi? Benim öğrenci kaydıyla ilgili fazla bir ısrarım da olmamıştı, tüm görüşmemiz yarım saat sürmüştü.

Benim yazdığım, müdürün dünyayı ben yarattım havalarında olmasıdır. Böyle bir insana, sade bir vatandaş olarak senden büyük Allah var denmez mi? Sayın müdüre, dolaylı yollarla gönderdiğin yorumlarla kendini aklama yolunu seçtin, korktuğun bir şey yoksa sende beni ziyaret edip benimle konuşabilirdin denmez mi?

Sayın müdür bunu böyle yapmadın, her yorumla şahsıma hakaret ettirerek kendini batağa biraz daha batırdın.

Neymiş efendim ben torpil istemişim, neymiş efendim geçen yıl 30 öğrenciyi dört yıllık okula göndermiş, okulun duvarında isimler varmış gözüm görmemiş mi? Okul kantincisiyle bağlantım varmış. (Hakaretleri yazmayacağım)

Sayın müdür ben torpil falan istemedim. Torpil isteyen biri, ‘ya selamla, yada bir cemaatin kartıyla gelirdi’, ben kendim geldim, İkincisi; okul başarılı diyen benim, hayır bu okula öğrenci gönderilmez burası başarısız ben çocuğumu bile yazdırmam diyen okul müdürü. Birde hiç tanımadığım, görüşmediğim, aralarında ne olduğunu hiç bilmediğim, kantinci.

Yalnız buradan sayın müdüre bir dost çağrısı, okulunda sevilmiyorsun, ya çoğunluğun takdir ve teşekkür ettiği bir idareci olursun, yada idareciliği hemen bırakırsın. Aynı çağrıyı İl Milli Eğitim Müdürüme de yapıyorum, sayın müdürüm ne olur bu arkadaşın daha fazla kendini yıpratmasına göz yummayın.

Sınavda yüksek puan alarak idareci olunmuyor. Öğretmenlere baklava börek ısmarlatarak ve okula bağış yaptırarak, izin vermekte neyin nesidir. Birde kameralar önünde bu okulda görev yapmak istemiyordum diyen bir müdür.

Sayın müdür bazılarına göre yanlış, size göre doğru olan davranışlarınızı ve icraatlarınızı ben düzeltecek, yada sizi yargılayacak değilim. Ancak o okulda yıllarca çalışmış, siz gelmeden yıllar önce oradan emekliye ayrılmış bir eğitimci olarak, bana gelen şahsınızla ilgili tüm belgeleri yetkililere göndereceğim ve görevimi tamamlayacağım.

Benim geçen haftaki yazım, müdürün öz eleştiri yapmasına vesile olsaydı, benim okulda olan olaylardan hiç haberimde olmayacaktı. İnsanlar hırçınlaşınca tüm kirli çamaşırlar dökülürmüş. Bizler iletişimciyiz, yorumlar olumluda olsa, olumsuzda olsa, bu yorumların duygusal yazıldığını biliriz, onun için güler geçeriz. Ama yorumlar sayın müdürü çok etkilemiş. Geçen hafta İlçe milli eğitime postu serdiğini de biliyorum. İnşallah görüşmeleri istediği gibi geçmiş, korktuğu başına gelmemiş, kendisi değil de öğretmeni görev değişikliği almıştır.

Yıllar önce o okulda çalışırken başımdan geçen bir olayla, yazımı tamamlamak istiyorum.

Bir gün okulda olduğum halde, derse girmeyi unutmuşum. Bir öğrenci geldi, hocam dersimize girmediniz dedi, kaynar sular başımdan döküldü elim ayağım titriyor ne yapacağımı bilmez halde müdürden kaçmaya başladım. Bir saat sonra boş bir saatim vardı, okul müdürüm Esen Büyükşahin odasına çağırdı, odada kahveler hazırdı, ne diyecek, fırçamı atacak, ifademi alacak, korkusuyla karşısına oturdum. ‘Koçum hasta mısın, bir sıkıntın mı var, çok durgunsun’ hayır iyiyim, Ben seni sıkıntılı gördüm deyince, olayı olduğu gibi anlattım. Aldığım cevap ‘kafana taktığın şeye bak her öğretmenin başına gelir telafi edersin geçer’

İşte sayın müdür; ‘idareci doğan’ bir müdür. Peki ben ne yapmıştım? O okul için ölürüm demiştim. Şimdi birçok öğretmen ne diyor biliyor musun? Allah bizi bu okuldan kurtarsın.

Aynı konuda, bir daha yazmak istemiyorum.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Alişan Odluyurt
27 Eylül 2013 Cuma 19:04
Çok güldüm
Birisi yazmış yorum yapanların çoğunun ismi yok diye ama nedense kendi yaptığı yorumda kendisininde ismi yok ne adamlar var ya :)
195.174.117.163
İlyas Bey
27 Eylül 2013 Cuma 18:45
Yazık..
Şöyle bir yorumları okudumda birisi demiş ki Yücel Bey'i sevenleri desteklemiş hep..Ben ne Yücel Bey'i tanırım nede müdür'ü.Yanlız şöyle bir konu var ki gelecekti ülkeyi emanet edeceğimiz gençler böyle okullardan çıkmakta.Ve bu gençleri yetiştiren eğitimcilerde özellikle birde okul müdürü ise bu konu gerçekten düşündürücü bir konu.Bir müdürün tavrı düşünceleri ve özellikle idareci yapısı bu denli bozuksa şimdiden geçmiş olsun vatana millete..
195.174.117.163
İsimsiz
27 Eylül 2013 Cuma 18:26
Olaylara bak ya..
ortama uyan nickli ark.öyle konuşmuş da boş konuşmuş..Ben okulda hizmetli olan biriydim bu müdür denen kişi öyle birisi ki tanımayan etmeyen anca böyle konuşur işte..Ben sizi o kişinin biraz yapısından bahsediyim bu adam sırtını cemaate vermiş ve bunu kullanan birisi.Yani kantinci verdiği paranın fişini faturasını istese emin ol anda bileti kesilirdi onun.Sınavın geç başladığını bir öğrenci şikayet etse emin ol oda o sınavdan sorgusuz sualsiz gönderilirdi..Bu adam zorba lıkla işini götüren biri
195.174.117.163
ortama uyarken kimine batan
27 Eylül 2013 Cuma 18:25
dokundu
ARASAT yazdıklarımda yanlış varsa düzelt sende dahil olmak üzere o şikayet edenlerin hiçbirisi ismini verememiş ya ondan ortama uyan dedim.Yoksa ne yücel beyi nede bahsi geçen müdürü tanırım.Kimsenin ne yanındayım ne karşısında sadece hak varsa burada aranmaz. Konyamızın başka sorunu mu yok.
85.96.204.169
TOYOTA
27 Eylül 2013 Cuma 14:56
yaris
beğenildi

beğen


Gerçekten büyük olmayan "büyük adamlar" çevrelerini küçük adamlarla doldururlar. » ve batmaları muktedir olur.Steve REICH
78.187.169.247
İzzet
27 Eylül 2013 Cuma 14:43
Değer
Bazılarının derdi “DEĞER”dir. Onlar değerlerine fiyat biçtirmezler. Şahsiyetleri, kimlikleri, kutsalları vardır. Her şey satılık değildir.
"İzzet ve şeref Allah katındadır." Başka yerde arayanlara yazık !
78.187.169.247
Sedat
27 Eylül 2013 Cuma 14:37
bekle ve gör
Bürokrasinin sevdiği tipler genelde “vasat”, “düz” ve iddiasız tiplerdir. Bu ölçüye uymayanlar, “sorunlu tip” kategorisine sokulup icabına bakılır.
78.187.169.247
selman lekesiz
27 Eylül 2013 Cuma 14:36
kibar blr şekilde tekrar yazıyorum
spor salonu kiralamasından, kantinden. öğretmene izin vermede. sınavlarda sorular her yerde olmasından, devamsız silmede keyfiyet olmasından, cemaat-tan olanlar olmayanlar, okula Öğrenciye ve öğretmen mesleğini ayaklar altına almada ve yapılan haksızlıklarda, okuldan pis kokular devam ediyor. lütfen biz Öğretmenlere sorsun. müfettişler alt tabakaya insinler
88.252.243.251
ARASAT
27 Eylül 2013 Cuma 14:30
UYARI
Ortama Uyan arkadaş, başlığını beğendim. Tam ortama uyan birisi olduğun belli. yakında.....
78.187.169.247
ortama uyan
26 Eylül 2013 Perşembe 17:56
Hicap Duyulası
şikayette bulundunuz mu, 14:00 de başlaması gereken sınav 45 dakika geç başlayınca rahatsız olan belli ki geçenlerin hakkı ile geçmediğini ve hakkı ile kaldığını savunan değerli öğrenci arkadaşlar siz bir ggirişimde bulundunuz mu? Hepiniz Yücel Kemendi bey köşesinde yazar nasılsa oradan yüklenirizmi dediniz.Kantinci 1500 Tl vermiş makbuz kesilmemiş. Ne yaptı nerede nasıl aradı hakkını. Bırakın arkadaşlar herkes burada yazdığının arkasında dursa cesur olsa Yücel Kemendi bey'e zaten gerek kalmaz.
85.96.204.169
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim