• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 9 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

TÜRKOLOJİ KONGRELERİ NİÇİN YAPILMAZ?

Hasan Özönder

TÜRKOLOJİ KONGRELERİ NİÇİN YAPILMAZ?

 

           İlmî toplantıların önem ve faydası tartışılamaz. Hepsi de, ilmî buluşmaya, bilişmeye, tanışmaya, fikir teatisinde bulunulmaya, gerçeklerin ortaya çıkmasına son derece yardımcı olan toplantılardır. Bunun içindir ki, “Barika-yı hakîkat müsademe-yi efkârdan çıkar.” buyrulmuştur. Çeşitli alanlarda, ama bilhassa konumuz olan “Türkoloji” alanında yapılanlar, bunun için son derece önemlidir.

Bunun içindir ki, yurdumuzun çeşitli üniversitelerinde de uzun yıllar boyunca yüzlerce bilimsel toplantı düzenlenilmiş ve çok güzel, faydalı sonuçlar alınmıştır.

 Türkoloji alanında millî ve milletlerarası kongreleri, her yıl büyük bir başarı ile gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi’nin, ilim, fikir, kültür ve sanat tarihi dallarındaki bu büyük hizmetleri unutulamaz. Otuz yılı bulan akademik hayatımızda yıllarca katılarak, çeşitli akademik konularda birbirinden enfes tebliğler sayesinde hem bilgi ve görgümüzü artırır ve hem de, gerek yurt içinden ve gerekse yurtdışından gelen çok kıymetli ilim adamı meslektaşlarımızla tanışma, buluşma, son araştırmalarından haberdar olma, fikir alışverişinde bulunma imkân ve fırsatını yakalardık.

                Ne var ki, nasıl olduysa Türkoloji Kongreleri, yaklaşık onbeş, yirmi yıldır yapılmaz oldu. Bu son verişin sebebini bilemiyoruz. Ama üniversitelerimizi, akademisyenlerimizi, böyle velûd bir ilim kaynağından mahrum bırakmanın,  son derece zararlı olduğu kanaatindeyiz. Nitekim şu bir gerçek ki bu gün yurt, hattâ dünya çapında üniversitelerde kimin ne yaptığı, ne gibi yeni buluş ve sonuçlara ulaştığına dair güvenilir, sağlıklı ve sistematik bilgilere maalesef sahip olunamamaktadır. O kadar ki, çeşitli fakültelerde yapılan tez çalışmalarında birbirine yakın, benzer, hattâ aynı konuda tezler hazırlanılabilmektedir.                          

               Bu kongrelerden mahrum kalan genç akademisyen adayları, çoğu zaman yurdumuzdaki, genellikle yurtdışındaki değerli meslektaşlarını tanıma, bulma imkânına erişememekte; yeni yayınlardan yeterince ve zamanında haberdar olma nimetine kavuşamamaktadır. Böyle olunca da, fakülte ve üniversiteleri canlı, uyanık ve ayakta tutup geliştiren bilimsel iletişim ağı, bunca modern teknik ve teknolojik imkânlara rağmen kurulamamakta; beklenilen ve istenilen sonuçlar bir türlü elde edilememektedir.

                 Türk İlleri’nin hürriyetlerine kavuşmalarından sonra, Türkoloji araştırmalarının önündeki utanç duvarı da yıkılmıştır. Türk Tarihi’nin menşei ve menbaı olan atayurt topraklarında bu gün, büyük bir rahatlıkla yolculuk yapmak, araştırmalarda bulunmak, gayet mümkün ve hayli kolaydır. Nitekim gerek yurdumuzdan ve gerekse dünyanın çeşitli üniversitelerindeki araştırmacılar, bu imkânları en iyi şekilde değerlendirerek, Türkilleri’nde çeşitli yönlerden araştırmalar yapmakta, hattâ oralardaki üniversitelerde öğretim üyeliği görevinde bulunmaktadırlar. Ama gelin görün ki, bir Türkoloji Kongresi ol(a)madığı, yapıl(a)madığı için, bunca çalışma ve araştırmaların gelişme ve sonuçlarından yeterince ve zamanında haberdar olunamamaktadır.

                  Dikkat edilirse bu gün yurdumuzda, Türkoloji’nin kapsamına giren gayet geniş dallarda ve konularda, taze belge ve bilgilere dayanan yeni buluşları içeren geniş muhtevalı ve ihatalı ilmî eserler maalesef eskisi kadar yayınlanılamamaktadır. Bunca yolculuk, araştırma ve iletişim imkânlarına rağmen bu alandaki dikkatleri çeken bu gerileme ve gecikmeler, Millî Kültür ve Tefekkürümüz için, gerçekten hüzün verici bir durumdur. Bir zamanlar düşünülmesi bile hayal olan alan araştırma imkânları;  unik, otantik ve orijinal belgelere, nâdir kaynaklara ulaşma fırsatları, teşebbüs sahibi herkesin adımına ve istifadesine açık bulunmaktadır. Bir zamanlar hayaliyle yaşadığımız, ancak oralara ulaşma imkânını bulan birkaç şanslı yabancı ilim adamının resimlerini, kibrit kutusu büyüklüğünde verdikleri Yenisey ve Orhon Anıtları’nın önünde bu gün, hatıra fotoğrafı çektiren yüzlerce bahtiyar insanımız var. Bu ne büyük bir fırsattır.

                 Bütün bu güzel gelişim ve oluşumlara rağmen, üniversitelerimizdeki Türkoloji Enstitüleri bu gün maalesef âtıl vaziyettedirler. Binaları, yöneticileri, sekretaryası, öğretim üyeleri  mevcut olduğu halde, öğrenci alamamakta, öğretim verememektedirler. Dünyanın çeşitli yabancı üniversitelerinde yeni Türkoloji kürsüleri kurulup, faaliyete geçirilirken bizdeki, mevcut Türkoloji Enstitüleri’nin bile öğrenci al(a)maması, öğretim yap(a)maması, ne kadar garip durum ve acı tezattır…

                  Türkoloji alanında yeni atılımların yapılabilmesi; çalışmaların programlandırılması, yönlendirilmesi, genç araştırmacıların şevklendirilmesi için, onları teşvik ve terğip edecek; sonuçlarının değerlendirilip, dünya ilim çevrelerine tanıtılmasını sağlayacak  “ Türkoloji Kongreleri” nin yapılması; bunun için de “Türkoloji Enstitüleri”nin faaliyete geçirilmesi gerekmektedir. Buna ihtiyaç ve hem de âcilen  ihtiyaç vardır.

Yorumlar
cbercin
06 Ağustos 2009 Perşembe 17:55
orantılı olsun
cbercin iyi söylemişsin hoş söylemişsin de keşke herşeyi bilen ilahıyatçı yazarımıza karşı bu kadar orantısız güç kullanmasaydın.
193.255.246.78
cbercin
06 Ağustos 2009 Perşembe 16:54
TÜRK MÜSÜN GAVUR MUSUN?
Türk'ün neye tekabül ettiğini merak eden biri olarak Türkoloji çalışmalarının şimdiye kadar ortaya ne koyduğunu sorgulamak gerek. Türk; bir kavmin adı mı, bir kültürel verimin adı mı, yoksa ecdadımızın "Türk müsün, gavur musun" da söylediği gibi gavurun karşısında durmanın adı mı? Türkologlar, Türk varlığının ve bu üçüncü şıktaki gerçeğin üstünü örtmek için on yıllardır ter döküyorlar. Sayın yazar bunca yıllık akademik hayatında Türk'ün ve Türkçenin anlamına ve neye delalet ettğine dair hangi çabayı göstermiş ve bir duruş göstermiştir? Bir ifsat projesi olan Türkoloji çalışmaları bile dönemini kapatıyor çünkü Türk'ün telaffuzuna bile tahammül edemiyorlar. Netice-i kelam Türklük üzerine haysiyetli bir çalışma yapılacaksa bu ancak "Türk müsün, gavur musun" ayrımı ve temeli üzerinde yapılabilinir. Yoksa şimdiye kadar yapılanlarda olduğu gibi Türk varlığını imhaya dönük bir hal alır.
88.254.3.72
MEHMET AKIN
06 Ağustos 2009 Perşembe 14:48
HÜZÜN VERİCİ
sevgili yazarımıza böyle mühim bir konuyu köşesine taşıdığı için öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum. Maalesef ülkemizde türkoloji çalışmalarına fazla önem verilmiyor. Türkiye dışında bu bölüme verilen önem bizden daha fazla. Önemli kültür varlıklarımız hızla unutuluyor ve unutturuluyor..
85.110.144.89
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim