• BIST 97.324
 • Altın 279,058
 • Dolar 5,8425
 • Euro 6,5151
 • Konya 12 °C
 • Şevki Yılmaz: Kadının hukukunu Avrupa’da arayanlar ahmaktır!
 • Ahmet Hakan'dan Arınç'ın damadının tahliyesine tepki
 • Afrika ülkeleri Fransa’ya 500 milyar dolar ödemeye devam ediyor
 • Şevki Yılmaz: Kadının hukukunu Avrupa’da arayanlar ahmaktır!
 • Ahmet Hakan'dan Arınç'ın damadının tahliyesine tepki
 • Afrika ülkeleri Fransa’ya 500 milyar dolar ödemeye devam ediyor

Ulu Hatunlar

Zeki Oğuz

“Yolu Konya’dan Geçen

ULU HATUNLAR”

 

Son yıllarda şehrimizde bayan yazarların sayısı hayli arttı. Hayli de verimli çalışmalar yapıyorlar. Gazetelerde köşe yazıları yayınlanıyor. Ard arda kitapları çıkıyor. Ayrıca şehrimizde faaliyet gösteren yayınevleri de yerel yazarlara daha çok ağırlık vermeye başladılar. Yayın dünyamız adına sevindirici bir olay bu.

Bayan yazarlarımızdan biri de Nezahat Bekleyiciler. İki kitabını imzalayıp verdi. Her iki kitabı da Nüve Kültür Merkezi yayınlamış.

“Yolu Konya’dan Geçen Ulu Hatunlar” mart 2007 de, Ateşbaz-ı Veli ise aralık 2007 de yayınlanmış.

İlk kitapta Mümine Hatundan Fatma Hatuna,şehrimiz din ve kültür yaşamına  damgasını vurmuş,etkili olmuş otuz sekiz kadın anlatılıyor.

Bayan yazar arkadaşlarımızın bir sorunu var.En önemli sorun,ağdalı yazma düşkünlükleri.Bu yüzden yer yer okuru pes ettirebiliyorlar.Çalakalem ve yeterli araştırmaya dayanmadan yazdıkları için sık sık yanlışa düşebiliyorlar.En önemlisi ise Türkçe,diye bir dertleri yok.Arapçayı,Osmanlıcayı yeterince de bilmedikleri için çoğu kelimeleri yanlış yerde kullanıyorlar.

Nezahat Hanım da kurtulamıyor yabancı kelime düşkünlüğünden.Güzelim Türkçe’mizde hepsinin karşılığı var ama o  illaki yabancı olanını yeğliyor.

Madur,hazinevi,hissiyat,halukar,suistimal,efrad,mevzu,kutsi,fıtriyat,mümtaz,düstur,alicenap,kaim,saim,mahsuniyet,sadıra,hariküladelik gibi yüzlerce yabancı kelime.

Nezahat Hanımın öyle bir anlatım ve yüceltme tarzı var ki anlattığı ulu hatunlar sanki insan değil.Yemiyor,içmiyor,acı ve sevinç yaşamıyor,doğuştan seçilmiş varlıklar,bu yüzden olacak ki Nezahat Hanımın deyimiyle hepsi şahikalara ulaşıyorlar.

Yazarın yabancı sözcük ve ağdalı anlatım merakı çok sık cümle düşüklüklerine  neden oluyor.

Yazarın anlattığı son ulu hatun,Mevlana Müzesi içinde türbesi bulunan Fatma Hatun.Bununla ilgili anlatımı aşağıya alıyorum.Burdaki yanlışı da siz bulun.

1585 M.yılında ölen Fatma Hatun’un evliyalardan olup olmadığı belli değildir.Fakat babası Murat Paşa’nın Karaman Beyler Bey’i olmasını ve Mevlana ile çağdaş olmasını göz önünde bulundurursak,Fatma Hatun’un neden buraya defnedildiğini daha iyi anlarız.” 

  

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
nalan
08 Mayıs 2009 Cuma 18:18
yazar olmak
Sayın Zeki Oğuz haklısınız. Konya'da eli kalem tutan maşallah heRkes yazıyor. Bende yazar olacam inşallah. Bu işte çok para var.
78.169.21.76
adem kızıltuğ
24 Şubat 2009 Salı 10:04
Sen kendi kitaplarına bak zeki bey.
nezahat hanımın kitapları belirli seviyedeki insanların okuyup anlayacağı türden kitaplar olduğu için sizin seviyenizdeki insanlar bu kitabı okuyupta anlayamaz.sizin de bol bol osmanlıca ve arapça kitaplar okuyup kendinizi geliştirmenizi diliyorum Nezahat hanımın kitaplarını ve yazılarını zevkle takip ediyoruz.
88.231.241.95
bir bilen
18 Şubat 2009 Çarşamba 22:36
doğru söyleyeni
atalarımızın bir sözü vardır doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye. zeki beyin haklı olduğu yönler çok tabi bunu niye kabullenemiyorsunuz acaba bir yazarı korumak adına güzel türkçemizi öldürmek niye doğruluk bu kadar garipmi bu ülkede
88.254.25.13
cem sağlam
18 Şubat 2009 Çarşamba 17:10
yazar olmak
böyle yapacaksa yapmasın.edebi bir kitap değil zeki oğuza katılıyorum
78.187.53.13
Semih Topuz-İstanbul
18 Şubat 2009 Çarşamba 10:34
Beğenmeyen daha güzelini yapar
Ben bu yıl ki Mevlana haftasında Konya'ya geldim ve Âteşbâz-ı Velî'nin türbesini ziyaret ettim. Ve Nezahat Bekleyiciler'in kitabını aldım.Hayranlıkla okudum. Zeki bey rakibeniz hakkında konuşmadan evvel istersen o kitapları tekrar gözden geçirin. Ve nasıl yanlışa düştüğünüzü anlamaya çalışın.
Altın balçıkla sıvanmaz.
88.252.250.74
Taner Güleri
18 Şubat 2009 Çarşamba 10:07
Erdal Aydemir'e
Emeğe saygı demiş ya sevgili kardeşim işte tam burda başlıyor mesele,Zeki Bey bunu anlatıyor.Bu kaynaka taraması yapılmadan ve ağdalı bir ağızla yazanları bende tasvip etmiyorum.Bir kurul incelese ya bu kitapları basanada yazana da yazık.Duygusal bakmayın işe osmanlıcası olmayan güya kaynak araştırması yapıyor.Kitaba bende baktım kaynakta bulunması gereken yayın evi,basım tarihi vb hususlar dipnotlar girmede ciddi hatalar var.Eleştirinin önümüzü açacağını düşünerek kzmadan olaydan ders çıkaran olalım.zeki Oğuz'a da seslenmek istiyorum.Biraz daha eleştirleri kibar yapabilir saygılar
212.175.112.177
Zekai
17 Şubat 2009 Salı 23:22
Türkçe'ye dikkat
Zeki Oğuz'u öykü ve gezi yazılarında başarılı bulurum. Arı duru Türkçe ile yazmaya çalışıyor. (Yorumcular Yunus Emre'nin şiirlerini okumuşlardır sanıyorum. Oğuz'un meselesinin tam bu olduğunu düşünmek istiyorum).
88.226.49.14
Beyhan Uzun
17 Şubat 2009 Salı 21:40
sizi kınıyorum
Sayın Zeki Oğuz atalar demiş ki, kedi uzanamadığı ete murdar der,veya meyve veren ağaç taşlanır.
...........kervan yürüyor Zeki bey, Nezahat hanım aldı başını gidiyor. Siz hala bunların peşindesiniz. Sizi kınıyorum.
88.252.226.248
Erdal Aydemir
17 Şubat 2009 Salı 21:30
okuduk biz o kitapları
Sayın yorumcu marka olmuş yazarlardan bahsediyor,ama adını dahi doğru bilmediği bir yazarı nasıl marka olarak yansıtabilir, pes doğrusu ! Sümeyye Yeşim Koçak değil, Hüzeyme Yeşim Koçak'tır. ne geldiyse başımıza bu kraldan çok kralcılık huyumuzdan gelmedi beyler. kendinize gelin emeğe saygı duyun. Mesneviyi kendi kitabı gibi basana gelince, onun yorumunuda ona ait kürsüde yazarsın be kardeşim. Keskin alaka. Ayıptır yahu !!
88.252.226.248
Cemil Cankut(Eleştirmen)
17 Şubat 2009 Salı 20:11
Yarası olan gocunur
Zeki bey doğru yazmış Konyalı özellikle bayan yazarlar Ki geçen hafta birini yazdı zeki bey,çoğu alıntılarında kaynak göstermekten uzak oysa bir Tahir Sakman,Ersal Özkan,Zeki Oğuz,Caner Arabacı,Sümeyye Yeşim Koçak bu işin hakkını veren marka olmuş yazarlar.Ben tarafsız her yazarı okurum belki tanımadığım konyalı yazarlarda vardır.Hatta en son Sinan Yağmur diye bir yazarımızın kitabını okudum resmen derleme bu işler bu kadar kolay olmamamalı bence duygusal düşünmeyin yazar haklı.Hele mesneviyi kendi kitabı gibi bastıran tiplerin o bür dünyada vereceği hesabı olacağına inanıyorum.Lütfen uczluğa ortak olmayın.Zeki oğuz'u ise önce kitaplarını okuyun öyle değerlendirin.
88.250.13.115
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim