• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 11 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Üçler'de Parisli bir hanım

Hasan Özönder

Havva Hanım

Mekke-i Mükerreme ve Medine-Münevvere’den doğan İslam güneşi, Konya’daki Mevlana Celaleddin-i Rumi aynasında da Avrupa yansıyarak pek çok gönülleri aydınlatmıştır. Bu yansıma ile aydınlanan gönüllerden birisi de Eva MİTROVİÇ’inkidir. Koyu Katolik bir aileye mensup olan Katolik bir eğitim gören Bayan Eva, yıllar sonra büyük mütefekkir ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi ile tanıdığı İslamiyet’i Sevgili Peygamber Efendimiz(s.a)’i ulaşıncaya kadar iman ve itikat haline getirdi. İslamiyet’in, tasavvufi hayatın bütün inceliklerini kavrayarak yaşadı ve öğütledi. Dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı müesesilerinde konuşmalarında ve yaşamında İslamiyet’in güzelliklerini gözler önüne serdi. İslamiyet hakkında çeşitli dillere çevrilen birçok eser kaleme alarak yayın yoluyla da hizmetlerde bulundu. Hz. Mevlana’nın ölümsüz eseri Mesnevi-i Şerifi büyük bir vukufiyetle tamamını Fransız’ca ya çevirerek tamamıyla yayınlattı.

Bayan Eva, Müslüman dostları arsasında Havva Hanım, Havva Bacı olarak anıldı.Bütün din kardeşlerince gönülden sevgi saygı gördü.Onun Paris’teki evi başta Türkler olmak üzere her müslümanın sık sık ziyaret ettiği bir mekandı.Yorulan,rahatsızlaşan,problemi olan her Müslüman onun evine giderek dinlenir yorgunluğundan kurtulur,teselli bularak problemlerine çözüm sağlardı.Bu ziyaretçiler arasında Türklerin ayrı ve özel bir değeri vardı. Çünkü Pir-i Mevlana Türk’tür ve en büyük âsıthanesi Konya’dadır.Havva Hanım bu sebepten dolayı Türk dostlarına ayrı bir sevgi ve saygı ile bağlıydı.Konya’ya aşıktı.Mevlana ihtifali münasebetiyle yine geldiği Konya’da verdiği konferansında:”Ben yakınlarıma tembih ettim burada sizlere de arz ediyorum:Ben ne zaman ve nerede ruhumu Rabbime teslim edecek olursam sizlerden istirhamım ilk ve en süratli vasıta ile bedenimin Konya’ya ulaştırılıp Cenap-ı Pirimin türbesinde toprağa tevdi edilmemi vasiyet ettim.İnşallah bu ilk ve yegane istirhamım,niyazım yerine getirilir.’’

Havva Hanım bir süre sonra Allah(cc)’a kavuştu. Pariste bulunan Konyalı dostları onun bu vasiyetini yerini getirmek için harekete geçtilerse de oğlu buna razı olmadı ve onu Paris’teki Müslüman mezarlığına defnettiler. Paris Belediyesinin bir kuralı vardır mezarlıkta kiralanan bir yer 10 yıl sahibine ait olur bu sürenin sonunda yakınları başka bir yere nakledebilirler. Bundan dolayı gerek Konyalı dostlarının ve gerekse Konya Büyükşehir Belediyesi’nin merhuma Havva Hanımın arzusuna uygun olarak Konya’da toprağa verilmesi çabaları sonuç vermedi. Ama aradan 10 yıl geçtikten sonra kendini tanıyan dostları, Vefalı ve Kadir Şinaz Konya Büyükşehir Belediyesi başvurusunu yineleyerek Havva Hanım’ın vasiyetini tahakkuk ettirmek üzere harekete geçti. Yapılan resmi yurtiçi ve yurt dışı temas ve yazışmalardan sonra sonuç hâsıl oldu ve Eva Hanımın naşı Büyükşehir Belediye’miz tarafından Konya’ya ulaştırıldı. Merhumenin sandukası hayli kalabalık Konyalılar tarafından alınarak arzusu doğrultusunda Üçler mezarlığında Kubbe-i Hadra’ya yakın uygun bir yere sırlanıldı. O merasimde ben de bulunma şansını yakalamıştım. O gün seyrettiğim bir sahneyi bu gün de unutamam. Merhumenin defninde bulunan Konyalıların yanı sıra nereden geldiklerini bugün de bilemediğim rengi, ırkı, dili, kültürü, cinsi farklı, Konyalı olmadıkları her halinden anlaşılan bir grup misafirlerde vardı. Merasimden sonra kayboluverdiler.Bir daha kendilerini göremedim. Nereden ne zaman nasıl olupda gelmişlerdi, onlara kim haber vermişti? Hala cevabını bulamadığım sorulardandır. Havva Hanımefendi,10 yıl gecikmeyle de olsa muradına ermiş, Cenap-ı Piri’nin gölgesine sığınmıştı. Gayet sade görünümlü mütevazı kabri Kışla Caddesindeki Şehitler anıtının hemen arkasındadır. Dünya’daki dostları onu Konyalılar emanet etmişlerdir. Üçler Mezarlığında yakınlarımızı ziyaret etmek için gidenlerin onun kabrinin başında da üç İhlâs bir Fatiha’yı okumayı ihmal etmeyeceklerine inanıyorum. Havva Hanımefendi’nin Konya’da yer alışının bu yıl dönümünde de minnet ve şükranla anıyor. Ölümsüz ruhuna Fatihalar ikram diyoruz. Ruhu şâd olsun.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim