• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Konya 15 °C
  • Erdoğan: Nerede bize yönelik taciz varsa ansızın vurabiliriz
  • Destici, yeniden BBP Genel Başkanlığına seçildi
  • Tarih Yazan Lider: Aliya İzetbegoviç
  • Erdoğan: Nerede bize yönelik taciz varsa ansızın vurabiliriz
  • Destici, yeniden BBP Genel Başkanlığına seçildi
  • Tarih Yazan Lider: Aliya İzetbegoviç

Vatandaşın gözünden Konya sorunları

Sami Gediz

Sorunlar, sorunlar, sorunlar... Bitmek tükenmek bitmeyen, hayatımızı zorlaştıran, sinirimizi bozan, bizleri rahatsız eden o kadar çok sorun var ki, hepsini yazsam sayfalar yetmez. Bu yazımın ardından Emniyete, Belediyeye ve diğer birçok kuruma iş çıkacak. Umarım herkes üzerine düşen görevi yerine getirir.

Geçtiğimiz gün, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden “Yarına ne yazsam? Varmı çevrenizde büyük problem olarak gördüğünüz?” diye sordum. Dostlarımız arkadaşlarımız çevresinde gördüğü problemleri aktardılar. Hepsi ayrı ayrı ele alınacak konular.

Yazılan yorumları bu yazımda sadece başlık olarak vereceğim. İlerleyen günlerde ise bütün konuları tek tek ele alıp, detaylı haber ve yazılarla yine gündemde tutacağız. Burada amacımız, şehrimizin sorunlarını yetkililere bildirip bir köprü, bir kamuoyu görevini yerine getirmek. Sorunları sırayla dile getirelim.

İsmail Nükte, Kampüsten başlayan trafik yoğunluğu ve ağır vasıtaların şehir içine girmesinin verdiği rahatsızlığı bizlerle paylaşmış. Kampüsten Konya’ya giren ağır vasıtalar Konya Çimento’nun ordaki yolu kullanıp Adana yoluna çıkmak yerine Konya Ticaret Borsasının önündeki yolu tercih etmesi de bu yoğunluğun başlıca sebeplerinden.

İlker Yıldırımer ise Havzan mahallesindeki bir trafik problemini dile getirmiş. “Havzan mahallesi Yüksel et mangala yemeğe gelenler arabalarını kaldırıma park ediyor. Ara sokaktan çıkan araçlar yoldaki aracı göremiyor ve oradaki kavşağa trafik ışıkları olursa seviniriz”

Osman Vasfi Dikilitaş, Medaş’ın devamlı problemli olduğunu ima eden bir paylaşımla gönderme yapmış.

Zeki Cihan Baykan, ‘Bayan sürücülerin direksiyon derslerine bir düzenleme gelmeli’ diyerek trafikte bayanlardan yana problemler yaşadığını dile getirmiş. Bu konuya bayanlardan da tepki gelebilir. Bunu kabul eden bayanlarda çıkıyor tabi ki.

Ömer Sunar ise Mengüç caddesini ele almış. Mengüç caddesinin yalnızlığını yaz kardeşim diye başlayan cümleleri şöyle devam ediyor; “Tur otobüslerinin park alanında değil halen türbenin tam önünde durması yüzünden belediyenin emeklerinin karşılığını alamamasını yaz. Esnafın hayalet şehrin sokağında yalnız kalışını yaz” diyerek önemli bir sorunu dile getirmiş.

Tramvayların sorunları da vatandaşımızın gündeminde. “Tramvayları yaz Sami her hafta bozulur bakım yaparlar tramvaylar çalışmaz, yeni gelmedimi bunlar neyin bakımı. Hiç olmadı raydan çıkarlar” diyerek tramvayların bakımlarını eleştirmiş.

Veysel Demir ise Maliye önündeki araç parklarına gönderme yaparak, “Maliye önüne araçların park etmelerinden dolayı kazalara sebeb olması” sorununu gündeme getirmemi istemiş.

Yasin Karakuş, İslam Turizm Başkenti seçilmemiz sonrası “İçkili otellerde islam başkenti konaklaması?” diyerek farklı bir konuya değinmiş. Önemli olan otellerde alkol olsa bile ön plana çıkarmaması diye düşünüyorum.

Hatice Bozok Küçükhemek ise kadınlar gününün bir farklılığı olmadığını ima ederek, “Kadınlar Günü kadınlara ne getirdi tipik bir anneler günüydü” sözleriyle ifade etmiş. Kadınlar gününde ne beklediğini açıkçası merak ettim.

Fatih Tuzcu önemli bir konuya değinmiş. Aynı Endüstri binası gibi atıl duran ve değerlendirilmeyen eski Bağkur binası ile ilgili, “Bağkur binası var nalçacıda. O koskoca bina bomboş. Neden boş. Neyi bekliyor?” diyerek güzel bir konuyu ön plana çıkarmış. Bu konuyla da ilgilenip genişleteceğiz.

Ramazan Tosun trafik problemine atıfta bulunmuş. “Konya'nın trafik sorunu aladdin her yer kördüğüm mimar Muzaffer caddesi ters yön. Kendi dükkanımızın önüne araba koyamıyoruz. Konya'yı trafikte felç ettiler” diyerek bölgenin sorununu dile getirmiş.

Mehmet Akif Kaya ise koyu bir Fenerbahçe taraftarı olarak gündemin Fenerbahçe’nin galibiyetleri olması gerektiğini belirtmiş.

Bülent Yıldız, esnafın hali perişan diyerek, son günlerde piyasalarda oluşan durgunluğu ve sessizliği de bir esnaf olarak dile getirmiş.

Serdar Ömür Feslioğlu, köpeklerden dert yanarak, “Nene Hatun ve Yazır mahallesinde ve tüm sokaklardaki başıboş köpekler yazık hayvanlar hem aç hemde ister istemez saldırganlar bilgin olsun” demiş. Bu konuyu daha önce de gündeme getirmiştik. Başıboş köpeklere acilen çözüm bulunmalı.

Handan Sayıcı’nın ise bazı temennileri olmuş, “Üniversite diploma notuna göre yerleştirme olsun, Suriyeliler avrupaya gitsin gibi. Apartman yöneticilerini kim denetliyor? Diye sormuş. Apartman yöneticisini bildiğim kadarı ile apartman sakinleri denetler.

Hasan Gediz ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 çocuk sözlerine atıfta bulunarak, “Tayyip reis 3 çocuk dedi yaptık 3 çocuklu ailelere maaş bağlansın” diyerek hükümete seslenmiş.

Mengüç caddesi ve çevresinde anlaşılan problem çok fazla. O bölgeyle özel ilgilenip sorunları yerinde incelemek gerekiyor. O bölgede bulunan  esnaflarımız bu konudan muzdarip olduklarını dile getiriyor. Günlük 300-400 arası turistin gezdiği bu bölgede birçok pislik diz boyuymuş. Fuhuş, esrar, hap gibi birçok olumsuzluğun bu noktada olduğunu esnaf bizzat dile getiriyor. Mengüç caddesinde turistleri rahatsız eden çocuklara da bir an önce önlem alınması gerekiyor.

Çağrıhan Bozkurt Yıldırım ise en önemli problemin uyuşturucu olduğuna dikkat çekmiş. “Kendi çocukları mutlu olsun diyerek başkalarının çocuklarını tehlikeye atan uyuşturucu tacirleri ve bitmeyen uyuşturucu ticaretini dile getirmek şart .. Uyuşturucu sebebiyle doğal olarak fuhuş ve hırsızlık piyasası canlanıyor. Maddi talepler üst düzeye çıktığı için acımaksızın cinayetler işleniyor. Ülkemizin en büyük sorunu UYUŞTURUCU bu çözüldüğü taktirde hırsızlık fuhuş cinayet bir çok olay azalacaktır” diyerek önemli bir problemi gündeme getirmiş.

Oktay Sahman ise kadınlar pazarı bölgesinde bazı kasaplardaki et fiyatlarından dolayı şüphe duyduğunu dile getirmiş. “Sami Bey sorun net buyrun kadınlar Pazarı civarındaki bazı kasaplarda 10 liraya satılan %100 et neyin nesi buyrun sağlık bakanlığı şikâyetleri neden es geçiyor. İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu ve kasaplar neden çok para kazanayım diye et diye yağın içine tavuk ciğeri karıştırıp çekiyorlar. Sami Bey insan sağlığı neden bu kadar ucuz bence bunu yazın yada 16 günde yetişen ve kesilen tavuklar Konya için bir bakın önünüze kaç firma gelecek lütfen” diyerek farklı bir sorunu gündeme getirmiş.

Mücahit Navruz, “Bosna hersek mahallesi-Kampüs arası belediye otobüsü seferleri” konusuna değinmemizi istemiş.

İsmail Ünver, yerli otomobil konusuna değinmemizi, bu konunun şehrimiz için önemli olduğunu ifade etmiş.

Murat Eyiuslu, Karatay sanayi temizliği noktasında problem yaşadıklarını ve temizlik sorununa yetkililerin çözüm bulmasını istemiş.

Ertuğrul Gazi İyioldu ise sosyal sorumluluk adına çalışan Hayra Koşanlar grubu ile ilgili bir çalışma yapmamızı rica etmiş. Önümüzdeki günlerde bu güzel grupla ilgili çalışma yapacağız.

Fatma Derin yine trafik problemini gündeme getirmiş. Dar yollarda, yol kenarına park eden araçların trafiği zorladığını ifade etmiş.

Nejla Kaya, hayvan barınaklarını gündemimize almamızı istemiş. Barınaklar ve sokak hayvanları noktasında da tekrar bir çalışma yapmayı düşünüyoruz.

Muhammed Işık, “Meram Belediyesi Kentsel Dönüşüm mevzusunu yaz. Konu meclise taşındı” demiş. Kentsel dönüşümle ilgili hem olumlu hemde olumsuz noktalarda bir çalışma yapacağız.

Erol Erdoğan, Konbeltaş otopark ücretleri konusunda sitemlerini bildirmiş. “Otopark ücretleri..resmen 3 saatten sonra arabaya ortak oluyorlar buyuk soygun var!!” diyerek konuyu gündeme taşımamızı istemiş.

Rafet Çelik’te Konbeltaş ile ilgili çok konuşulacak bir iddia ortaya atmış. “Konbeltaşı ve yolsuzluğunu yaz muhasebecisi 2 trilyon götürdüğü söyleniyor” demiş. Bu iddianın doğruluğunu ispatlamak gerekir. Yoksa havada kalır diye düşünüyorum.

Hasan Yaz ise zirai yatırımlarla ilgili önemli bir konuyu yazmış. “Zirai yatırımların eksikliği Mısır kurutma tesisleri, meyve sebze paketleme yetersizliği, meyve kurutma tesisi bunlar bizim pazar gücümüzü kazanamamızın sebebi” diyerek acilen yatırımların gelmesi gerektiğini ifade etmiş.

İsmail Uğurlu, Musalla mezarlığında bir sorunu dile getirdi. Musalla Mezarlığı çeşmelerinin Aralık ayından bu yana kesik olduğunu, su doldurmak için uzun bir yol gittiklerini, bir an önce çeşmelerin açılmasını istediklerini ifade etti.

Konya sorunları ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade eden, sorunları bizzat benimle paylaşan herkese teşekkürler. Bu konuları zamanla irdeleyip değerlendirmeye devam edeceğiz. Şimdilik sadece başlıkları ele alarak konuları yetkililere başlıklar halinde iletmek istedim. Umarım bu sorunların hepsine çözüm bulunur. Daha güzel bir Konya için el ele çalışmaya devam...

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gonyalı
11 Mart 2016 Cuma 12:25
12:25
memleket.com.tr internet sitesinde çok uzun metinler, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı ve kanıtlanmamış iddialar içeren, büyük harflerle yazılmış ve site dışına link veren yorumlar onaylanmamaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz....
46.197.167.120
GONYALI
11 Mart 2016 Cuma 02:23
02:23
sayin sami gediz, bey, bence konya,nin en büyük sorunu, suriyelilerle esit muamele görmüyoruz, bilhassa emniyet nazarinda, asayis ve ya trafik kazasi konusunda suriyeli karismissa hakli,da olsaniz haksiz muamelesi görüyorsunuz, bir konyali olarak suriyelilere verilen, dövme küfür. hakaret, hirsizlik gasp, kasten arabaya vurma özgürlügünü bizlerede versinler,kisaca suriyelilere verilen hakkin bizede verilmesi lazim saygilarimla
178.165.129.148
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim