• BIST 79.040
 • Altın 125,601
 • Dolar 3,0834
 • Euro 3,3528
 • Konya 18 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Varlığımızı Rabbimize satmak…..

Mehmet Kanmaz

Bizim olanların gerçek sahibi bizden verdiklerini ona satmamızı istiyor, kendi malımız gibi, zaten kendisi “güya” diyor yani siz öyle sanın kendi mülkünüz ve nefsiniz sanın. “hem güya o emanet malınızdır” bir cümle ama , o bile bir dipsiz deniz. Onu her okuduğumda mahcubiyetimden, utanmazlığımdan utanırım. 

Niyazi Mısri hazretleri;
Bir ticaret yapamadım nakdi ömür oldu heba
Yola geldim lakin göçmüş cümle kervan bihaber

Malında kalite olsaydı müşteriler yanına gelirdi, ama kalite olmayınca “yerler sağır gökler sağır işin yoksa durma bağır.” Hazreti Osman malını satacaktır etrafına yığılır tüccarlar, satış yüzde elliye kadar gelir, daha da yukarı tırmanacak görüntüsü vardır. “Hazreti Osman daha çok veren var“ demiş. "Nasıl yüzde elliden fazla fiyat veren mi varmış” derler. "Evet" der haya ve sukünet abidesi. Tüccarlar mebhut bakarlar yüzüne. “Söyle ya Osman kim?“ O kemali edeple “Allah" der. bütün malını Allah yoluna verir.

Çocukluğumuzda sokakta oynarken “yağ satarım bal satarım, ustam ölmüş ben satarım” derdik, şimdi babamız öldü biz satıyoruz. Acaba babamız malını ne oranda satmıştı, mal sahibi malı karşısında ne demişti. Hepsi bir saate sığar kalitesi tartışılır bir namaz ile satmış olmanın  gururunu  mu hissedeceğiz. On dakikada namazı kılıp çıkarız, bir acele ile. "Bu namaz beni nasıl kurtarsın diye şüpheye düşerim.” 
Ahirette mahcub değil rezil olacağımı düşünürüm,                                                                     Allah’ım bizi huzurunda rezil etme, bize merhamet et Allah’ım.  

Nefis ve malını Cenab-ı Hakka satmak ona abd olmak, asker olmak. Öyle satarsın ki kul gibi, daha ötesi bir asker gibi. Savaşta canını satan Allah yoluna, nice kahramanlar kendilerini koca bedenlerini Allah’a satmışlar,

Ne kadar karlı bir ticaret.Risale-i nurdaki Sözler eserinde, Altıncı Sözde sıfatlar o kadar derinlikli ki, ne kadar karlı. Nasıl açalım bu cümleyi, yine Altıncı sözde “yüksek ücretleri“ satıştan elde edilen kar ve ücret. Bunların ne olduğunu anlatamam. Ahirette yüksek ücretleri göreceğiz. Ne kadar karlıyı da orada anlayacağız. ”Ne kadar şerefli bir rütbe.“ Hani askerlerin göğüslerinde kalabalık rütbe belirleyen cisimler vardır Ya Bediüzzaman’ın rütbeleri? Allah’ım akla zarar. Ahirette insanların mallarını Allah’a satmalarından ötürü aldıkları rütbeler ziyarete mi açılacak senin rütbelerin ne olur düşündün mü?

Malımızı ve evladımızı ne kadar seviyoruz, işte o kadar o kadar  o kadar o kadar.  Allah yoluna satmazsan zayi olup kaybolacak. Hissetmeye çalışıyorum, işte o kadar. Meftun olduğumuz, gençlik ve hayat. .

Paranın sesine koşar
Suyun sesine koşar
Hele kokusu burnuna gelen yemeğin peşine koşar
Cinsellik dersen o başka mesele
Güzellik o daha ayrı bir  koşma vesilesi
Basit şeylere koşar koşar bir yerde düşer. Günde otuz kere Allahu ekber diyen bir sese koşmak. Ağır ağır camiye giden ihtiyarlar var, “Resullulahın mirası dağıtılıyor“ derler camiide. Koşarlar. Bakarlar miras yok, miras orda kalmak ibadet ve taat ve okumaktır, donar kalır koşanlar. Camiye koşmanın yerine namaz bir an önce bitsin dışarı koşalım telaşı var.

Nefis ve hevaya perestiş etmek, bunu nasıl hazmedeyim. Bunun tapınmak mı değil mi nasıl onun makul olan yönü ile tapınmak olan yönünü birbirinden ayırayım. Bizim mahkememiz ve kararı Allah’a kalmış. Onun lütfu ile affedilirsek olur yoksa, nasıl efalimizi müstakim hatta tutacağız.

Saadeti ebediye esasatını hayat-ı uhreviye levazımatını tedarik etmek için verilen akıl kalp göz ve dil gibi hediyeyi rahmaniyeyi cehennem kapılarını sana açacak çirkin bir surete çevirmektir. Demek göz ya cennetin ya da cehennemin kapısını açıyor, dikkat et gözüne hey adam. Kalp yine ya cehennem kapısını açar, ya da cennetin, dil ya cennetin kapısı açar ya da cehennemin.  Akıl, kalp, göz ve dil ahirette lazım olay şeyleri tedarik ediyor. Nasıl anlayayım nasıl yaşayayım hani. Akıl, kalp, göz ve dil bu dört şey ve benzerleri bunları yerinde kullanmak ne kadar zor bir şey. 

Bu yüzden Yunus;
"Cehennem dediğin ateşi yoktur
Herkes ateşini kendi götürür" demiş. Yani akıl kalp göz ve dil ateş taşıyan şeyler mi yani.

Altıncı söz bitmez, insanı cennete  taşıyan bir burak gibi Altıncı söz. Atı eğerleyen ve bize sunan Üstada hayran. Bize onu yaşamayı nasib et.

Bizi sahtelikten koru Allah’ım.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Gulay küçükoglu
26 Mart 2016 Cumartesi 21:38
21:38
Yazılarınız dan ziyadesi ile istifade ediyoruz allah razı olsun
46.197.168.54
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim