• BIST 101.090
  • Altın 200,828
  • Dolar 4,7878
  • Euro 5,6116
  • Konya 22 °C
  • AK Parti'nin 27. dönem milletvekili aday listesi
  • MHP 27. dönem MV aday listesi açıklandı (Tüm liste)
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • AK Parti'nin 27. dönem milletvekili aday listesi
  • MHP 27. dönem MV aday listesi açıklandı (Tüm liste)
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler

Ufuk Turu Toplantısı, ufuk açıcı mahiyette idi

Salih Sedat Ersöz

13 yıldır devam eden Ufuk Turu Toplantılarına 9 yıl boyunca katıldım. Şimdiye kadar Ülkemizde gerçekleşen toplantılar, ilk defa yurt dışında yapıldı. Bu yıl Kosova’da düzenlenen Ufuk Turu Toplantısının; işlenen konular, ciddiyet, verimlilik, organize, geziler ve sonucu bakımından son derece yararlı ve ufuk açıcı mahiyette geçtiğini rahatlıkla söylemek mümkün.

Konya Kent Meydanı’ndan otobüslerle hareket, havaalanına varış, Priştina havaalanından otobüslerle otele gidiş ve yerleşme, toplantıların aksamadan ve hiçbir şekilde sıkıntıya mahal vermeden gerçekleşmesi, konuların akademisyenler tarafından mükemmel bir şekilde sunumu ve izlenmenin ciddiyetle yapılmasının sağlanması, 1 gün Kosova, 1 gün de Makedonya şehirlerinin gezilmesi ve Konya’ya dönüş…

Bütün bu organizenin 220 kişi ile yapıldığı düşünülürse, kolay bir iş olmadığı anlaşılabilir. Programın mükemmel gerçekleşmesi için Konya STK Platformu yetkililerinin ne kadar gayret ettiklerini ve canla başla çaba sarfettiklerini yakından müşahede ettik.

Böylesine büyük bir organizenin ufak tefek aksamalar dışında ciddi bir sıkıntı yaşanmadan gerçekleşmesini sağlayan Konya STK Platformu Başkanı değerli Muhsin Görgülügil ağabeyime ve emeği geçen tüm yetkililere şükranlarımı sunuyorum.

Toplantıya bendenizde katıldım ama ne yazık ki bu yazımda sizlere ayrıntılı bilgiler veremeyeceğim. Çünkü hemen Bursa ve Çanakkale gezileri için tekrar yola çıkmam gerekiyor. İnşallah gelecek haftaki yazılarımda toplantıların ve gezilerin içeriği hakkında geniş bilgiler vermeye ve gelecek haftaki Hasbihal programımda konuyu işlemeye çalışacağım İnşallah… Bu yazımda sadece genel bilgiler vermekle yetineceğim.

***   ***   ***

Kosova’nın %95 i Arnavut ve tamamı Müslüman. Kosova, Balkanlarda halkının %95 inin Müslüman olduğu tek ülke. Bosna Hersek’te Müslüman oranı %50 civarında. Burada Müslüman oranını Boşnaklar oluşturuyor. Makedonya’da ise halkın %33’ü Müslüman, üçte ikisi Hristiyan… Makedonya’da da Müslüman oranını Kosova gibi Arnavutlar oluşturuyor.

***   ***   ***

Daha İstanbul fethedilmeden, ecdadımız Osmanlı Balkanları fethetmiş ve buralara İslâm’ı getirmiş. Osmanlı Devleti’nin 3. Padişahı Murat Hüdavendigar yani 1. Murat Han, Balkanlara kadar İslâm’ı taşımış ve büyük izler bırakmış. Kosova savaşının yapıldığı ve 1. Murat Han’ın yaralı bir Sırp askeri tarafından şehit edildiği bölgede türbesi mevcut.

Osmanlı’nın yıkılışından sonra işbaşına gelen yöneticiler, Müslüman halka çok büyük zulümler yapmışlar ve İslâm’ı buralardan silmek için ellerinden ne gerekiyorsa yapmışlar. Osmanlı eserlerini ve Camileri büyük oranda yıkmışlar. Priştina’da kaldığımız otelin yerinde de bir Cami mevcut iken yıkılarak yerine otel yapılmış.

Bütün zulümlere rağmen, Müslüman Arnavut halkı İslam’ı yaşatmayı başarmış. Şimdi Camileri dolduranlar büyük oranda Arnavut gençliği… Prizren şehrinde tamamen Türkçe konuşuluyor ve halk Osmanlı kimliklerini muhafaza ediyor.

***   ***   ***

1999 yılında Sırpların saldırısına karşı ilk olarak direnişi başlatan ünlü komutan Adem Yaşari’nin ailesine mensup tam 57 kişi, küçücük çocuklar da dahil olmak üzere tamamen katledilmiş. Onlar adına bir şehitlik düzenlenmiş ve evi koruma altına alınarak muhafaza ediliyor. Çanakkale’de olduğu gibi otobüslerle akın akın gelinerek ziyaret ediliyor.

***   ***   ***

Üsküp, ortasından Vardar nehrinin geçtiği ve nehrin bir yakasının Müslüman halkın, diğer yakasının ise Hristiyanların oluşturduğu bir Makedonya şehri. Aynı şehir olmasına rağmen Müslümanlara yapılan ikinci sınıf muamele bakılınca hemen belli oluveriyor.

Müslümanların bulunduğu bölgede nereye baksanız Osmanlı eseri ve Cami görürsünüz. Hristiyan bölgesi ise kiliseler ve İskender heykelleri ile dolu. Adamlar, haçı dağın tepesine kadar dikmişler ama Müslüman eseri görmeye tahammülleri yok. Osmanlı eserlerini ve Camileri yıkmak birinci görevleri…

Bir Üsküplü’nün söylemi ile yazımı bağlıyorum. “Türkiye ne kadar güçlü ve yönetimi Müslüman kesimden oluşursa biz burada o kadar rahat ediyoruz. Ama Türkiye ne kadar zayıf ve yönetimi İslâm karşıtı kişilerden oluşursa biz burada o kadar zulüm görüyoruz.” Başka söze hacet var mı? Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

 

 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim