• BIST 83.067
  • Altın 146,627
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya 1 °C
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Hakan Şükür'ün istifa mektubunu bakın kim yazmış!
  • FETÖ'nün yeni rüyası! Bu kez iyice uçtular
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Hakan Şükür'ün istifa mektubunu bakın kim yazmış!
  • FETÖ'nün yeni rüyası! Bu kez iyice uçtular

Vakıflar Yasası Hayırlı Olsun!

Ufuk Karadavut

TBMM Genel Kurulunda, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 9 maddesinin bir kez daha görüşülmesi için Meclise iade ettiği Vakıflar Kanunu kabul edildi. Vakıflar yasası ülkemize neler getirecek ve neler götürecek noktasında ciddi tartışmalar yapılmakta. Ama anlaşılan o ki, zararı daha çok olacak. Bunda en önemli etken, vakıfların mal edinebilmeleridir. Vakıflar, izin almadan mal edinebilecek, malları üzerinde her türlü tasarrufta bulunabilecek. Mülhak, cemaat, esnaf ve yeni vakıflara başlangıçta özgülenen mal ve haklar, vakıf yönetiminin başvurusu üzerine, haklı kılan sebepler varsa denetim makamının görüşü alınarak mahkeme kararıyla, sonradan edindikleri mal ve hakları ise bağımsız uzman kuruluşlarınca düzenlenecek rapora dayalı olarak vakıf yetkili organları kanalıyla daha yararlı olanlarıyla değiştirebilecek ve paraya çevrilebilecek. Cemaat vakıflarına ait, kısmen veya tamamen hayrat olarak kullanılmayan taşınmazlar, vakıf yönetiminin talebi durumunda Meclis kararıyla aynı cemaate ait başka bir vakfa tahsis edilebilecek veya vakıf akarına dönüştürülebilecek.

 

Vakıflar, vakıf senedinde yer almak kaydıyla, amaç ve faaliyetleri doğrultusunda, uluslararası faaliyet ve işbirliğinde bulunabilecek, yurtdışında şube ve temsilcilik açabilecek, üst kuruluş kurabilecek ve yurtdışında kurulan kuruluşlara üye olabilecek. Vakıflar, yurtiçi ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlardan, ayni ve nakdi bağış ve yardım alabilecek, yurtiçi veya yurtdışındaki benzer amaçlı vakıf ve derneklere ayni ve nakdi bağış ve yardımda bulunabilecek. Ancak yurtdışı nakdi yardımlar, banka aracılığıyla alınabilecek. Bunun dışında; Vakıflar; amacını gerçekleştirmeye yardımcı olmak ve vakfa gelir temin etmek amacıyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne bilgi vermek şartıyla iktisadi işletme ve şirket kurabilecek, kurulmuş şirkete ortak olabilecek. Şirketler dahil iktisadi işletmelerden elde edilen gelirler, vakfın amacından başka bir amaca tahsis edilemeyecek. Kurucularının çoğunluğu yabancı uyruklu olan vakıfların kurduğu yahut paylarının yarıdan fazlasının bu nevi vakıfların sahip olduğu şirketlerin mal edinmeleri hakkında, aynı vakıfların mal edilmelerini düzenleyen hükümler uygulanacak.

 

Yasa kapsamında birde Vakıflar meclisi adı altında bir oluşuma gidiliyor. Vakıflar Meclisi, Vakıflar Genel Müdürlüğünün en üst seviyedeki karar organı olarak görev yapacak. Vakıflar Meclisi, Vakıflar Genel Müdürü, 3 genel müdür yardımcısı ve 1. hukuk müşaviri olmak üzere 5; vakıf konusunda bilgi ve deneyim sahibi yükseköğretim mezunları arasında Başbakanın teklifi üzerine ortak kararnameyle atanacak 5 üye ile yeni vakıflarca seçilecek 3; mülhak ve cemaat vakıflarınca seçilecek 1'er üye olmak üzere toplam 15 üyeden oluşacak.

 

Vakıflar yasası üzerinde muhalefet ciddi anlamda tepki gösteriyor. CHP şimdiden Anayasa Mahkemesine gideceğini açıkladı. Muhtemelen MHP de buna destek verecek. Çünkü yapılan açıklamalarda bu yasanın çok büyük sıkıntı yaratacağı ifade edilmektedir. Öyle bir hal aldı ki şu söylenenler eğer doğruysa bu yasa çok vahim olacaktır. Bazı uzmanlar bu konuda şu soruları bizlere soruyor ve düşünmemizi istiyorlar;

 

1) Bir gün babanızdan kalan evinizin bahçesinde otururken kapıdan içeriye yanlarında avukat ve polis alarak gelseler ve buranın aslında iki yüz sene önce bir papazın vakfına ait olduğunu, bu sebeple Avrupa Birliği yasalarına göre oturduğunuz evi ona vermek zorunda olduğunuzu söylerse siz ne yapacaksınız. Daha da önemlisi polis zoruyla sizi yıllardır oturduğunuz evden atarsalar ne yapacaksınız?.

 

2) İddiaya göre yapılmasını Rockefeller Vakfı, Dünya Kiliseler Birliği ve Avrupa Birliği istedi diye meclisten çıkarılan Vakıflar yasası, Osmanlı Devleti zamanında kurulan azınlık cemaat vakıflarının bütün mallarını geri alma hakkı verilecek. Bu durumda ne yapacaksınız?

 

3)Türkiye’de Osmanlı Devleti zamanında kurulmuş 46 510 azınlık cemaat vakfının toprak ve mülkü varmış. Yasa ile bu vakıflara mallarını geri istemenin yanı sıra ekonomik ve siyasi güç elde edecekleri biçimde yeni haklar ve ayrıcalıklar tanınacaktır. Böylece ülke toprakları hiç bir mücadeleye gerek kalmadan kaybedilecektir.

 

4) Yasa daha önce reddedilirken en önemli dayanak noktalarından birisi Lozan anlaşmasına aykırı olmasıydı. O günden bu yana ülkede neler değişti yada farkında olmadan Lozan anlaşması mı değişti de yasa bugün kabul ediliyor?.

 

 Bunların devamı daha var. Ama ben can alıcı olarak düşündüklerimi aldım. Gerçekten önemli konular. Üzerinde ciddiyetle düşünülmesi gerekiyor. Eğer gerçekten durum bu kadar ciddi ise yarın çok kötü gelişmeler yaşanabilir.

           

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
nuri ünal
01 Mart 2008 Cumartesi 12:09
Dikkat Çekici
ABD ve AB'nin olmazsa olmaz şartlarından biri olan vakıflar yasası maalesef kabul edildi. Sırada 301. madde var. Bu çevrelerin ısrarcı olmaları Türk Milletinin hayrına olamaz. Allah Türk Devletinin ve Milletinin yardımcısı olsun. Başarılar.
88.247.4.43
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim