• BIST 82.779
  • Altın 146,779
  • Dolar 3,7701
  • Euro 4,0274
  • Konya -4 °C
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'

Türkiye’yi neden sevmezler?

Ufuk Karadavut

Türkiye Cumhuriyeti tarihinden, kültüründen, coğrafyasından ve yıllardan beri ısrarla sürdürdüğü siyasi ve fikri inançlarından kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya kalmış durumda. Batı ile olan ilişkilerimizde köklü bir karar dönemeci bizleri bekliyor. Bu sorunları çözebilmek için, yeni çözümler aramak için uğraşanlar azımsanmayacak kadar çok. Ancak bu tür çözümleri istemeyenlerin sayıları da diğerlerinden kat be kat fazla. Bunun en önemli sebebi Türkiye’nin ve Türkler’in sevenlerinin (!) çok olmasıdır. 1960’lardan bugünlere kadar katılmak için yoğun çaba sarf ettiğimiz ve uğruna her şeyden vazgeçmeyi kabul ettiğimiz Avrupa Birliği, Türkiye için pek iyi şeyler düşünmüyor. Bunu bizzat kendileri hem yaptıklarıyla ve hem de söylemleriyle teyid ediyorlar.

 

Türkiye Cumhuriyeti AB tarafından bir bütünlük içinde tanınmıyor. Lozan anlaşması ile belirlenen sınırlarımız bazı batılı ülkelerce tanınmıyor bile. Bu ülkenin bazı bölgelerinde ve özellikle de Güneydoğu Anadolu’daki bazı olaylarda devlet yetkilileri atlanarak Kürt ayrılıkçılar ya da etnikçilerle birebir özel ilişkiler kurabilmektedirler. Bu güne kadar alınan AB kararları içerisinde ülkemizin lehine bir karar bulmak oldukça zor. Ancak bazı kararları zorlayarak, yorum farklılığı katarak iyiye yorabilirsiniz. Ama genelini mümkün değil. Çünkü, oradaki insanların bize bakış açıları çok farklı. İnançları farklı, düşünceleri farklı, yaşayışları farklı, kültürleri farklı. Kendi aralarında da bazı farklılıklar olsa da Türk ve Türkiye karşıtlığı onları bir araya toplayan önemli bir unsur oluyor. En son Sayın Başbakan’ın Danimarka’da karşılaştığı muamele gerçekten üzücüdür. Roj TV adlı bölücü televizyon hakkında soruşturma açma gereği dahi duymayanlar, bu ülkenin aleyhine her türden yayın yapanları görmezden gelenler, ülke içinde ısrarla Türk milliyetçilerini ve orduyu  suçlayanlar, Güneydoğu Anadolu’ya özerklik verilmesini isteyenler hep aynı merkezden yönetilenlerdir.

 

İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Alman asıllı Prof. Neumark ile bir kısım talebesi Boğaziçi’nde geziye çıkarlar. Talebelerden birisi şu soruyu sorar: ‘Hocam, Avrupa bizi neden sevmez?’ Prof. Neumark oldukça samimi ve içtenlikle şu cevabı verir: ‘Çok samimi olarak ifade edeyim ki, Avrupalı, Türkleri sevmez ve sevmesi de mümkün değildir. Asırlardır kilisenin Türk ve İslam düşmanlığı Hıristiyanlar’ın hücrelerine sinmiştir. Bunun sebeplerine gelince: 1) Müslüman olduğunuz için sevmezler. Ama faraza laiklik şöyle dursun, Hıristiyan olsanız dahi size düşman olarak bakmaya devam ederler. 2) Sizler farkında değilsiniz ama, onlar şu gerçeğin farkındadırlar. O da, tarihten Türk çıkarılırsa, tarih diye bir şey kalmaz. Osmanlı arşivleri tam olarak açığa çıkarılabilirse o ülkeler bugünkü tarihlerini yeniden yazmak zorunda kalabilirler. 3) Avrupa’nın pazarı idiniz, Fakat şimdi Avrupa’yı pazar yapmaya başladınız.  4) En az 400 yıl Avrupa’da, yani sırtımızda ve ensemizde at koşturdunuz. 5) Selçuklular Anadolu’yu, Osmanlılar ise Orta Avrupa ve Balkanları Haçlı Ordusu’na mezar ettiler. 6) Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hakimiyet sağlamaya başladılar. Önce ahlaki değerlerinizi yıprattılar, daha sonra giyiminizden bütün yaşantınıza kadar her şeyinizi değiştirdiler. Kendi içinizde sizleri bölmeye başladılar. A, B, C, D gibi. 7) Selçuklu ve özellikle de Osmanlı, İslamiyet uğruna her şeylerini feda etmeselerdi, İslamiyet bugün sadece Hicaz civarına sıkışıp kalırdı. Kaldı ki, Vahhabiliği kuranlar da İngiliz Dominyon Bakanlığı’nın adamlarıdır. Batı her yerde İslamiyet’i sapık inançlara kanalize etti. Ama, Osmanlı Asr-ı Saadeti devam ettirdi. 8) Kilise size kin kusmaktadır. Sebepleri ise yukarıda saydıklarımdır. 9) Ben Türkiye’ye geldiğimde 2 üniversiteniz vardı, şimdi 19 üniversiteniz var (O tarihte sayı öyleydi. Bugün 80’in üzerinde üniversitemiz var). Osmanlı Devleti zamanında ise her yerde bir medrese vardı. Tarihinize bakın, her medresede bir bilim eğitimi vardı. İlk denizaltıyı Osmanlılar’ın yaptığını, belki sizler bilmiyorsunuz, ama Avrupalılar çok iyi biliyor. 10) Sizler, gerçek hüviyetinize döndüğünüz an, Avrupa’nın refahı ve medeniyeti yıkılır. Ama sizde bunun olması bu şartlarda çok zor. 11) Yine sizler, Avrupa’nın tarihi düşmanısınız ve daima düşman olarak kalacaksınız.’

 

Sayın Neumark’ın söyledikleri bugün de aynen ve belki de daha da fazlasıyla yaşanıyor. Avrupa bizi neden sevmiyor? Neden sevmeyecek. Bugün bizlere karşı yapılan aşağılamalar, vurdumduymazlıklar, Türkleri yok sayma düşüncelerinin temelleri bunlar. Bizlerin bu sözlerin ardından söyleyecek bir şeyimiz kalmıyor. Almasını bilene ders ve ibret dolu bir itirafname niteliğindeki bu sözler her şeyi açıklıyor.   

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim