• BIST 110.456
  • Altın 277,673
  • Dolar 5,8424
  • Euro 6,5094
  • Konya 4 °C
  • NATO’nun yeni meşruiyet kaynağı Çin mi?
  • Kantinlerde sağlıklı gıdaların çocukları cezbedecek şekilde sunulması önerisi
  • ABD'nin Afganistan'da yaşadığı hezimetin belgeleri ortaya çıktı
  • NATO’nun yeni meşruiyet kaynağı Çin mi?
  • Kantinlerde sağlıklı gıdaların çocukları cezbedecek şekilde sunulması önerisi
  • ABD'nin Afganistan'da yaşadığı hezimetin belgeleri ortaya çıktı

uluslararasiiyilikodulleri.com

Serpil Yalçınkaya

image002-078.jpg

Can dostum heyecanla aramıştı o gün. Site adresini verdi ve “Muhakkak bak buraya. Neden bunca yıldır haberimiz yok ki bu durumdan. Böylesine güzel insanlar var, böylesine güzel işler yapılıyor ve bu insanlardan kimileri ödüllendirilerek onore ediliyor ama biz duymuyoruz.” diyordu telefonun diğer ucunda. İşin peşini bırakmayan benim melek dostum duramamış Diyanet İşleri Başkanlığı’nı arayarak bu iyilik timsali insanların hikâyeleri için bir kitap bastırılıp bastırılmadığını sormuş ve “Evet kitap bastırıldı ama satışı yok; isterseniz size bir adet hediye olarak gönderelim.” denilmiş. Ama arkadaşım duramamış ve “Ben sırf kendim için değil, bu güzel hasletlerin tüm ülkede duyulması adına satışa sunulmasını rica ediyorum.” demiş.

Konuşmamız sırasında ben de önümdeki bilgisayardan siteye hemen giriş yaptım ve gerçekten farklı bir dünyanın kapıları aralandı sanki o an.

2015 yılından beridir veriliyormuş iyilik ödülleri. Yerli-yabancı insanlardan o kadar farklı öyküler, iyilik adına yüklenilmiş misyonlar ve yaşamlar var ki… İnsan hayretler içinde kalıyor.

“İYİLİK MEDENİYETİ

İyilik şahsiyetli ve karakterli insanların elinde yükselmiş ve bir temsile kavuşmuştur.

İyilik yüksek karakterli şahsiyetler tarafından temsil edildiği müddetçe İnsanlıkta medeniyet, ahlâkta medeniyet, ilimde medeniyet, içtimai ve iktisadi hayatta medeniyet, mimaride, edebiyatta müstesna bir medeniyet meydana gelmiştir

İslam Medeniyeti insanlığa asla mazi olmayacak çok özel hatıralar armağan etmiştir. Bu hatıralar mahzun gönüllere huzur, hasta ve yorgun kalplere teselli bahşetmiştir.

 ULUSLARARASI İYİLİK ÖDÜLLERİ

İyilik için yaşamayı, varoluş sebebi olarak görüyor ve dünyayı iyiliğin değiştireceğine inanıyoruz.

İyiliğin paylaştıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın, anlatmanın, aktarmanın birçok insanı iyilik yapmaya teşvik edeceği düşüncesinden hareketle ülkemizde ve dünya genelindeki iyilik öncülerine ödül takdim etmek üzere Uluslararası İyilik Ödülleri Programı ihdas edilmiş ve her 13 Mart tarihinde ödül programı düzenlenmesini kararlaştırdık.

 

DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK

Her yıl verilen Uluslararası İyilik Ödülleri’nin, tüm dünyada merakla beklenen, kendini iyiliğe adamış kişi ve kurumların itibar ödülü niteliğinde olmasını hedefliyoruz.

 AMACIMIZ

– İslam vakıf medeniyetinin bugünün imkân ve dinamiklerine duyarlı bir anlayışla yeniden ihya ve inşası için farkındalık oluşturmak,

– İnsanlar, toplumlar ve ülkeler arasında bir iyilik zincirinin oluşmasına vesile olmak,

– Türkiye’nin ve dünyanın ücra köşelerinde adını ve hikâyesini hiç duymadığımız iyilikleri kamuoyu ile paylaşarak iyiliği yaymak ve rol model oluşturmak,

– Gelecek nesillerin barış içinde ve güvenli bir şekilde yaşaması için şimdiden önlem alarak iyiliğin yayılmasına katkı sağlamak,

– İnsanları herkes tarafından yapılabilir iyiliklerden haberdar ederek iyiliğe yöneltmek,

– Türkiye Diyanet Vakfı’nın faaliyetlerini ve markasını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak ve vakfın “iyilik” kavramı ile özdeşleşmesini sağlamak.

 PROJENİN BEKLENEN ÇIKTILARI

– Türkiye’nin yapmış olduğu insani yardım faaliyetlerinin iyilik medeniyetinin bir gereği olduğunu ortaya koyarak, ulusal ve uluslararası arenada gündem oluşturulması,

– Güzel ahlaklı, af ve merhametin asaletiyle yüksek bir irade ile hareket eden insanların görünür kılınması,

– İnsanların kusurlarını görmekten ziyade kötülüğe bile iyilikle karşılık veren bir fazilet medeniyetine sahip olduğumuza dikkat çekmek,

– Sahip olduğumuz ilim, fen ve benzeri imkânları dünyayı îmar ederek, insanlığın faydası için kullanılması gerektiğine dikkat çekmek,

– Paylaşmanın azaldığı dünyada, insanlığın derdiyle dertlenip ihtiyacı olanların ihtiyacını karşılamak, fedâkârlık ve ferâgat göstererek ve elindeki nimetleri, sevinçleri ve hüzünleri ihtiyacı olanlarla paylaşmanın faziletine dikkat çekmek,

– Gönülleri fethedecek, gönülden, kapsayıcı bir üslubun kullanılmasını sağlamak,

– İslam’ın kadını yalnız biyolojik bir varlık olarak görmediğini; kadını engin bir sevgiye, derin bir saygıya ve ömürlük bir teşekküre lâyık gördüğünü, sâliha bir kadının, aslında toplumun gerçek mimarı olduğunun anlaşılmasını sağlamak,

– Gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaların çevreyi, tabiatı ve mahlûkatı koruması gerektiğine vurgu yapmak,

– Savaşların, doğal afet ve yoksulluğun nice mazlumları ortaya çıkardığını ve sahip olduklarımızı paylaşmanın ne büyük bir şeref olduğunun altını çizmek,

– Bugün, sefaletin girdabında kıvranan yetim, yoksul ve biçarelere yeniden kurtuluş imkânı sağlamanın bir vicdan borcu olduğunu, beşeriyetin asıl ihtiyâcının, kendisi için arzu ettiğini muzdaripler için de arzu etme olduğunu ortaya koyarak, Merhametin, elimizde olanı, bizden daha mahrum olana ikram etmek olduğuna dikkat çekmek,

– Uluslararası ve yerel STK’lar üzerinden konuyla ilgili bilinçlendirme faaliyetleri yapılarak kamuyu bilgilendirmek ve toplumu iyiliğe yönlendiren çalışmalar ortaya koymak.

 

YAŞANMIŞ İYİLİK HİKÂYELERİ

– Yaşadığı toplumda ve Dünyada çığır açan,

– Bireyleri harekete geçiren, çevresine ilham veren,

– Farklı dil ve kültürlerde yaşayan insanları güzellikte bir araya getiren,

– Yaradan’ın hatırına tüm yaratılmışları koruyan ve kuşatan iyiliklerin konu olduğu yaşanmış hikâyeleri bu programla ödüllendirilmektedir.” deniliyor sitede.

Yaşanmış ve halen yaşanmakta olan o kadar özgün, o kadar şefkat-merhamet-umut içeren öyküler var ki ödül alanlar arasında. Hangi birinden bahsetsem bilemedim burada. En iyisi siz gelin uluslararasiiyilikodulleri.com sitesini bir an önce ziyaret edin ben de zaman zaman insana insanlığını- insan olmanın gereğini hatırlatan öyküleri bu köşeye taşıyayım vesselam. 

 “Dünyada iki tür insan vardır Serpil: İYİLER VE KÖTÜLER… Aslolan MİNNETİ OL(A)MAYACAK BİRİNE İYİLİK YAPMAK DEĞİL MİDİR? diyen; Kendisine her baktığımda bana (nezaketiyle, şefkatiyle, engin duyguları ve alçakgönüllülüğüyle)Allah’ı hatırlatan Can Dostum iyi ki varsın.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gonyalı
25 Mayıs 2019 Cumartesi 10:01
10:01
Selaminaleykim serpil apla. Çok güzel bir yazı. Yazılarını her hafta ilgiyle takip ediyorum. Apla şu mübarek ramazan ayında lütfen etlekmek ve pilav lopilerine ve başka başka lopilere tikkat edelim. Hadi selaminaleykim.
178.233.129.76
EMİNE ÜNAL
24 Mayıs 2019 Cuma 18:06
18:06
Merhabalar Serpil Hanım
Köşe yazınızı inanın büyük bir heyecanla okudum. Diyanet işlerinin bu güzel çalışmasını ben de çok olmadım öğreneli. Ders kitabı yapılıp okutulacak iyilik öyküleri var o İnternet adresinde. Sizin deyiminizle “ Yerli-yabancı insanlardan o kadar farklı öyküler, iyilik adına yüklenilmiş misyonlar ve yaşamlar var ki… İnsan hayretler içinde kalıyor.”.
Yazınız aracılığıyla bir kişiye dahi ilham verdi iseniz sizde iyilik sevenler kervanına katkıda bulunmuş oldunuz demektir.
“Dünyada iki tür insan vardır Serpil: İYİLER VE KÖTÜLER… Aslolan MİNNETİ OL(A)MAYACAK BİRİNE İYİLİK YAPMAK DEĞİL MİDİR? Diyen” Can Dostunuz da sizin varlığınızdan, hayatına olan katkınızdan dolayı mutlaka çok mutludur.
Dünyayı güzellik kurtaracak, tüm canlıları sevmekle başlayacak her şey… Sanal cebi olan kefenlerle dünyadan götürebileceğimiz servetlerden biri de tüm canlılara yaptığımız iyilikler olacak inşallah. Teşekkürler serpil Hanım çok teşekkürler.
85.96.222.244
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim