• BIST 79.834
  • Altın 125,910
  • Dolar 3,0869
  • Euro 3,3581
  • Konya 12 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Üniversitelerimiz Ne Yapıyor?

İsmet Emre

Günümüzde en sık sorulması  ve yanıtı bulunamadığında rahatsız olunması gereken soru şu: Ne yapmalı, nasıl yapmalı, nereden başlanmalı?.. Bu, içinde yaşadığımız dünyanın bütün meseleleri karşısında düşünen, sorgulayan aydınımızın günlük ibadetler gibi iç dünyasına biteviye sorması gereken soruların nirengi noktasıdır. Bunun dışındaki bütün sorular talidir ve konjonktüre, bağlama göre değişkenlik gösterebilir.

Yaklaşık iki asırdır coğrafyalarımız, kültürlerimiz, medeniyetimiz ve bilincimiz işgal altında. İki yüz yıldır bu işgali sürdürmenin neredeyse bütün fiziksel koşullarını oluşturma adına Batı aydınları metin neşirleri yapıyor, teoriler üretiyor, dünyayı dönüştürmenin ama kendilerine göre dönüştürmenin pratik zeminlerini arıyor, üniversiteleri ha bire böylesi faaliyetlerin laboratuvarı olarak kullanıyor. Doğu gibi Batı da tek değil. Uzak Batı Amerika, Orta Batı kıta Avrupası, Kuzey Batı Ada Avrupası ve onlar kadar etkili değil ama oraya tek tük lojistik taşıyan Balkanlar Yakın Avrupa’dan oluşan bu kendi içinde eklektik, dışarıya karşı bütünlüklü dünya, geriye kalan coğrafyayı yönetmenin hesaplarını yapıyor, buna yönelik sadece siyasal değil, bilimsel, kültürel ve her türden sosyal faaliyetin aktörü olarak minör kıpırdanışları majör metinlere dönüştürüp elindeki cetvelle nasıl fiziki coğrafyayı oluşturuyorsa, zihniyle ve kalemiyle de bilinçlerin haritasını çıkarıyor, sınırlarını çiziyor, siliyor, tekrar yazıyor. Bütün dünya seyirci. Bulunduğu yerden yazılan senaryonun geriye kalan kısmını merakla bekliyor. Ama sadece bunu yapıyor: İzliyor, merak ediyor, bekliyor. Bütün bu eylemsilikler, yapılmış olana bakmanın bir adım ötesine taşmıyor. Aslında Batı dünya görüşünün somut simgesi ekrandır. Sanki Batılı bütün sistematiklerin, dünya görüşlerinin ve oradan çıkıp dünyaya hareket eden düşünce akışının somut göstergesidir ekran. Bu haliyle Batı yayılmacılığının da bilinç dönüştürücülüğünün ve zihinsel devriminin de gerisinde ekran var. Radyo, sinema, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu ekranları yalnızca Batı düşüncesinin somut imgeleri olarak gözümüzün önünde durmuyor aynı zamanda ona ait göndergeleri, imgeleri de durup dinlenmeden bilincimizin art alanına atıyor. Her dakika, her saniye, bu aygıtlardan biri bedenimizden içeri girip olması gerekene özgü şifreleri bilinç kapımıza bırakıyor, alınmayı bekliyor. Biz de sanki hiçbir şey yokmuş gibi, ahval bundan ibaret değilmiş gibi bilinç kapımıza bırakılan ve yapmamız istenen şifreyi alıp özenle ezberliyor ve hipnoz edilmişçesine ona mutlak bağlılık methiyeleri diziyoruz.

1605’te I. Napolyon’un Ortadoğu ve Asya’yı nasıl dize getireceklerine dair yaptığı açıklamalardan bu yana Batı stratejisi milim şaşmadı. Aslında kendilerini de aşarak belki onların beklemediği bir noktaya ulaştı ve bu vakitten sonra kontrolden çıkmış araba misali nasıl durduracaklarını onlar da bilmiyor. Dünya mirasının tamamını otobüsüne atıp kaçırmaya çalışan şoför, hız tutkusundan yoldan çıkmak üzere ve kaçırdıkları, çalıp çırptıkları bu hız tuzağının kurbanı olurken kendileri de her an bu kazanın mürtedi haline gelebilirler. Bunu fark eden sınırlı sayıdaki aydının çığlığında böylesi bir yok oluş emaresi de var. Özü itibariyle, sadece seyretmek ve söyleneni yapmakla yetinen yolcu konumundaki Doğu dünyası şoföre haddini bildirmekten çok uzak; arada bir sataşma kabilinden yine Batılı aydınlar sesini yükseltiyorlar. Belki de insanlık tarihini bekleyen en büyük badirelerden birini yaşamak üzereyiz ve artık kazayı önleyecek tedbirler yolculardan da gelmeli. Henüz şoförü oradan kaldırıp yerine oturma vakti değil, belki bunun da vakti gelecektir ve bu vakit araba sürmeyi ondan iyi bilmenin vaktidir. Ama en azından üniversiteler başta olmak üzere Batı dışı memleketlerde yaşayan büyük kültürlerin, medeniyetlerin varisi aydınlar ciddi bir hazırlık içine giremezler mi? Bunun vakti gelmedi mi? O soruyu yüz küsur yıldır soruyoruz: Ne yapmalı, nasıl yapmalı, nerden başlamalı diyoruz köşe bucak. Bu soruların yanıtlarının derlenip toparlanma, cevaplarının sistematik hale getirilerek belli bir analitikle depolardan çıkarılma ve buradan hareketle bir yol haritası çizme vakti gelmedi mi? Başta Türk aydını olmak üzere, dünya Müslümanlarının on bin yıllık tarihi bir tarafa bırakıp son yirmi dört saate göre plan yapma devri geçmedi mi, geçmemeli mi? Üniversitelerimiz ne yapıyor? İçinde yaşadıkları dünyanın tekeri patlamışken, kendi ön koltuklarına iliştirilmiş güvenlik camlarının onları koruyacağını mı sanıyorlar? Yanılıyorlar. Yanılıyorlar. Yanılıyorlar.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim