• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 20 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Ülke siyasetine ortak bakış……

Mehmet Kanmaz

Ak Parti iktidarı on üç yıl süren tek parti iktidarı döneminde önemli bir inşa ve yenileme hamlesi gerçekleştirmiştir. Parti sözcülerince ikinci yarı olarak isimlendirilen bu dönemde milletimize yeni ufuklar ve yeni hedefler sunulması, ufkun ötesindeki büyük Türkiye idealinin açıkçgösterilebileceği bir dil ve üslup kullanılması seçim başarılarının sürdürülebilir olmasıbakımından gereklidir. Yola çıkarken yeni hedefler öncelikli olarak topluma anlatılmalıdır.

Bölge projeleri ve daha etkin bir siyaset adına bürokrasi ve STK’lar ile daha yakın ilişki içerisinde olmak gereklidir. Projelerde ortak çalışmalar yapılmalı, istişare kültürü dikkate alınmalıdır. Daha verimli bir sonuç almak için ARGE kurumları ve izleme grubuyla daha etkin ve yetkin sonuca ulaşmak mümkündür

 Ekonomik başarılar öncelikle çok iyi anlatılmalı, seçmene direk olarak yansıyan büyük kazanımlar gözler önüne serilmelidir. Yeni Türkiye, ekonomik büyüme, istihdam ve üretim arasındaki ilişkiyi doğru bir zeminde kurmalı, istihdam dostu yatırımlara ağırlık vererek üretime dayalı ekonomik büyümeyi benimsemelidir.

Öncelikli olarak geçmişiyle güçlü bağlar kurabilen, kadim medeniyet değerlerini taşıyabilen, bununla birlikte gelecek tasarımı yapma yeteneğine sahip, özgüveni yüksek bireylerin yetişmesine katkı sağlayacak demokratik zihniyet ve düşünce ortamı sağlanmalıdır.

 Yeniden Büyük Türkiye hedefiyle, toplumda empati kültürünün gelişmesine destek verecek eğitim, iletişim, diyalog ortamları kurulmalı; herkesin herkesle konuşabildiği, tartışabildiği demokrasi kültürü oluşturulmalıdır. Eğitim sistemi, dayatma ve ideolojilerden arındırılmalı, bireyin özgüvenini artıracak, yeteneklerini geliştirme zemini oluşturacak ve kendini gerçekleştirme imkânı sağlayacak şekilde reforme edilmelidir. Eğitim sistemi reforme edilirken, değerlerimizle barışmayı, evrenselliğe yabancılaşmamayı esas alan bir yaklaşımla hareket edilmelidir. Bu toprakların eğitim tarihi, meziyet ve şahsiyeti aynı anda kazandıracak birikim ve tecrübeyi içinde barındırmaktadır. Eğitimde, “bireyin” erdemli insana dönüşme süreci esas alınmalı ve önceliği ahlaka veren kariyerli birey hedeflenmelidir.  Üniversiteler “yüksek lise” konumundan çıkarılarak, özgür düşünceye ev sahipliği yapan, ilim ve irfan üreten evrensel merkezler haline getirilmelidir.

         Ülkemiz gençliği ideolojik kimlik sıkıntısı yaşamaktadır. Bu nedenle toplumsal olaylarda kolaylıkla manipüle edilebilmektedirler. Hedefsiz bir gençlik yetişmesi gibi olumsuz bir durum ile karşı karşıyayız.

Ülkemizde yüz binden daha fazla imam hatip görev yapmaktadır. Bu imam hatipler ve eğitimciler birlikte yeni bir anlayış ile görev yapmalıdır. Gençliğimizi iyi insan/mutlu birey olarak yetiştirmek için Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları aktif görev almalıdır. Gençlik Bakanlığı ile bu kurumlar birlikte çalışmalar yapmalıdır.

          Başta sosyal medya olmak üzere, yazılı, görsel ve işitsel medyanın değerlerimizi, dinimizi, aileyi, gençleri hedef alan ve yozlaştıran, toplumsal çatışmayı körükleyen yıkıcılığına karşı önlemler alınmalı, medyanın temiz bilgi kanalına dönüşmesine yönelik çaba sarf edilmelidir.  

Dünyada zulüm coğrafyası her geçen gün genişlemekte, mazlumların sayısı da artmaktadır. Türkiye, devleti ve milletiyle zulme karşı direnmekte, mazluma da el uzatmaktadır. Türkiye’nin insani yardım konusunda dünyada birinci sırada yer alması, menfaat yerine merhamet diplomasisini benimsemesinin sonucudur. Devlet, yeni mazlumların ortaya çıkmasını engellemek ve var olan mazlumlara yapılan yardımların daha etkin ve verimli hale gelmesini sağlamak için, uluslararası platformlar ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde öncü rollerini sürdürmelidir.

Çözüm Süreci ve Terör;Vatandaş tedirgindir ancak terörle mücadele de hükümetin arkasındadır. Devam eden operasyonlardan asla ödün verilmemeli, Güvenlik/Özgürlük dengesi dikkate alınarak çalışmalar yürütülmelidir. Terör örgütü ile mücadele edilirken muhalif tüm Kürtlerle ilişki sağlanmalı, PKK ile mücadele sonucunda tüm bölge halkının rahata ereceği vurgulanmalıdır. Sorunu çözümsüz hale getiren tüm yapılar deşifre edilmeli, çözüm için alınan riskler ve atılan adımlar millete anlatılmalıdır. Irkçılıktan her şartta uzak durulmalı, şiddet diline dikkat edilmeli, medeniyet değerleri her şartta öne çıkarılmalıdır……DUYARLI BİR İNSAN OLARAK BENDEN BU KADAR…..

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim